En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

Evde bakım parası almak için aranan şartlar

0 0

Evde bakım parası sadece yaşlıların yararlandığı bir hizmet değildir. Bu hizmetten engelli ve bakıma muhtaç her vatandaş yararlanabilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç kişilere verilen bu maaş türü hakkında tüm detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Evde bakım parası, ülkemizde özel bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara bakanlık tarafından ödenen maaş türüdür. Bakım parası özellikle maddi durumu olmayan vatandaşların evde kişisel ihtiyaçlarını karşılanmasına için verilir. Peki, bakım parası nasıl alınır, evde bakım başvurusu nereye yapılır, kimler hak kazanabilir? 

Evde bakım maaşı nasıl alınır, yaşlı bakım parası için nereye başvurulur?

Evde bakım başvurusu işlemleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının temsilcilikleri üzerinden gerçekleştirilir. Evden bakım başvurusunu bizzat hasta ya da aile bireyleri yapabilir. Evde bakım başvurusunda gereken evraklar ise şu şekildedir;

l T.C. kimlik numarası,

l Sağlık kurulu raporu,

l Bakıcılık görevini üstlenecek kişinin ve engelli adayının son altı ayda çekilmiş fotoğrafı,

l Bakıcılık görevini üstlenecek kişinin kimlik fotokopisi,

l Heyet tarafından verilen engelli raporu,

l Bakıcılık görevini üstlenecek kişinin eğitim durumunu gösteren belge

l Bakıcı olacak kişinin vasi olduğunu gösteren belgelerin getirilmesi zorunludur.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar
Evde bakım parası almak için aranan şartlar

Hasta bakım parasını kimler alabilir?

Evde bakım maaşını kimler alabilir? Bakım maaşına hak kazanmak için aranılan kriterler şu şekildedir;

l Ağır engelli raporu olanlar,

l Belirli kriterleri karşılayan vatandaşlar,

l Hane içerisinde kişi başına düşen ortalama maaş gelirin asgari ücretin altında olan kişiler bu destekten yararlanabilir.

Gerekli şartlar karşılanması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca destek parası alabilirsiniz. Evde bakım aylığına hak kazanmak için engelli kişinin % 50 ve üzerinde engelli raporu alması gerekir. %50 engeli bulunan kişiler ‘Ağır Engelli’ kategorisinde bulunmaktadır.

Kişinin engel durumuna hastanelerde görev alan heyet karar vermektedir. Evde bakım maaşı, hastanın bakımını üstlenen kişilere ödenir. Evde bakım parası hakkını kazanmak için mutlaka aranılan şartları karşılamak gerekir. Aksi durumda maaş bağlanmasına hak kazanamazsınız.

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

2021 evde bakım maaşı enflasyon rakamları baz alınarak yeniden hesaplandı. Temmuz ayından itibaren maaşlara zam verildi. 2021 Temmuz ayında ödenecek engelli maaşı 1.798 TL olarak açıklandı.

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E devlet evde bakım maaşı sorgulaması yapmak için platform üzerinde bulunan ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’ ekranını kullanabilirsiniz. Buradan maaş hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Bakıcının Maaşı Ya da Emekli Maaşı hasta bakım parasını Etkiler Mi?

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi? Hane içerisinde bakımı üstlenen kişi sigortalı olarak çalışsa bile ailede kişi başına düşen net gelir 1.704,67 TL’yi aşmadığı zaman bakım parası başvurusu gerçekleştirilebilir. Emekli maaşı olan kişilerde istenen şartları sağlaması durumunda bakım maaşı da alabilir.

Hasta bakım parası almak için yazımızda yer alan kriterleri karşılıyorsanız bu haktan kolayca yararlanabilirsiniz. 2021 evde bakım parası kriterleri güncel olarak bu şekilde bulunmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.