En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Helal Hisse Senetleri Değişti. Borsa Güncel Katılım Endeksi Hisseleri Açıklandı

0 47

Borsa yatırımcıları tüm zamanların rekorunu kırdı. Yatırımcılar her görüşten olunca bu kez borsa için farklı tartışmalar meydana gelmeye başladı. Bunların en başında borsa helal mi haram mı tartışması geldi. Peki borsa helal mi, borsada helal olarak kabul edilen hisseler hangileri? İşte son zamanda artan tartışmalara uzmanlarda cevaplar. Borsada helal hisse senetleri ve caizlikleri.

Borsa İstanbul’da Katılım Endeksi içerisinde yer alan hisseler helal hisse denilmektedir. Katılım endeksinde yer alan bu hisseleri seçilen kurul ve hazırlanan şartların karşılanması durumunda onay veriliyor. Şöyleki bir hisse senedini ihraç eden şirket faaliyet konusu kredili borçları ve ödediği faizler şirketin helal mi yoksa helal olmayan kategoride mi olacağı belli oluyor.

Faizsiz finans ve bankacılık sistem işlemleri içerisinde Türkiye’de etkinlik gösteren onlarca kurum var. Bu kurumların müşterisi olan lokomotif şirketler yer alıyor. Kamu bankaları bu hali lehine dönüştürerek katılım bankası iştirakleriyle sisteme dahil oldular. İMKB idaresi bu şirketler ve payları belli olması hedefiyle Katılım Endeksi’nin kurdu ve ilan etti. KAT50 endeksi ve KAT30 endeksi olarak tanınan iki endekste helal bulunduğu kabul edilen etkinliklerde tespit edilen şirketlerin payları listeleniyor. Peki bir hissenin helal mi haram mı bulunduğu nasıl anlaşılıyor?
Bunu kavramak amacıyla birtakım metodlar tasarlanmış bu formül ortamında kalan şirketler ve payları helal hisse senedi olarak tanımlanıyor ve endekse dahil ediliyor. Endeks 3 aylık periyotlarda yenileniyor.

Fetva kurullarının meydana getirdiği tanınan formüle göre, bu şirketler faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, talih oyunu, domuz eti, turizm eğlence, basın yayın, reklam, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti yapmayan şirketlerden oluşması gerekiyor.

Belli faiz barajının altında kalanlara müsamaha var!
“Helal şirket” olarak kabul edilen endekste yer alabilmek amacıyla ana etkinlik konusunu faiz oluşturmayacak ve etkinliklerden elde edilen gelirlerde faiz üst sınırını belirti edilen azami civarda kalacak. Faiz koşulu amacıyla aranan kıstaslara bakılacak olursa, (1) Faizli kredilerinin, şirketlerin pazar değerine oranının yüzde 30’dan, (2) Faiz getirili nakit ve menkul kıymetleri var ise bunların toplamının şirketin pazar değerine oranının yüzde 30’dan az olmasına, (3) Bu iki alandaki etkinliklerden elde edilen gelirlerinse şirketin toplam gelirinden yüzde 5 az olmasına bakılacak. Peki Helal Şirketlerin Yer Aldığı Katılım Endeksinde Hangi Şirketler Var?

İMKB KAT50 (Katılım 50 Endeksi) listesinden yer alan şirketler

KOD HİSSE ADI KOD HİSSE ADI AFYON Afyon Çimento KARTN Kartonsan AKCNS Akçansa KENT Kent Gıda ALBRK Albaraka Türk KERVT Kerevitaş Gıda ALCTL Alcatel Lucent Teletaş KLGYO Kiler GMYO ALGYO Alarko GMYO LOGO Logo Yazılım ALKIM Alkim Kimya MAVI Mavi Giyim ARENA Arena Bilgisayar NETAS Netaş Telekom. ASELS Aselsan NUHCM Nuh Çimento BERA Bera Holding OYAKC Oyak Çimento BFREN Bosch Fren Sistemleri OZKGY Özak GMYO BIMAS Bim Mağazalar PENGD Penguen Gıda BUCIM Bursa Çimento PGSUS Pegasus CEMAS Çemaş Döküm PNSUT Pınar Süt CEMTS Çemtaş POLHO Polisan Holding ECILC Eczacıbaşı İlaç RTALB RTA Laboratuvarları EGEEN Ege Endüstri SELEC Selçuk Ecza Deposu EGGUB Ege Gübre TATGD Tat Gıda EREGL Ereğli Demir Çelik THYAO Türk Hava Yolları GOODY Goody-Year TKFEN Tekfen Holding GUBRF Gübre Fabrikaları TUKAS Tukaş HLGYO Halk GMYO USAK Uşak Seramik IHEVA İhlas Ev Aletleri VERUS Verusa Holding INDES İndeks Bigisayar VESBE Vestel Beyaz Eşya ISDMR İskenderun Demir Çelik VKGYO Vakıf GMYO ISGYO İş GMYO YATAS Yataş.

Katılım Endeksine Giriş Şartları Nelerdir? Helal Sayılan Şirket Şartları,

Faaliyet alanı, grubu ve pazarı uygun olmayan şirketlerin finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.

Faizli krediler / (piyasa değeri ya da aktif toplamdan büyük olanı) < %30 kriterini geçemeyen şirketlerin diğer finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.
Faiz Getirili Nakit/(piyasa değeri ya da aktif toplamdan büyük olanı)<%30 kriterini geçemeyen şirketlerin diğer finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.

1 EKİM 2020 İTİBARİYLE ŞİRKETLERİN KATILIM ENDEKSİ KRİTERLERİNE UYGUNLUK DURUMU & ARINDIRMA ORANLARI
Faaliyet alanı, grubu ve pazarı uygun olmayan şirketlerin finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.
Faizli krediler / (piyasa değeri ya da aktif toplamdan büyük olanı) < %30 kriterini geçemeyen şirketlerin diğer finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.
Faiz Getirili Nakit/(piyasa değeri ya da aktif toplamdan büyük olanı)<%30 kriterini geçemeyen şirketlerin diğer finansal kriterleri hesaplanmamaktadır.

Katılım Endeksi içerisinde yer alan hisse senetleri ve güncel helal hisse senetleri listesine “wwwkatilimendeksiorg” adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.