En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

Herkes Yanlış Biliyormuş. BİM’e Girerken Neden İki Kapı Olduğu Belli Oldu

0 1

BİM’e girerken neden iki kapı olduğu büyük bir sorunsal. Bu sorunun cevabını sadece bizler değil her gün alış veril yapan milyonlarca kişi düşünüyor. Market personeli dahil kimse doğru düzgün bu soruya cevap veremiyor. Bir şehir efsanesidir gidiyor. Uzun araştırmalar sonucunda BİM girişlerinde neden iki var sorusuna cevap bulduk. Farklı gündemin merak konusuna ayrıntılı bir bakış çizelim..

İlk senaryo, Hava Sirkülasyonu

Görüşlerini aldığımız BİM personeli içerde dolaşan sıcak havanın dışarı çıkmasını engellemek için yapıldığını söylüyor. Detaylarına ulaşmak için araştırma yaptığımızda aslında bunun bilimden çok fazla uzak olduğunu görüyoruz. Zira giriş çıkışların tamamı aynı yönde. Yani siz BİM marketlerine girdiğinizde çıkmak için yine aynı yönü kullanıyorsunuz. İçerdeki sıcaklığın korunması için düşünülebilir ama ürünlerin raf ömrünü ele aldığımızda asıl cevabımızın bu olmadığını görebiliyoruz. Araştırmaya devam ediyoruz.

İkinci durum, hırsızlığa karşı önlem amaçlı,

Bu cevap mantıklı gibi gözüküyor. Giriş kapısından giren hırsız aynı kapıdan dışarı çıkamıyor yada zorlanıyor. Ancak BİM’e hırsızlık için giren bir kişinin ne çaldığı da önemli. Örneğin para çalmak için markete giren bir kişi kasalara yakın olmak isteyecek ve çıkış kapılarında tek kapı olması esasen işi kolaylaştıracak gibi görünüyor. Bu cevapta bizi tatmin etmedi. BİM’e girerken neden iki kapı var sorusu bizleri iyice meraklandırdı. Araştırmalarımızı daha çok markaların PR çalışmalarına yönlendirdik. Bakalım buradan nasıl sonuç alacağız.

Bİm neden iki kapı
BİM Marketlerinin Görünüşü

Markaların Esrarengiz Şehir Efsaneleri,

Dünyada markalaşma çok önemli  bir yeri var. Özellikle büyük şirketler akılda kalıcı slogan ve amaçlar için kesenin ağzını sonuna kadar açıyor. Türkiye’de bunun örneklerini görmek mümkün. Akılda kalıcı slogan üretmek ve marka bilinirliğini artırmak için subniminal mesaj, 24. kare teknikleri denilen bilinç altımıza yerleşen görsel ve yazılı ilişkilendirmeler yapılıyor. Ülkenin en büyük market zincirlerinden birisinin böyle bir yolu tercih etmesi mümkün olabilir. Bununla ilgili çok sayıda farklı örnek gösterebiliriz. Örneğin, BİM neden mavi renk, BİM’in açılımı ne, BİM’in sahibi, gibi arama motorlarını en çok meşgul eden sorgulamalar aslında bu oyunun bir parçası. Üç cevap arasında gidip gelsek de aklımıza yatan en büyük cevap tedarik olayından kaynaklandığını görüyoruz. Nasıl mı? İşte cevabı.

BİM Marketlerinin açılış saatinden önce mal getiren, ayran, su ve ekmek firmaları ürünleri kapının önüne koymak yerine BİM girişlerindeki ilk kapının arkasına bırakıyor. Bu yöntemle mağaza açıldığında bekleme yapmaya gerek kalmıyor. Hem dışarıdaki havadan etkilenmiyor, hem de kapalı bir alanda muhafaza ediliyor. Sorunun asıl cevabının bu olduğunu düşünüyoruz yada düşünmek istiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.