En Yakın Finansçınız
BTC
$57,149.29
+4.78
ETH
$4,315.42
+5.26
LTC
$196.90
+3.5
DASH
$177.86
+1.66
XMR
$237.76
+3.69
NXT
$0.02
+1.17
ETC
$47.54
+3.04
DOGE
$0.20
+2.09
ZEC
$245.08
+3.92
BTS
$0.05
+2.54

Hisse düşerken hacim artması nasıl yorumlanır?

0 27

Hisse düşerken hacim artması: Gerek kripto para borsaları olsun gerekse de Borsa İstanbul gibi borsalarda alış – satış yaparken dikkat ettiğimiz nokta borsanın hacmi meselesidir.

Hacmin düşmesi veya yükselmesi hisse senedinin veya kripto paranın fiyatını etkileyen noktalardan birisidir. Ve Kripto para yatırımcılarının da sorduğu coin hacim artarsa ne olur ? sorusunu da cevaplandırmak istedik.

Tabii bu konulara gelmeden önce hacim ne demek? Borsada hacim nasıl oluşur? Bu konulara bakmak gerekir. Yazıya başlamadan şunu belirtelim yazıda geçen hiçbir ifade yatırım tavsiyesi içermemekte olup hepsi tamamen bilgi vermek amaçlıdır. Borsada yapacağınız işlemlerden tamamen kendinizin sorumlu olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Borsada Hacim Nedir?

Bir borsadaki hacim alış ve satış işlemlerinin toplamını oluşturur. Tüm alış ve satış miktarlarının toplamı hacmi verir. Burada bazen yanlış bilgiler dolanmaktadır. Özellikle hacmin sadece alış değerlerinden oluştuğu gibi söylemler olsa da bu ifadeler yanlıştır. Hacim tüm işlemlerin toplamıdır.

Günlük, haftalık ve aylık hacimlerde o gün, o hafta veya o ay yapılan toplam işlemi gösterir. Düz bir çizgi şeklinde fiyatı pek oynamadan devam eden kripto para veya hisse senetlerinde genellikle işlem hacmi de sabittir. Hacimde anlık yükselişler ve düşüşler genellikle görülmez.

Tersi şeklinde düşünürsek de işlem hacmi sabit bir şekilde devam ediyorsa anlık bir sıçrama veya düşme olmayacağını (tabii ki bir anda çıkacak bir haber veya bir manipülasyon olmadığı sürece) tahmin edebiliriz.

2021 Yılında Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

Borsa ve Hacim İlişkisi

Normal bir zamanda işlem hacmi fiyat ilişkisi tahmin yapmaya yardımcıdır. Genellikle hacim yükselirken talep artışı olur ve talep arttığı için hissenin veya kripto paranın fiyatı bir miktar artar. Tersi durumda da hacim düşmeye başladıysa ilgi azalmıştır bu da fiyatın bir nebze düşmesine etki eder.

Tabii tersi olduğu veya piyasa da çıkan bir haber doğrultusunda farklı bir yükseliş / düşüş grafiği çizdiği olabilir. Bunlar borsada gayet olası durumlardır. Fakat burada korkulması gereken veya normal karşılanmayacak olan işlem hacmi yüksek ölçüde artarken fiyatın da düşmesidir.

Hisse düşerken hacim artması

Hisse senedi veya kripto paranın normalde hızla işlem hacmi artıyorsa buna talebin yoğunlaştığı ve fiyatının artacağı şeklinde yorumlarız. Fakat durum tam tersi oluyorsa fiyat düşerken işlem hacmi hızla artıyorsa burada dikkatli davranmamız gerekir ve işlem hacmi yükselen hisselerin takibi daha önemli bir hale gelmektedir.

Başta da dediğimiz gibi hacmin tanımı alış ve satış değerlerinin toplamıdır. Eğer hacim yükseldiği halde fiyat düşüyorsa burada yoğunluk satışa odaklanmış demektir. Satış çoğaldığında arz artacağı ve talep düşeceği için fiyat düşüşe geçecektir. Hacmin artması ile de herkes elindeki hisse senedini veya kripto parayı çıkarmaya başlayacağı için düşüş daha da hızlanacaktır.

Bu nedenle özellikle kısa süreli al – sat işlemleri yapıyorsanız bu noktada çok dikkatli davranmalısınız. İşlem yaptığınız ürünün anlık bir manipülasyon veya haber ile mi düştüğüne yoksa kalıcı bir şekilde satışın çoğaldığına mı dikkat etmelisiniz. İnsanlar ellerindeki kripto para veya hisse senedini belli bir manipülasyon sonucu elden çıkarmıyorsa burada fiyat düşüşünün devam edeceğini söyleyebiliriz.

Hisse düşerken hacim artması
Hisse düşerken hacim artması

Bu durumda özellikle trade mantığı ile sıkça al sat yapıyorsanız bu kripto para veya hisseyi elinizden çıkarmayı düşünebilirsiniz. Uzun süreli yatırımcı iseniz veya anlık bir manipülasyon olduğunu düşünüyorsanız bu durumda fiyat düşmüşken daha çok alma yoluna da gidebilirsiniz.

Fakat bu konuda genel olarak yaklaşımın satmak yönünde olacağını söyleyebiliriz. Hacmi artarken fiyatı düşen bir kripto para veya hisse senedini insanlar da elinden çıkarmak ve bir an önce satmak yolunda adımlar atacaktır.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Bu nedenle mutlaka satın aldığınız hisse senedi veya kripto para hakkında güncel haberleri takip edip bu gibi anlık olaylarda sebebi iyi araştırın. Aksi halde büyük paralar kaybetmenize neden olabilir.

Stop Emirleri Kullanın

Bu noktada size bir de öneri sunacak olursak anlık düşüşlerden en az düzeyde etkilenmek için mutlaka stop emirleri kullanın. Gerek manipülasyon ile olsun gerekse de gerçekten fiyatında düşme olsun zararınızı belli bir noktada tutmak için stop emirleri kullanın. Bu sayede zarar etmeden kurtulabilir veya zararınızı en alt düzeyde tutabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.