En Yakın Finansçınız

Hisse Senedi Nedir, Nasıl alınır ?

0 21

Hisse senedi nedir sorusu başta olmak üzere borsada yatırım yapmak isteyenlerin öğrenmek zorunda oldukları bir çok konu vardır. Hisse senedi riskli midir ? Hisse senedini kimler alabilir? den tutun da Hamiline yazılı pay senedi nedir? e kadar. Tüm bunlar ve benzeri sorulara anlaşılacak , yalın bir anlatımla cevap vermek istedik.

Hisse Senedi Nasıl Alınır
                                                                      Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Ne işe Yarar ?

Hisse senedi diğer adıyla pay senedi basit anlamda sermaye şirketlerinin ortaklarına verdiği kıymetli evraklardır. Yani şirketin anaparasının eşdeğer parçalarının her biridir diyebiliriz. Hisse senetleri bir mülkiyeti veya ortaklığı temsil etmektedir. Hisse senedi kişinin adına düzenlendiğinde şirketin ortağı olduğu anlamına gelir ve hissesi oranında yetkilere ya da çeşitli kar oranlarına sahip olmaktadır.

Hisse senedi ne işe yarar diye daha detaylı bakacak olursak, bir yatırım aracı olarak değerlendirilir ayrıca şirketlerin de kaynak ihtiyaçlarını karşılamada destek sağladığından birden çok fonksiyonu var denebilir. Hisse senetleri borsanın en çok işlem gören yatırım araçları olduğundan hem yatırımcı hem de şirketler için oldukça önem arz eder.

Hisse senedinden para kazanılır mı? Hisse senetleri şirketlerin kazancına yatırım kararlarına göre farklılık gösterdiğinden dolayı standart bir gelir ya da kar etmekten söz edilemez.

İlginizi çekebilir  Aracı Kurum Raporu Ortaya Çıktı. Gelecek Hafta Portföye Eklenecek Hisseler Belli Oldu

Her şirketin hisse senedi çıkartma yetkisi yoktur. Pay senedi çıkarabilecek olanlar, anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlardır.

Hisse senedi almak ne işe yarar?

 • Hisse senetleri rahatlıkla nakde çevrilebilen araçlardır.
 • Hisse senedine yatırım yapmak o şirkete ortak olma hakkına sahip olmak demektir.
 • Yatırım yapılan şirketin kar payı ( temettü ) ve sermaye artırımına katılma hakkına sahip olunur
 • Hisse senedi en az kaç TL sorusuna yanıt olarak da alt veya üst sınır olmadığını söylemek gerekir.
Hisse Senedi Nedir
Hisse Senedi Nedir

Hisse Senedi Riskli midir?

Öncelikle pay senedi fiyatları üzerine etkili olan faktörleri iyi analiz etmek gerekmektedir. Örneğin spekülatif hisseler yüksek kazanç getirmesi olağandır fakat aynı oranda yüksek risk de içerdiği göz önünde bulundurulması gerekir.

Borsaya başlamadan önce bir miktar yatırım deneyimine sahip olmak iyi bir avantajdır. Yabancısı olunan bir sektörde yatırım yapmak yerine hakim olunan yada bilgi sahibi olunan sektörlere ait hisselerin seçilmesi her zaman daha faydalıdır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi almak istiyorum diyen birinin temel olarak öğrenmesi ve izlemesi gereken yolları kısaca özetleyelim.

Hisse senedini kimler alabilir?

Borsada pay senedi almak için izlenmesi gereken adımlar genel olarak şunlardır:

 • Aracı kurum seçmek
 • Aracı kurumda yatırım hesabı açmak,
 • Hesaba para yatırmak,
 • İlk hisse senedi alım emri vermek,
 • İlk hisse senedi satış emri vermek gibi oldukça basit işlemlerdir.
hisse senedi nedir hisse senedi nedirTerimi kaldır: hisse ne demek hisse ne demekTerimi kaldır: hisse nedir hisse nedirTerimi kaldır: hisse senedi ne demek hisse senedi ne demekTerimi kaldır: hisse senedi almak hisse senedi almakTerimi kaldır: hisse satın almak hisse satın almakTerimi kaldır: hisse senedi almak istiyorum hisse senedi almak istiyorumTerimi kaldır: hisse senedi satın alma hisse senedi satın almaTerimi kaldır: Hisse senedi en az kaç TL? Hisse senedi en az kaç TL?Terimi kaldır: Hisse senedi nasıl alınır? Hisse senedi nasıl alınır?Terimi kaldır: Hisse senedi mantığı nedir? Hisse senedi mantığı nedir?Terimi kaldır: Hisse senedini kimler alabilir? Hisse senedini kimler alabilir?
           hisse senedini kimler alabilir

Hisse Senedi Satın Almada Kurum Seçimi

Borsada aracılık faaliyeti yürüten birçok kurum piyasada işlem yapılmasına olanak sağlayan bankaların dışında Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan yetki belgesine sahiplerdir.

Hisse satın almak için Yatırım Hesabı Açmak

Yatırım hesabı bir bankada açılmak istendiğinde o bankanın şubelerinden, bir aracı kurumda açılacak ise internet üzerinden veya irtibat bürolarından kolaylıkla yapılabilir. Aracı kurumlarda hesap açarken çerçeve sözleşmesini ve risk bildirim formunu imzalanmaktadır. Bu sözleşme ve form imzalandığında yatırım hesabınız açılmış olur.

İlginizi çekebilir  Tüpraş 1Ç2021 Bilanço Analizi ve TUPRS Hisse Yorumları

Çerçeve Sözleşmesi: Bir kereye mahsus imzalanan bu sözleşmede yatırımcı ile aracı kurum arasında alım-satım aracılığına yönelik olarak genel ilişki ve hükümler bulunur.

Risk Bildirim Formu: İçeriği SPK tarafından oluşturulan bu form, yatırımcıların yaptıkları veya yapmaya başlayacakları işlemler ile ilgili riskleri detaylıca açıklamaktadır.

Aracı kurumunuzu seçerken, ödenecek komisyon oranı ve masrafları iyice araştırmak gerekir. Çünkü komisyon oranı ve masraflar belirlenirken belirli bir kriter yoktur. Ayrıca aracı kurumdan yatırım hesabı için tahsil edilebilecek “saklama ücreti” hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Hisse Almak İçin Yatırım Hesabına Para Yatırma

Pay senedi  alım-satımı yapmak için sıradaki işlem açılan hesaba para yatırmaktır. Alınacak hisse senedinin ve komisyon tutarı kadar bir bütçeyi yatırım hesabında bulundurmak gerekir.

İlk Şirket Hissesi Alım Emri Vermek

hisse senedi almak için yukarıdaki aşamalar bittikten sonra sıra alım emri vermektedir. Aracı kurumun web sitesi üzerinden veya varsa uygulaması üzerinden borsadaki işlem gören pay senedi alınabilir. Seçilen hisse senedi mesai saatleri içinde ise güncel fiyat, dışında ise son işlem fiyatı görülmektedir.
Alım emri  iki şekilde verilmektedir.

 • Serbest Fiyatlı Emir: Alınacak hisse senedinin Borsa İstanbul’da oluşan fiyat üzerinden alımının serbestçe gerçekleşmesi emridir.
 • Limitli Emir: Pay senedi için vermek istenilen en yüksek fiyatın belirlendiği alımlar için verilir.

Hisse senedinden para kazanılır mı? İlk Hisse Senedi Satış Emri Vermek

Alınan bir hisse senedi, istenen düzeye ulaştığında yatırım hesabı üzerinden sat emri ile satışı gerçekleştirilmektedir. Fakat satım işlemi tamamlandıktan sonra, kazanç elde edilmişse yatırım hesabı bakiyesine en geç iki iş günü içerisinde geçmiş olacaktır.

Serbest emir ile yapılan satış, Borsa İstanbul’da oluşan anlık fiyat üzerinden gerçekleşen satıştır.

Limitli emirde ise satılmak istenen düşük fiyat üzerinden satışın gerçekleşmesidir.

İlginizi çekebilir  Borsa İstanbul iki hisse hakkında kararını verdi. Altı yatırımcı ve iki paya yasak getirdi

Hisse senedi nedir? konusundaki diğer sorular:

Hisse senedi getirisi nedir? 
 • Ortaklık hakkı,
 • Yönetime katılma ve yönetimle ilgili alınan kararlarda oy kullanma hakkı
 • Kar payı ve veya temettü alma hakkı
 • Rüçhan hakkı (yeni pay alma )
 • Bedelsiz pay alma
 • Tasfiyeden pay alma
 • Bilgi edinme
Bu yazımızda borsada yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara temel olarak Hisse Senedi Nedir ? sorusu başta olmak üzereHisse senedi mantığı nedir gibi bir çok konuda merak edilenleri bir araya getirip sizlere sunmak istedik. İyi ve kazançlı yatırımlar dileriz.

İlginizi çekecek diğer önemli yazılar: Mutlaka göz atın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.