En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

İç mimar maaşları ne kadar ?

0 1

İç mimar maaşlarını açıklamadan önce kısaca iç mimarlık nedir, iç mimar ne iş yapar şartları nelerdir sorularına kısaca değinelim.

Mimar Nedir? Türleri

Mimar, yeni bina yapımı tasarlamak, eski binaları restore etmek ve hali hazırda bulunan binaların kullanımı için yeni yolların geliştirilmesi ile sorumlu olan kişilere verilen mesleki unvandır. Mimar, inşaatın başlangıcından bitiş aşamasına kadar görev almaktadır.

İç Mimar Nedir?

İç mimar, mekanların iç dizaynını yapan kişilerdir. Ev, büro, ofis ve buna benzer birçok binanın iç dekorasyonu iç mimar tarafından yapılmaktadır. Dekorasyon yapılırken en ince detaylara kadar dikkat edilmektedir. İnşaatların iç mekanları güvenli, işlevsel ve estetik yönü yüksek şekilde dekore edilmektedir.

İç mimarlar dekor ettirmek isteyen müşterilerin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda projelerini hazırlamaktadır. Müşterilerin tarzına ve ruhuna göre dekor etmektedirler.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır? Emlakçı Ne Kadar Maaş Alır?[/box]

İç Mimar Nasıl Olunur?

İç mimar olmak için ilk olarak bu konuda eğitim almış olmak gerekmektedir. Devlet veya özel üniversitelerde 4 yıllık eğitim veren İç Mimarlık bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler iç mimar olabilirler.

İç mimarlar güncel akımları ve yenilikleri sürekli olarak takip etmelidirler. Bunun dışında müşterileri ile de etkili şekilde iletişim kurma becerilerine sahip olmalıdırlar. İç mimarın görsel yetenekleri ve yaratıcılığı üst derecede olmalıdır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler SketchUp, 3D Max ve diğer tüm tasarım programlarını bilmelidir.

İç Mimar Ne İş Yapar?

İç mimarların sorumlulukları şunlardır;

l Mekanın ne amaçla kullanılacağını belirlemek,

l Elektrik düzenekleri de dahil olmak üzere ön tasarım planı hazırlamak,

l İç tasarımı için zaman çizelgesi oluşturmak,

l Müşterinin proje gereksinimlerini ve hedeflerini belirlemek,

l Duvar kaplaması, döşeme ve aydınlatma gibi malzemeleri belirtmek,

l İşçilik ve malzeme giderleri gibi proje bütçesi belirlemek,

l Proje alanında gözlem yapmak,

l Sektörel olarak yenilikleri takip etmek.

İç mimar maaşları ne kadar
İç mimar maaşları ne kadar

İç Mimarda Olması Gereken Özellikler

İç mimarlarda aranan nitelikler şunlardır;

l Detay odaklı çalışmak,

l Müşterileriyle etkili iletişim kurabilmek,

l Tasarımlar geliştirebilecek estetik duruşa sahip olmak,

l Problem çözebilecek yeteneğe sahip olmak.

İç Mimar Ne kadar Maaş Alır?

İlk olarak mimarların çalışma alanı olarak önlerinde 3 tane yol vardır. Bunlardan ilk olanı devlette çalışmaktır. Devlette çalışmak isteyen iç mimarlar için KPSS şartı aranmaktadır. Diğer ikinci bir seçenek ise özel sektör alanıdır. Bu alan yeni mezun için ilk tercih olmaktadır.

Çünkü kariyer alanında piyasa koşullarını bilmek ve yetişmek amacı vardır. Son olarak da iç mimarlar kendi iş yerini açıp buradan para kazanabilirler.

İç mimarlar ne kadar kazanır diye baktığımızda Türkiye’de devlette çalışan iç mimarlar, çalıştıkları kuruma göre 4.500 TL ile 5.100 TL arası maaş almaktadırlar. Özel sektörde çalışmakta olan yeni mezun iç mimarlar 3.000 TL ile 4.500 TL maaşlarla çalışırken Kıdemli İç mimarlar ise 6.400 TL ile 12.000 TL arası ücret almaktadırlar.

Ülkemiz dışında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere iç mimarlık yapan mimarlar ise ortalama yıllık kazanları 60.000 $ seviyelerinde olmaktadır.

 İç mimarlığın en çok talep gördüğü coğrafyalar:

  1. Arap ülkeleri
  2. Avrupa ülkeleri
  3. Amerika kıtası
  4. Asya ülkeleri

Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır? Emlakçı Ne Kadar Maaş Alır?

İç mimarlık mesleğini en fazla istekte bulunan ülkelerin başında Arap ülkeleri gelmektedir. Arap ülkelerinde kendi coğrafyalarındaki iç mimarlar ile Avrupa menşeili firmalar ile çalışmayı tercih etmektedirler.

Arap ülkelerinden sonra iç mimarlık ile ilgilenen diğer ülkeler Avrupa ülkeleridir. Bunun en büyük nedeni ise Avrupa’da çok tarihi binaların bulunmasıdır.

Hem iç mimarlığın hem mimarlığın en çok talep gördüğü bir diğer bölge ise Amerika Birleşik Devletlerinde iç mimarlık en popüler meslekler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda mimarlık ve iç mimarlık alanında büyük bir talep yakalayan Çin’de sektörel anlamda gelişme görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.