En Yakın Finansçınız

İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?

0 5

İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?  Borçlardan dolayı açılmış olan İcra Dosyası kapatma işlemleri için merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu yazımızda. Hemen yapılması gerekenleri sıralayalım:

İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?

  • İcra müdürlüğüne gidebilir ve tüm borçları ödeyebilirsiniz. Açık yürütülebilir dosyayı kapatmanın yolu budur.
  • Bir avukat ile görüşebilir ve dış borç tahsilatı ile davayı kapatabilirsiniz.
  • UYAP Vatandaş Portalı üzerinden online ödeme yaparak dosyayı kapatabilirsiniz.

İcra dosyası kapatma yöntemleri listemizi denemeden önce yapmanız gereken ilk şey icra dairesine giderek borcunuzu kapatmak istediğinizi belirten bir başvuruda bulunmaktır. Bunu bir devlet kurumuyla iletişim kurmak yerine telefonda yapmayı seçerseniz, icra memurları gibi yetkili temsilciler yardımcı olamayacaktır. İcra belgelerinde ev, araba veya bankalardaki hesaplarına haciz gibi farklı borçlar varsa haczin kaldırılması için bankaya yazı yazmalısınız.

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?

Bu öğeyi dosya kapalıyken yazdırmazsanız, haciz iptal edilmez. Çoğu kişi bu mektubu basmadığı için banka icra kaydının kapatıldığını ve haciz yazısının istendiğini göremez. Tüm bankalardan size bir kefalet mektubu göndermelerini istemeniz gerekir. Bankalar bu mektup için bir fesih ücreti talep ediyorsa, bunu ödemeniz gerekir.

Haricen tahsil edilmiş bir davayı kapatmak için bir avukat tutmanız gerekecektir. Bu şekilde yönetici yerine bir avukatla tanışacaksınız. İcra makamları miktarın normal olduğunu söylediği gibi, avukat aracılığıyla dolaylı bir yol ile anlaşma sağlanıyor ve borç tahsil ediliyor.

E-Devlet üzerinden İcra Dosyası nasıl kapatılır 
E-Devlet üzerinden İcra Dosyası nasıl kapatılır

İcra dosyası kapatma harcı ne kadar?

İcra dosya kapatma harcı 2021 yılı içerisindeki fiyatı 29.20 TL’dir. Tahsil harcı ödendikten sonra başvuru dikkate alınır,

borcun ödendiği kesinliğe kavuştuğunda da bir hafta içinde icra dosyası kapatılır.

Borç ödendikten sonra icra ne zaman kalkar?

Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır? İcra dosyası kapatma talebi için tüm borçların ödenmesi gerekir. Borcu ödedikten sonra icra dairesine gidin ve son taksiti ödeyin. Ücretleri avukat ödüyorsa, nihai ücretleri önceden ödemeniz gerekir. E-Devlet sisteminde dosya kapatma durumunu izleyebilirsiniz. Yukarda da belirttiğimiz gibi bu süre bir haftadır.

İlginizi çekebilir  Devlet Düğmeye Bastı. TC Kimlik Numarasının Son Rakamı 6 Olanlar İçin Sistem Açıldı

E-Devlet üzerinden İcra Dosyası nasıl kapatılır? 

Yasal takip süreci nedir? Yasal takibe giren kredi çekebilir mi?

Adalet Bakanlığı, icra dosyalarının kapanma süreçlerinin e-devlet sistemi üzerinden sorgulanmasına olanak sağlamaktadır. E-Devlet sistemine giriş yaparak adınıza kayıtlı çalıştırılabilir dosya olup olmadığını, çalıştırılabilir dosya hesabınızın olup olmadığını ve dosyanın kapatılıp kapatılmadığını öğrenebilirsiniz.

Kayıtların kapatılması, işlemlerden kayıtların silinmesi gibi tüm işlemler uygun icra birimleri tarafından gerçekleştirilir. Hukuki işlemler ve ilgili davalar elektronik ortama aktarılır ve artık silinmez.

Halihazırda tamamlanan dava, yetkili yargı ve icra makamları tarafından kapatılır. Bu nedenle, dosya kapatma talepleri ilgili adli icra birimlerine iletilir. Aksi takdirde kapatılan dosyalar e-devlet sisteminde görüntülenmeyecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.