En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

İki Doz Aşı Yaptıranlara Bir Aşı Daha. Güçlendirici Aşılar mı Geliyor?

0 0

Tüm dünyaya virüs sonrası aşı gerilimi yaşanmaya başladı. Mevcut izin verilen korona virüs aşılarının yanında bu kez tamamlayıcı aşı ve güçlendirici aşılara gözlerini çevirdiler. Peki güçlendirici virüs aşısı ve tamamlayıcı aşı nedir?


Korona virüs aşı üreticileri benzeri görülmemiş bir hızda covid-19 aşıları geliştirdiler. Şimdi dikkatlerini güçlendirici aşılara çeviriyorlar. Şubat ayında Pfizer / BioNTech, bir aşının yapımcıları, altı ila 12 ay önce zaten iki doz almış kişilere başka bir aşı yapmayı düşünen bir klinik deney başlattıklarını söyledi. Amerikalı bir ilaç üreticisi olan Moderna tarafından yayınlanan bu ayki ön veriler, virüsün yeni varyantlarına göre uyarlanmış ve ilk aşı turundan altı ila sekiz ay sonra verilen iki aşıdan birinden daha fazla bir dozun, varyantlara karşı güçlü bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini gösterdi. ilk olarak Güney Afrika ve Brezilya’da tespit edildi. Ve bu hafta Financial TimesOxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının, yakında yapılacak bir çalışmanın sonuçlarına göre, takviye aşısı olarak kullanıldığında etkili olduğunu bildirdi. Ancak bazı uzmanlar, takviye atışlarının gerekli olup olmadığını belirlemek için henüz yeterli veri olmadığını iddia ediyor. Dünya neden kolda bir kez daha çekim yapılmasını gerektirebilir ve güçlendirici çekimler nasıl çalışır?

Takviye aşılarının iki sorunu çözmesi beklenir: aşılama veya enfeksiyondan sonra bağışıklık zayıflama eğilimi gösterir; ve bu varyantlar bağışıklık sisteminin savunmasından kaçınmada daha iyi olabilir. Covid-19 aşıları , bağışıklık sisteminin uygulama yapması için vücuda sahte bir saldırı yapar. Enfeksiyöz patojenle savaşıldıktan sonra, özel “hafıza” B ve T hücreleri, herhangi bir yeniden enfeksiyonla savaşmaya hazır olacaktır. Bir takviye atışı, bağışıklık sistemine önceki bir enfeksiyona nasıl tepki verdiğini hatırlatmak veya ona gelişmiş bir tehdide yanıt vermeyi öğretmek ve koruma düzeyini artırmak için tasarlanmıştır. Bir kişinin ilk kez aldığı aşıyı veya biraz değiştirilmiş bir versiyonunu kullanabilir.

The economist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.