En Yakın Finansçınız

İkinci el araç alacaklar dikkat, uzmanlar fiyatların dalgalanmaya başlayacağını söylüyor

0 3

İkinci el piyasalarında yaşanan gevşemenin kalıcı olmadığı belirtildi. İkinci el otomobil alacakların fiyatların düşmesini ve sıfır otomobillerin üretime hız verilmesiyle artmasını bekleyenler yanıldı. Uzmanlar yaz aylarının gelmesi, kısıtlamaların kalkması ve bayramın gelmesiyle fiyatların yükselmesini bekliyor.

MASFED Başkanı Aydın Erkoç ikinci el otomobil piyasası ile ilgili yaptığı açıklamada Nisan sonunda başlatılan kısıtlamanın piyasayı olumsuz etkilediği ancak mayıs ayında kısıtlamanın bitmesiyle piyasalarda canlanma olduğuna değinerek, ‘’Haziran ayı ile canlanmanın başlayacağını ve yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz’’ dedi.

Bayram öncesi sürekli talep artışı yaşandığını ve fiyatların yükseldiğini ifade ederek ‘’ İkinci el otomobil pazarı Mart ayıyla birlikte üst üste 6’ncı ayını düşüşle geçirdi. 2020 yılının ilk dört ayında 1 milyon 973 bin 977 adet olan ikinci el pazarı 2021’in ilk dört ayını 1 milyon 469 bin 785 adetle kapattı. Yani pazarda toplamda yüzde 25 oranında bir daralma yaşandı’’ diye konuştu.

Piyasalarda daralma ortadan kalktı

Erkoç, Mart ayıyla birlikte pazarda daralmanın azaldığını, Nisan ayında ise baz etkisiyle büyüme trendine girdiğini ifade etti. EBS Danışmanlık verilerine göre 2020 yılının Nisan ayında 231 bin 977 adet olarak gerçekleşen pazarın, 2021’in aynı ayında yüzde 74,74 artışla 405 bin 351 adet olarak gerçekleştiğini belirten Erkoç, ‘’Ancak Nisan sonu itibariyle başlayan sokağa çıkma kısıtlaması ve belirsizlikler sebebiyle vatandaşlar ihtiyaçlarını ve taleplerini ertelemek durumunda kaldılar. Şimdi kademeli olarak kısıtlamaların sona ermesi ve yaz mevsiminin de gelişiyle piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz’’ diye konuştu.

Dünya genelinde araç üretiminde yaşanan çip krizinin kısa ve orta vadede sıfır araç üretim ve tedariklerini sekteye uğratacağının altını çizen Erkoç ‘’Bu durumda ikinci el otomobile talebin artacağını öngörüyoruz. Bu veriler ışığında, Haziran ayından itibaren piyasanın hareketleneceğini ve bu hareketliliğin de yıl boyu süreceğini söyleyebiliriz’’ dedi.

İlginizi çekebilir  Otomobilde Çip Krizi Devam Büyüyor. İkinci El Fiyatları Can Yakacak

10 yaş üzeri araçlara talep fazla

2021 yılın ilk 4 ayında Türkiye’de sıfır otomobil satışlarının rekor kırdığını, ancak vatandaşın alım gücünü görmek için 2.el otomobil satışlarına bakmak gerektiğini hatırlatan Erkoç, ilk çeyrekte Türkiye’de satılan 2’nci el otomobillerin % 84’ünün 5 yaş ve üzeri, % 57’sinin ise 10 yaş ve üzeri yani eski araçlardan oluştuğunu belirtti. Döviz kurunun dalgalı seyrinin ve yüksek faiz oranlarının da piyasayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Erkoç, faiz oranlarının düşmesi gerektiğini, bu sayede ticaretin hız kazanacağını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.