En Yakın Finansçınız
BTC
$57,059.40
+0.02
ETH
$4,575.19
-2.59
LTC
$208.09
-0.62
DASH
$176.85
-2.16
XMR
$229.45
-4.62
NXT
$0.02
+3.73
ETC
$47.56
-2.74
DOGE
$0.21
-3.39
ZEC
$221.00
-2.26
BTS
$0.05
-1.11

İŞBİR Sentetik Halka Arz Ne Zaman Yapılacak? Talep Toplama Tarihi Belli Oldu mu?

0 0
Borsaya kote İşbir Holding’e bağlı İşbir Sentetik halka arz için yaptığı baş vurunun ardından uzun bir süre geçmesine rağmen talep toplamaya başlamadı. Son olarak halka arz başvurusu için SPK başvurusu yapmış ve kuruldan onay bekleniyordu. Peki İşbir Sentetik halka arz oldu mu? Detaylar haberimizde.
İşbir Sentetik Halka Arz Detayları
Şirket çıkarılmış sermayesinin yüzde 32,25’lik kısmına karşılık gelen 50.376.911.05 TL nominal değerli payların Borsa İstanbul’da işlem görmesi için başvuru yapmıştı. Konsorsiyum lideri olarak Garanti Bankası ile anlaşma sağlandı.
Dokuma Devi,
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan “2019 yılı Türkiye’nin En Büyük İkinci 500 Kuruluşu” listesinde 19. sırada yer alıyor. Şirket paylarını halka arz etmek için uzun bir süre önce Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu. Kurum, halka arz sonrasında payların Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmesi için de başvuru yaptı.
İşbir Sentetik’in Ne Kadarı Halka Arz Olacak?
Halka arz için yapılan başvuruda şirket sermayesinin yüzde 32,25’lik kısmına denk gelen 50.376.911.05 tl nominal paylar satışa sunulacak. Satışa sunulacak payların yüzde 60’lık kısmı şirketin sermaye artırımı ile ihrac edeceği paylardan, kalanı ise İşbir Holding ve azınlık pay sahiplerinin satışı ile gerçekleşecek.
İşbir Sentetik Halka Arz Aracı Kurumları Hangileri?
Şirket konsorsiyum lideri olarak Garanti Yatırım Menkul değerler AŞ ile anlaşma sağlandığını duyurdu.

İşbir Sentetik 40 Ülkeye Ürün Satıyor
Ambalaj ve teknik tekstil pazarında kaliteli, yenilikçi ve itimat edilir ürünleriyle müşterilerinin küresel çözüm ortağı olma misyonuyla çalışmalarını yürüten İşbir Sentetik, durumu hazırda dört kıtada, 40 ülkeye dışsatım yapıyor. Balıkesir’de gerçekleşen üretiminin yüzde 65’ini ihraç eden kurumun; ABD, Almanya, İngiltere, İsrail’de satış ofisleri ve Hindistan’da ise bir başka üretim tesisi bulunuyor.

Halka arz sürecini değerlendiren İşbir Holding CEO’su Metin Gültepe, “Kuruluş amacında milli şuur ve sosyal mesuliyet gibi mühim değerler tespit edilen İşbir Sentetik olarak, istikrarlı ve sürdürebilir büyümeye inanıyoruz. Halka arz sürecimizin ilk aşamasını atmaktan sevinç duyuyoruz. Bundan ileri dönemde yola bizimle devam etmeyi tercih eden yatırımcılarımızla eş güdümlü ilerlemek en büyük arzumuz” dedi.

Bağlı bulundukları İşbir Holding’in; aşağı yukarı 350 bin metrekare arazi üzerinde, 2 bin 500’den çok şahsa direkt ve endirekt istihdam gerçekleştiren yapısına ve 50 milyon doları aşan dışsatım gücüne ilgi çeken Gültepe, “Hali hazırda borsada prosedür gören İşbir Holding’in çoğu bireysel ve kurumsal yatırımcısı bulunuyor. Bu süreçten edinilen deney ve aldığımız güç ile İşbir Sentetik olarak yolumuza istikrarlı bir şekilde devam etmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımıza ara vermeden çalışmaya devam edeceğiz. Üretim tarafında; 2020’nin ilk aylarında başlattığımız yatırım planlarımızı pandemiye karşın ertelemedik. Çalışmalarımız devam ediyor. 2021 senesinde ise sistemli olarak büyümemizi devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin En Büyük Üretim Tesisi
Yarım asrı aşkın deneyime sahip İşbir Sentetik’in, Teknik Tekstil ve BigBag pazarında her vakit ilkleri gerçekleştiren lider bir kurum olduğuna değinen Gültepe, “500’e yakın çalışanımız ile ülkemiz ekonomisine mühim katkılar sağlamaya devam ediyoruz. Balıkesir’de yer alan 130 bin m² kapalı alana sahip fabrikamız ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük Bigbag üretim tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. Türkiye’deki 60 bin ton olan senelik üretim kapasitemize ek olarak Hindistan’da açtığımız BigBag fabrikamız ile dünya genelinde büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Halka arz neticesi İşbir Sentetik’in sermaye artırımı ile elde edeceği fonun tüketimi konusu ile ilgili da bilgi veren Gültepe; “Halka arz ardından elde edeceğimiz geliri, ihtiyaçlarımız ve gelişen günlerin koşullarına bağlı olarak en verimli şekilde kullanmayı sistemliyoruz. Halka arz gelirinin yüzde 25 ila 30 civarında bir bölümünü büyüme ve verimlilik artışına yönelik; başlamış, devam eden ve yeni yatırımlarımıza ayıracağız. Yüzde 40 ila 45’ini devam eden finansal yükümlülüklerimizin yerine getirilmesinde kullanmayı ve bu sayede şirketimizin sermayesini güçlendirmeyi sistemliyoruz. Geri kalan yüzde 25 ila 30’u ise büyüyen operasyonlarımızın bir ihtiyacı olarak işletme sermayesi ihtiyacımizin finansmanında kullanılacaktır” dedi.

İşbir Sentetik Halka Arz Ne Zaman?

SPK onayı sonrası talep toplama tarihleri açıklanması bekleniyor. SPK onayı için henüz bir açıklama yapılmadı. İşbir Sentetik borsa kodu kurul onayı sonrası belli olacak. Aynı zamanda hisse başı fiyatı ve birincil piyasada halka arz tarihleri SPK onayının ardından açıklanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.