En Yakın Finansçınız
BTC
$56,869.32
-0.47
ETH
$4,585.02
-0.96
LTC
$207.57
-0.77
DASH
$178.59
-0.75
XMR
$229.33
-4.04
NXT
$0.02
+3.22
ETC
$47.38
-2.63
DOGE
$0.21
-3.89
ZEC
$226.89
+2.2
BTS
$0.05
-0.31

İŞKUR’dan 2800 TL maaş garantili iş imkanı, başvurular başladı, herkese verilecek

0 0

Yaz aylarının başlamasıyla Türkiye’de işsizlik verileri artmaya devam ediyor. Özellikle Anadolu bölgesinde işçi alımları kurumlar aracılığı ile yapılmaya başlandı. Dönemsel işçi alım ve başvuruları her dönem yapılıyor. Bununla birlikte işçi maaşlarında aylık 2800 liraya kadar ödeme yapılıyor. İşçi bulma kurumu olarak bilinen İŞKUR TYP alanında binlerce işçi alımı yapacağını açıkladı. İŞKUR TYP başvuru şartları ve tarihleri de açıklandı. Peki TYP nedir? TYP’nin şartları nelerdir? Detaylar haberimizde.

İŞKUR TYP, yükselen işsizliğin neticesinde varlık gösteren ve işsizlik problemuyla karşı karşıya kalan şahıslara geçici süre ile iş olanağı gerçekleştirmeyi hedefleyen bir proje. Çevre temizliği, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okullarda tamir işleri, park düzenlemeleri ve ağaçlandırma gibi değişik alanlarda oluşturduğu istihdam imkanlarıyla, iş bulmakta zorlanan vatandaşlara yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu yazımızda, İŞKUR TYP’den faydalanmak isteyenlerin bilmesi gereken mühim detayları sıraladık.

İŞKUR TYP NEDİR?

İstihdam bekleyen nüfus arttıkça ekonomik ve toplumsal pek çok problem da önlenemez hâle geliyor. İşsizliğin azaltılması ve işsizlik sigortası hizmetlerinin yürütülmesi hedefiyle kurulan İŞKUR ise oluşturduğu bu uygulama yardımıyla binlerce insan amacıyla iş kapısı aralıyor. Toplum Yararına Program yani TYP, iş bulma konusu ile ilgili problem yaşam sürdürenların çalışma alışkanlığından ve iş disiplininden uzaklaşmalarını engel olarak ülkedeki iş kuvveti kaybını da önlemeyi amaçlıyor. Farklı katılım şartları tespit edilen TYP; davetlilere etraf düzenleme, tamir ve temizlik alanlarında çalışma fırsatı sunuyor.

TYP MAAŞI NE KADAR?

Çalışma zamanını amacıylae alan her ay amacıyla asgari tutarda ödeme yapan İŞKUR TYP; iştirakçilerin serbest bir soluk almasına ve omuzlarındaki yükün azalmasına yardımcı oluyor. 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak tespit edilen TYP maaşı, katılım şartlarını gerçekleştiren bütün yurttaşların geçim sıkıntısına derman oluyor.

TYP KATILIM ŞARTLARI NELER?
İŞKUR’a kayıtlı ve hâlihazırda işsiz olmak
Emekli ya da malul aylığı almıyor olmak
18 yaşını doldurmuş olmak
Öğrenci olmamak (Açık öğretim ve açık lise öğrenciliği hariç)
Katılımcı olunması halinde da hanedeki toplam gelirin, net asgari ücretin 1,5 katını aşmıyor olması
KATILIMCILAR NASIL SEÇİLİYOR?

İŞKUR TYP katılımcıları; noter kurası idaresi, liste idaresi ve yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi de liste idaresi olacak şekilde üç değişik yöntemle belirleniyor. Kadınlar, 35 yaş üstü şahıslar, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde sakatlananlar gibi istihdamda zorluk yaşam sürdüren bireyler birinci listede yer alırken, bu durumların dışında tespit edilen şahıslar ise ikinci listeye yerleştiriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.