En Yakın Finansçınız

İşlem kimliği TXID nedir? Txid kodu nasıl alınır?

0 441

İşlem kimliği TXID nedir? Dijital para birimi işlemlerinin yerine getirildiğini nasıl öğreneceğiz? Kripto dünyasındaki işlemlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan terimleri kısa ve kolay şekilde açıklamaya devam ediyoruz. Yeni yazımızın konusu TXID.

İşlem kimliği TXID (Transaction Hash) nedir?

Kripto para birimindeki her bir işlemin kendisine özgü bir Transaction Hash’i vardır. Yani işlem kimliği. Her kripto işleminde otomatik oluşturulan bu benzersiz kod 64 karakterden meydana gelir. Örmek verecek olursak bir Bitcoin TXID si : 67fe6f6d7c8b619c2p19bd78a6e0abad86a1bab1d45bd7699097d20f1a8d1dee

Altcoinler ne zaman yükselir?

Dijital bir işlemin gecikmesi durumunda Takip etme amacıyla bitcoin transfer takip amacıyla tx hash de denilen kimlik numarası kullanılmaktadır.

Ayrıca TxID Txhash işlemlerin gerçekleştirildiğini de ispatlamak için kullanıır. Tx hash blockchain işlem hizmetlerine yazılarak  fonların başarılı şekilde aktarılıp aktarılmadığı öğrenilebilmektedir.

TXID (Transaction Hash)’in  paylaşılıyor olması kişisel bir bilgiyi açıklamadığı için güvenlik açısından oldukça sağlamdır. Yani Blockchain işlemlerinde görülebilen bilgi miktar, tarih ve adreslerdir. TxID ile ayrıca yatırma ve çekme geçmişi de kontrol edilebilmektedir. 

İşlem kimliği TXID nedir
İşlem kimliği TXID nedir

Txid kodu nasıl alınır?

Txid kodu kripto para transferinin gerçekleştirilen platformdan bulunabilmektedir. Genelde TxID’ye İşlem Geçmişi bölümünden kolaylıkla ulaşılabilir. Binance den örnek verecek olursak;

Hesaba giriş yapıldıktan sonra Cüzdan ögesine tıklanır ve menüden Özet bölümüne geçilir. Buradan da İşlem Geçmişi  bölümüne. Burada tüm yatırma ve çekme geçmişine ulaşılmaktadır. TxID bilgisi  de TxID bölümünde yer alıyor.
Uygulamada ise İşlem geçmişine Cüzdanlar – Spot İşlem Geçmişi şeklinde ulaşılabilmektedir. TxID’yi görmek için ilgili işleme tıklamak yeterli olacaktır.

TXID kaç haneli?

TXID hash ne demek açıkladığımız yazımızın başındaki bölümde de belirttiğimiz üzere bu benzersiz kod 64 hanelidir.

İlginizi çekebilir  RTFKT Coin Geleceği RTFKT Coin Yorum Grafikler Piyasa Değeri 2022 2023

Bu içeriğimizde kripto para transferleri için önemli bir terim olan TXID hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımız ayrıca sıkça sorulan hash ne demek, transaction nedir, tx hash nedir gibi soruların da cevabını vermiş olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.