En Yakın Finansçınız
BTC
$57,149.29
+4.78
ETH
$4,315.42
+5.26
LTC
$196.90
+3.5
DASH
$177.86
+1.66
XMR
$237.76
+3.69
NXT
$0.02
+1.17
ETC
$47.54
+3.04
DOGE
$0.20
+2.09
ZEC
$245.08
+3.92
BTS
$0.05
+2.54

Borsada kalanı iptal et (KİE) ne demek? ( Tüm emirler ve farkları)

0 3

Borsada kalanı iptal et ne demek? Borsadaki alım satım emirlerinden bazıları gerçekleşirken bazıları ise bekleme kalmaktadır. Borsadaki bazı emirler ise kısmi gerçekleşmektedir. Borsada kalanı iptal et emri uyarısı bu kısmi olarak gerçekleşen emirlerde çıkmaktadır.

Borsada kalanı iptal et (KİE) ne demek?

Borsada kalanı iptal et emri ile beklemedeki emirler iptal edilebilmektedir. Burada kalanın tamamı yerine tutar girilerek de kısmi olarak yerine getirilen emirler bırakılabilmektedir. Kısaca bir örnek vermek gerekirse;

Mesela X şirketinin hisselerinden 50 adet almak istedik ve alış emri verdik. Bu emirle birlikte 30 tane hisse alımı olduğunu var sayalım. Geride kalan 20 adet bekleyen için iptal kararı verdiğimizde Borsada kalanı iptal et emri yerine getirilmiş olur. Buradaki borsa uyarısı kalanı iptal et ( KİE) şeklindedir.

Kalanı iptal et emri sadece alım işlemleri için değil satım için de geçerlidir. Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse; Geriye kalan emirden 10 adet iptal etmek , 10 adet de bırakmak istiyoruz. Böyle bir durumda ise kalanı iptal et emrinden önce tutar girerek veya adet bilgisi girerek  iptal etmek istediğimiz kadarı iptal edilir. İki örneği birlikte düşündüğümüzde 50 adet hisse senedi alış emrinde gerçekleşen 10 adet emir iptal edilmez sadece satılabilir durumdadır.

Kalanını İptal Et (KİE) Amacı

Esas itibariyle kalanı iptal et emri sermaye piyasasında  açıklık ve dürüstlüğün sağlanması, yatırımcılar başta olmak üzere diğer ilgililerin anında bilgi sahibi olmaları amacı taşımaktadır.

İptale Kadar Geçerli (İKG) Ne Demek?

Borsadaki iptale kadar geçerli emri girildiğinde ancak ve ancak yatırımcının iptal etmesi ile son bulacak bir emirdir. Bu emrin otomatik olarak iptali sözleşmenin vade sonundadır.

Gerçekleşmezse İptal Et (GİE) Ne Demek?

Gerçekleşmezse İptal Et emri KİE ile benzerlik gösterdiği hatta aynı anlama geldiği sanılsa da aradaki fark şu şekildedir.

Borsada en iyi emir tipi hangisidir
Borsada en iyi emir tipi hangisidir

Gerçekleşmezse İptal Et emri en küçük bir kısmı bile gerçekleşme durumu söz konusu değilse emrin tamamının iptali gerçekleşir. Bu emir tipinde koşullar sağlandığında iptal edilmediği taktirde tüm emir gerçekleştirilmektedir.

Kalanı Pasife Yaz (KPY)

Kalanı Pasife Yaz (KPY) emrinde tamamının gerçekleşmesi baz alınmaktadır. Aksi durumlarda da kalan miktar emrin son fiyatı üzerinden pasife limit emir olarak yazılmaktadır.

Şarta Bağlı Emir (SAR)

Şarta bağlı emir yatırımcının belirlediği bir fiyattan veya daha kötü bir fiyattan işlem gerçekleşmesi halinde aktifleşen emirdir. Şarta bağlı emrin kullanılması durumunda fiyat giriş yöntemi ile birlikte aktivasyon fiyatının belirtilmesi gerekir.

Emir girişlerinde sistemde geçerli olması için seçilmesi gereken emirler şunlardır.

Borsada en iyi emir tipi hangisidir?

Seans Emri (SNS) Emrin yalnızca ilgili seansta geçerli olduğu ve eğer gerçekleşmediği taktirde de sistem tarafından iptal edilen emirdir.
Günlük Emir (GUN) Emrin girilen günde geçerli olduğu gün bitiminde ise otomatik iptal edildiği emirdir.

Tarihli Emir (TAR)

Sisteme tarih girilerek geçerlilik kazanan emirdir. Tarih geçtiğinde ise o günün sonunda iptal edilir. Daha ileri bir tarih girilmesi sistem tarafından engellenmiştir.

İptale Kadar Geçerli Emir (İKG) Yukarıda detaylı açıklanmıştır.

Emir Kısıtları

Emir girişlerinde sistem fiyatları ve miktarları kontrol etmektedir. Seans kriterlerine uygun olmayan emirler sisteme girilememektedir.

Normal bir seans için maksimum pasif emir miktarı 1.000 adet sözleşmeyi kapsamaktadır. Emir girişlerinde “iptale kadar geçerli” ve “tarihli” emirler dışındaki süreler için girilen emirler günlük fiyat hareket sınırları içinde kalma şartı vardır.

Emirlerin Eşlenmesi

Borsada gönderilen emirlerin eşleşme sırası fiyat ve zamana göredir.
Fiyat Önceliği Kuralı: Satım emirlerinde öncelik düşük fiyatlı emirlerindeyken, alım emirlerindeki öncelik ise yüksek fiyatlı alım emirlerindedir.

Zaman Önceliği Kuralı: Fiyat eşitliği söz konusu olduğunda zaman olarak önce gelen emirler önceliğe sahiptir.
Emirlerin eşleşebilmesi her iki emrin yeteri kadar teminatının bulunması gereklidir.

Forex Emirleri Nelerdir? Detaylı Anlatım Araştırma Raporları

Eşleşmelerde yeterli teminatı olmayan emir varsa iptal edilir. Yukarıda amaç olarak da belirtiğimiz borsada dürüstlük ve düzenin bozulacağı kanaatin oluşması halinde girilen emirlerin
eşleşme öncesinde iptali veya emri giren üyenin emir girişi yapması belirli bir süre kısıtlanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.