En Yakın Finansçınız

Karekodlu çek ne demek?

0 1
Karekodlu çek ne demek? Özellikle ekonomik hayatta ve bakanlıklar arası anlaşmalarda en sık kullanılan ticaret birimi çektir. Bu tür ticari işlemlerde nakit veya kredi kartı gibi seçenekler yerine kullanılan çekler işletmeler için önemli belgelerdir.
Ancak günümüzde dolandırıcılık ve kalpazanlık gibi faaliyetlerin artmasıyla birlikte hileli veya karşılıksız çek mağduru olan işletme veya kişi sayısı da artmıştır.

Çek üzerindeki karekod ne işe yarar?

Karekodlu çek, banka çeklerinin yeni halidir diyebiliriz. Bu çeklerin üzerindeki karekod, çek ödeme geçmişi ve çek yaprağının geçerliliğine ilişkin bilgilerin öğrenmeye yaramaktadır.
Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için Findeks bir QR kod doğrulama uygulaması geliştirmiştir. Kare kod sorgulama uygulaması ile banka çeki ön yüzüne yerleştirilen kod sayesinde ödeme sistemine bakılarak yorum yapılabilmektedir.
Çek hamilin çeke ilişkin sorumluluğu, çek alıcıya teslim edildiğinde sona erer. Yeni düzenlemeye göre, alıcıya ait çeki düzenleyen kişinin yükümlülükleri sona ermemekte ve çek bankaya ibraz edilene kadar yapılan değişikliklerden çek hamili sorumludur. Böylece Kare kod doğrulaması ile alıcının fedakarlığı minimuma indirilmiş olur.

Findeks karekodlu çek sorgulama nasıl yapılır?

Karekodlu çekler nereden kontrol edilir? Çek borç verenler, kare kod doğrulama uygulamasını kullanarak, bir kare kodu kullanarak çek hesabının sahibi ve o çeki düzenleyenler hakkındaki ayrıntılara erişebilecekler.

Bankalar, çek hesap sahibi gerçek veya tüzel kişinin veya şirket yöneticilerinin cari hesap açmasının yasak olup olmadığını; aynı zamanda yasağın olmamasına ilişkin sorgulama sonucunu muhafaza etmesidir.

İleri tarihli çekler için, çeki şirket adına düzenleme yetkisine sahip olan yönetici, çekin yatırıldığı tarihte sona erebilir. Buna göre gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir.

İlginizi çekebilir  LC Waikiki'nin Gerçek Sahibi Ortaya Çıktı, LCW'nin Açılımı Ortaya Çıktı, Yakından Tanınan İsim Patronmuş

Karşılıksız çekler ne olacak?

Sahte çek düzenleme cezası çek sahibine QR kodlu çek kullanımına ilişkin kurallardaki bir diğer önemli nokta da karşılıksız çek takibidir. Birçok alıcı bankada çek bozdurmak istediğinde karşılıksız çek sorunuyla karşı karşıya kalır ve büyük şikayetler yaşar.

[highlight color=”green”]Altın almak için uygun zaman mı ? Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?[/highlight]

Bunun olmasını önlemek için, QR kodlu bir çek sahibi, çekin tanınmaması durumunda 1500 güne kadar para cezasına çarptırılabilir.

Ayrıca çek durumunu görüntüleyerek çek yasağı oluşturabilirsiniz. Bu durumda kişi, çalıştığı şirket veya kurumun şubesinden uzaklaştırılmaya zorlanır. Oluşturulan yeni kurallar arasında denetim yasağını sınırlayıcı kurallar yer aldığı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.