En Yakın Finansçınız

Katılma intifa senedi nedir?

0 6

Katılma intifa senedi nedir? Kelime olarak yararlanmak demek olan intifa iş dünyasında terim olarak kullanılmaktadır. Katılma intifa senedi bir anonim şirkette hisse senedi payı olmadan hatta şirket ortaklığı bile olmayan fakat şirketin karından yararlanmayı sağlayan değerli evraklardır.

Katılma intifa senedi  çıkarma hakkı anonim şirketlere Türk Ticaret kanunu ile verilen ve şirket kuruluşunda emeği bulunanlar için bir nevi kurucu hisse senetleridir diyebiliriz.

İntifa Hisse Senetlerinin özelliği anonim şirkete ortaklık hakkı sağlayamamasıdır. Ayrıca şirket karından yararlanabilecek olan Katılma intifa senedini sahipleri yönetim kurulunda söz sahibi olma , oy kullanma gibi hakları olmadığı gibi şirket zararından da etkilenmezler.

İntifa senedi sayesinde elinde bulunduran kişi paydan bağımsız haklara sahiptir. Şirket genel kurulunun ise , intifa senedi sahiplerinden onaysız bir şekilde intifa haklarını kaldırmaya veya değiştirmeye de hakkı yoktur. Bunu istisnası ancak anonim şirketin fesih edilmesi ya da eğer bulunuyorsa ana sözleşmede belirtilen sürenin dolmasıdır.

[toggle title=”TTK Madde 503″ state=”open”] İntifa senedi sahiplerine pay sahipliği hakları verilemez; ancak, bu kişilere, net kara, tasfiye sonucunda kalan tutara katılma veya yeni çıkarılacak payları alma hakları tanınabilir[/toggle]

Şirket elde ettiği kârdan kurucu ve intifa hisse senetlerine özel temettü ödenmez, ödenebilecek miktar ise en fazla  %10’dur.

İntifa Senetleri çeşitleri

  • Kurucu intifa senedi: Şirketinin kurucu ortaklarına verilir ve sadece kuruluş ana sözleşmesinde yer alma şartı vardır. Aksi halde geçersiz sayılır.
  • Adi intifa senedi: İntifa senetlerinin geneline verilen senet türüdür. Genel kurul ana sözleşemede değişiklikle adi intifa senedi çıkarabilmektedir.
  • Katılma intifa senedi Şirketin nakit oluşturması amacıyla SPK nin tebliği ile çıkarılabilen senetlerdir.Katılma intifa senetlerinin  belli bir nominal değeri vardır ve alt sınırı 1.000 TL dir.

 

İlginizi çekebilir  Kardemir 1. Çeyrek Bilanço Analizi ve KRDMD Hisse Yorumları
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.