Kaz Yetiştiriciliği İşinde Para Var mı? Kurs ve Hibe Durumu 2022

Kaz Yetiştiriciliği İşinde Para Var mı? Kurs ve Hibe Durumu 2022

0 39

Kaz Yetiştiriciliği İşinde Para Var mı? Kurs ve Hibe Durumu 2022 

Kaz birkaç ürün sunar: tüyleri, eti, karaciğeri, yağı, bazı sakatatları ve onu oldukça imrenilen ve karlı bir kuş yapan yumurtaları vardır. Ülkemizde aile düzeyinde tüketimi bazı evlerde halen tüketilmekte, ancak pazarlama amaçlı üretimi pratikte kullanılmaz. Doğru koşullarla, işinizi hızla genişleterek başlamak için yaklaşık 50 hayvan yeterlidir, zaman ile bu rakam 1000’i rahatlıkla geçecektir.

Genel olarak bu kuşlar, kendi topraklarında doğal olarak üreyen çiftliklerden gelir, bu nedenle sabit bir fiyatı yoktur, ancak bölgeye bağlı olarak genellikle 30 ila 150 lira arasında satın alınırlar. Kaz, çok karlı olabilen geniş bir ürün yelpazesine sahip bir hayvandır ve üremesi büyük zorluklar göstermez. Ancak gelişmiş bir pazar veya tüketici alışkanlığı olmadığı doğrudur, bu nedenle faaliyetin gelişimi dikkatli analiz ve sorumlu ve spesifik planlama gerektirir.

Teknik Yönler ve Altyapı

Yavruların ilk tüyleri bitene kadar kalacak bir yere ihtiyaçları vardır. Kulübeleri çok iyi dezenfekte edilmeli, aydınlatılmalı, havalandırılmalı ve yağmur ile yırtıcılardan korunmalıdır. Zemin, kuru tutulması gereken kalın bir talaş tabakası ile kaplanabilir, çünkü bu aşamada hastalıklara karşı hassastırlar. Tüylerini tamamladıklarında, onlar için risk önemli ölçüde azalır. Uygun sıcaklığı elde etmek için davlumbazlar kullanılabilir.

Yuvalar, dişilerin yumurtlamaları için kulübeler, galvanizli sac veya ahşaptan yapılabilir ve 40 x 40 x 40 cm ölçülerinde olabilir. Çiftliğin kurulacağı arazi, Sağlık Bakanlığı düzenlemelerine uygun olarak konut, diğer çiftlikler ve gelecekteki şehir merkezleri, turizm vb. yerlerden mümkün olduğunca uzakta olmalıdır; diğer şeylerin yanı sıra, hayvanlar ve insanlar arasında hastalığın yayılmasını önlemek için bu önemlidir. Elektrik ve iyi bir içme suyu kaynağı, kuşların fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması, kümes ve ekipmanların temizlenmesi için her zaman gereklidir.

Arazi ve Yer Düzenini Belirlerken Akılda Tutulması Gereken İpuçları

Mümkün olduğunca kaliteli malzemeler kullanın. Bölgede içme suyu var mı buna dikkat edin. Çiftliğinizin diğer çiftliklerden izole olması önemlidir. Onaylı yollara ve otoyollara kolay erişiminizin olması önerilir. NO-Se kabinleri kazlar için uzun görünümü, iyi hava sirkülasyonu sağladığı ve yaz aylarında güçlü güneşi engellediği için daha uygundur.

Çiftlik bölümlerinin ayrılması için çiftliğin genişliğinin iki buçuk ile üç katı arası bir mesafe düşünülmelidir. Sundurma çatıların doğru kullanımı nemin kontrolüne yardımcı olur; Karbondioksit ve amonyak seviyelerini düşük tutmanız önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.