Short squeeze Nedir? (Kısa Pozisyon Sıkıştırması)

Short squeeze Nedir? (Kısa Pozisyon Sıkıştırması)

0 39

Short squeeze nedir sorusunu alım satım işlemlerine yeni başlayanlar sıkça sormaktadır. Siz de short squeeze ne demek öğrenmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Ayrıca paylaştığımız eğitici uzman videosunu da izlemenizde fayda var.

Short squeeze diğer adıyla kısa pozisyon sıkıştırmaları alım satın yapan kişilerin, açığa satış ile birlikte fiyat düşüşlerinden kâr etmesini sağlayan bir etkendir. Bu avantajı olması sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılabilse de, her işte olduğu gibi bu işte de bazı riskler elbette ki bulunmaktadır.

Bunun nedeni ise sadece malın fiyatına yönelik değil de kısa pozisyon sıkıştırmaları üzerinde de etkili olmasıdır.

Ürün fiyatlarında ani bir şekilde beklenmedik fiyat yükselişleri olmasına kısa pozisyon sıkıştırmaları olarak adlandırılır.

Kısa pozisyon sıkıştırmaların yaşanması hâlinde pozisyon kapatma umudu ile hızlı bir şekilde çıkış yapmaya yönlenir. Bu gibi durumlar nedeniyle sizlere bu yazımızda kısa pozisyon sıkıştırmaları ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyarak ve uygulayarak sizlerde bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Kısa pozisyon sıkıştırması, pek çok kişinin piyasa alım satımları konusunda hareketlilik yaşaması sonucundan ürünlerin fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesidir.

Short squeeze nedir?
Short squeeze nedir?

Açığa satış yapan kişiler, bir varlığın fiyatı düşeceğini öngörerekten bu konuda bazı yatırımlar yaparlar. Eğer ki herhangi bir şekilde fiyat artışı gerçekleşirse bu yatırımcıların sürekli olarak zararları artar.

Buna bağlı olarak alım satım yapan kişiler pozisyonları manuel olarak ayarlama yetkisinde sahiptirler.

Açığa satış yapan kişiler pozisyonlarını alım satım yaparaktan kapatırlar. Bu nedenle Short squeeze kesin olarak fiyat artışına sebep olurlar.

Short squeeze nasıl ortaya çıkar?

Short squeeze, alış olarak ani bir artış olduğu zaman içerisinde ortaya çıkarlar. Açığa satış, oldukça riskli bir durama sahip birer hamledir.

Kısa pozisyon sıkıştırmaları, finansal piyasalarda görülebilir. Aynı zamanda piyasalarda kısa pozisyon almaya yönelik eylemler ve seçenekler olmadığı takdirde büyük fiyat balonlarına sebep olabilir.

Kısa pozisyon sıkıştırması örnekleri

Short squeeze nedir açıkladıktan sonra bir örnek verelim. Örneğin bir şirkete yönelik olan düşük duyarlılık, kısa pozisyon sıkıştırması sayısının yüksek olmasına sebep olur.

Bazı düşüncelere göre Tesla’nın hisse senetleri tarih boyunca açığa en çok satış yapan hisse senetlerinden biridir. Ama yine de bu düşünceler doğru olsa bile fiyatlarda yaşanan keskin değişimler, açığa satış yapan kişileri büyük bir olasılıkla derinden etkilemiştir.

Temettü nedir nasıl hesaplanır ? ( Formül ve örnekler )

Bu sebeple hisse senetlerinde yaşanan yükselişler, açığa satış yapan kişileri büyük bir ihtimal doğrultusunda kapana kısmasına sebep olmuştur.

Kısa pozisyon sıkıştırmaları, genellikle kripto para borsalarında oldukça sık bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Bitcoin piyasasında genellikle yüksek kaldıraçlı pozisyonlar tercih edilir ve bu da oldukça düşük fiyat hareketliğine sahip olan kişileri zor duruma düşürebilir.

Yani kısa pozisyon sıkıştırmaları ve uzun pozisyon sıkıştırmaları kripto para borsasında oldukça görülen bir durumdur. Bu gibi durumlardan kapana kısılmamak için kullanılacak olan kaldıracın miktarına dikkatli bir şekilde değerlendirmeler ve tahminler doğrultusunda ayarlar yapmanızda fayda vardır. Buna ek olaraktan uygun olan risk yönetimi stratejilerini kullanmanız da önemlidir.

Short pozisyon kapatmak nedir?

 Short pozisyon esas itibariyle kripto parada borçlanma manasındadır. Şöyle ki ileride aşağı doğru bir eğim sergileyeceğini varsaydığınız kripto parada borç alıp bunu ilerde değeri düşünce kapattığınızda kar etmiş olursunuz.

2019 yıllında Bitcoin fiyatlarında aşağı doğru sert bir düşüşün ardına fiyat belirli bir aralıkta sabit olarak kalmıştır. Bu durum nedeniyle birçok kullanıcı bu düşüşlerin ardından kısa pozisyon sıkıştırmaları açarak piyasa duyarlılığını oldukça düşürmüştür.

Ancak sanılanın aksine fiyatlar o kadar çok yükselmiştir ki bu bölgeler uzun bir dönem boyunca test dahi edilmemiştir. Yalnızca bu bölge korona salgını döneminde test edilmiştir. Bu ani hareketler büyük bir olasılıkla oldukça yüksek bir sayıda kısa pozisyon sıkıştırması kapatılması sayesinde gerçekleştirilmiştir.

Kripto Short Squeeze nedir? Daha iyi analiz edebilmek için videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Sonrasında görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.