Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar 2022

Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar 2022

0 39

Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar 2022

Koyun yetiştirmek emek isteyen ve uzun bir süreci kapsayan bir iş koludur. Hangi amaçla yetiştirmek istenildiğinin iyi belirlenmesi gereklidir. Koyunlardan besicilik ve yün gibi birçok kolda yararlanılır. Koyun besiciliği yapmak ile yün ve deri gibi üretim için yetiştirmek farklılıklar yaratır.

Öncelikle yetiştiriciliğini yapacağınız koyunun cinsini iyi belirlemeniz gereklidir. Koyun cinsi ne üretmek istiyorsanız onun için farklılık gösterir. Et, süt, deri ve yün gibi alanlarda üretimi yapılan koyunların yetiştiriciliği için öncelikle maddi imkânınızın yerinde olması gerekir.

Koyun Yetiştiriciliği İçin Gerekenler

Öncelikle belirlediğiniz ve yetiştirmeyi düşündüğünüz koyun ırkının özelliklerini iyi araştırmalısınız. En iyi ve kaliteli verimi almanın en önemli aşaması bilerek işe başlamaktır. Koyunların açık havada otlarlar ya da ağıllarda tutulup beslenirler. Otlatılacak zamanı verimli bir şekilde geçirmek için bulunduğunuz ortamın bitki çeşitliliği bakımından zengin olmasına dikkat edilmelidir. Birçok farklı bitkinin bulunduğu ortamda beslenen koyunlardan daha kaliteli verim alınır.

Yetiştirmeye karar verdiğiniz koyun cinsinin hangi çevre şartlarına adapte olduğunu ve hayatını sürdürebildiğinin ön araştırması çok iyi yapılmalıdır. Koyun cinsi çevreden dolayı telef olursa kazanç yerine zarara uğrarsınız. Koyunların bakımı ile ilgilenecek bir çobanın varlığı yetiştirici için gereklidir. Başında bekleyen bir çobanın bulunması daha güvenli bir sürü oluşumunu teşvik eder. Koyunların içinde barınacağı ağılların boyutları da diğer bir önemli ayrıntı olarak karşımıza çıkar.

Koyun Yetiştiriciliği İçin Önemli Konular

Yetiştirmeyi düşündüğünüz koyunların mutlaka sertifikası bulunmalıdır. Her türlü sağlık taraması veterinerler tarafından yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Elde etmeyi düşündüğünüz gelir için çok iyi bir hesap kitap yapmanız gereklidir. Koyunların beslenme ve su ihtiyaçlarını gerektiğinde siz temin etmelisiniz. Koyunlarınızın bulunduğu ortamın doğal koşullarını ve bitki doğası, su yatakları gibi bütün imkânlarını sağlamalısınız.

Koyun yetiştiriciliğinde birçok masraf çıkmaktadır. Hepsini tek tek yazarak ve hesaplayarak kazancınızı not almalısınız. Koyun yetiştiriciliğine devlet katkısınında yapıldığı bilinir. Yetiştirdiğiniz cinse ve hangi amaçla yetiştirdiğinize göre değişen teşviklerin de iyi araştırılması gerekir. Koyun yetiştiriciliği güç, emek ve zaman isteyen ayrıca  mutlaka başında bulunmanız gereken bir sorumluluktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.