En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Kredi Borcu Olanlara Müjde Geldi. Bu Yıl Kara Listeye Alınmayacaklar

0 0

Pandmei sebebiyle kara liste askıya alınıyor. Geçen yıl başlayan korona virüs salgını ekonomik açıdan çok sayıda vatandaşı olumsuz etkilemişti. Banka kredi borçlarını ödeyemeyen müşterilere yönelik özel bir düzenleme yapılmış ve 30 haziran 2021 tarihine kadar normalde 90 gün olan takip süresi 180 güne çıkarılmıştı. Son düzenlemem ile haziran sonuna kadar olan kara liste ve takip süreleri yıl sonuna kadar uzatılması planlanıyor.

Yüzbinlerce Kişi İlgilendiriyor.

Bankalara kredi borcu olan vatandaşlara kolaylık olarak ilk etapta Eylül 2021 tarihine kadar sonrasında ise yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere yasal takip süreleri düzenlenecek. BDDK’nın konuyla ilgili çalışmaları tamamladığı ve haziran ayı başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Yasal takip süresi nedir?

Banka ve kredi kurumlarına olan taksit borçların ve dönem faizlerinin ödeneceği son süreye yasal takip süresi denir. Örnek olarak ihtiyaç kredisi alan vatandaşların üç taksitlik süreyi kaçırması ve ödeme yapmaması durumunda bankaların bu süreyi uzatma imkanı bulunmuyor. Bu müşteriler takip servislerine aktarılıyor ve burada yapılandırma yine ödeme yapılmaz ise icra yoluyla takibe alınıyor. Borç tamamen kapanana kadar müşteri merkez bankası kara listesine alınıyor. Banka ve kredi kurumlarından kredi alamaz hale getiriliyor.

Dünya Gazetesi’nden Şebnem Turhan’ın haberine göre, korona virüs salgınıyla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sorunlu kredi ödemelerinin takibe atılması için bekleme süresini 90 günden 180 güne çıkarmıştı. 2020 sonunda biten esneklik 30 Haziran 2021’e kadar da uzatılmıştı. BDDK’nın en erken 30 Eylül 2021’e en geç de 2021 sonuna kadar takibe atma süresindeki bu esnekliği uzatması bekleniyor. Bankalardan görüş toplayan BDDK’nın pandeminin etkisinin sürmesi ve tam kapanmanın devam etmesi nedeniyle bu uygulamaya devam etmeyi planladığı. Bankalar ise zorunlu olmasa da sorunlu krediler için karşılık ayırmaya ise devam etti. BDDK verilerine göre ise Mart 2021 itibariyle bankalarda sorunlu kredilerin takibe dönüşüm oranı yüzde 3,79’a kadar geriledi.

Yılsonuna Kadar Sürmesi Bekleniyor

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre esnekliğin uzatılması mümkün. BDDK geçen günlerde banka genel müdürlerinden uygulamanın gidişatına ve geleceğine ilişkin görüş istedi. Banka genel müdürleri geçici maddelerin uzatılması konusunda görüş bildirirken düzenlemenin ortadan kalkmasıyla takibe dönüşüm oranlarında yükselişin de olacağını belirtti. Bilgi veren kaynaklar bankaların zorunlu olmamasına rağmen sorunlu krediler için karşılık ayırmaya devam ettiğini dile getirirken takibe dönüşüm oranının artmasının bankalara finansal bir etkisinin ise olmayacağını düşündüklerini vurguladı. Bankaların kredi ödemelerinde özellikle turizm tarafında bir problem yaşayabildiğini belirten kaynaklar ekonomide tam açılma olmazsa takibe atma süresindeki esnekliğin yılsonuna kadar uzama ihtimali olduğunu belirtti.

alacak takip verileri

2021 Düşük Takiple Tamamlanacak

Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Sezin Ünlüdoğan da Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin aldığı benzer önlemleri 2021 yılbaşı itibari ile sonlandırdığını hatırlatarak “Yapılan açıklamalarda tahsili gecikmiş alacakların ve aktif kalitesinin şeffaf ve net bir şekilde izlenmesinin, problemlere uygun çözümlerin gecikmeden uygulamaya alınmasının ve bankacılık bilançolarında herhangi bir riskli aktif birikiminin önüne geçilmesinin hedeflendiği paylaşıldı” dedi.

Ünlüdoğan, Haziran ayı sonu itibari ile BDDK’nın takibe düşen alacaklara uyguladığı süre uzatımının da sona ermesi durumunda benzer bir şekilde problemli kredilerin teşhisinin daha net ve şeffaf bir şekilde yapılacağını, varsa alınması gereken aksiyonların da gecikmeden alınmasının sağlanacağını düşündüklerini belirterek şunları söyledi: “2019’un sonunda yüzde 5,4 olan TGA rasyosu alınan önlemlerle birlikte 2020 sonunda yüzde 4,1’e düşmüştür. Süre uzatımının sona ermesi ile bu oranda kısa süreli bir artış olabilir ancak hem portföy satışlarının gerçekleştirilmesi ile hem de normalleşmenin getireceği ödeme gücü ile 2021 yılının benzer seviyelerde ya da daha düşük bir TGA rasyosu ile tamamlanmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte Varlık Yönetim Sektörü de 18 yıllık tecrübesi ile donuk alacakların çözümlenmesine ve ekonomik istikrara katkı sağlayacak bir rol üstlenecektir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.