En Yakın Finansçınız

Ev kredi dosya masrafı geri alma işlemleri

0 4
Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır? Bir bankadan kredi almak istiyorsanız, bu ihtiyaç kredisi, ev kredisi ya da araç kredisi olabilir, bankanın müşterisi krediyi çekmek için dosya masrafını ödemek zorundadır. Ancak yasalardaki son değişimler sayesinde Tüketici Hakem Heyeti’ ne yaptığınız başvuru sonucunda geriye dönük 10 yılı kapsayan kredisi dosya masraflarının iadesini talep edebilirsiniz.

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır?

Ev kredisi dosya masrafını geri alabilmek için Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvuru yapılması gereklidir. Haksız yere alınan bu paranın iadesi için tek yetkili olan kuruma  yapılan başvurunun ardından size masrafını yaptığınız dosya masrafının iadesi gerçekleşir. Ancak çok fazla talep olduğu için başvurunun sonuçlanması biraz fazla zaman alabilir.

Kredi dosya masrafı başvurusu için Gerekli Belgeler

Dosya masrafı Tüketici Hakem Heyeti tarafından iade edilmesi için birkaç belgenin resmi evraklarla verilmesi gerekir. Bu evraklar; Kimlik belgesi fotokopisi ve bankadan dosya masrafı alındığını kanıtlar nitelikte bir belge olmalıdır.

Öncelikle kredi çeken kişi krediyi çektiği bankaya gitmelidir. Daha sonra bankaya dosya masraf ücretine dair ispatlı bir belge almalıdır. Bunun için dilekçe yazılması gerekebilir. Dilekçenin ardından gerekli belge banka tarafından kısa sürede siz ulaştırılacaktır.

Eğer dosya masrafınız 3000 liranın altındaysa Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvurulmalıdır. Eğer limitin üzerindeyse de Tüketici Hakem Mahkemesine başvurulmalıdır. Dilekçe kredi çeken kişi tarafınca imzalanmalıdır. Başvuru sırasında mutlaka kimlik belgesinin fotokopisi de olmalıdır.

Yasal takip süreci nedir? Yasal takibe giren kredi çekebilir mi?

Ödeme Süreci

Başvurunun ardından itirazınıza olumlu cevap geldiğinde aldığınız resmi belge ile bankaya başvuru yapmanız gerekir. Hakem Heyeti tarafından verilen karara göre geri iadesi yapılacak dosya masrafı banka hesabınıza ödenecektir. Bankanın dosya masraf iadesinin kabulü ardından işlem çok daha kısa sürer.

İlginizi çekebilir  Sermayesi az olan hisseler 2021

Ödeme Gelmediği Durumda Neler Yapılmalıdır?

Eğer ki banka yapması gereken ödemeyi kabul etmezse icra dairesine başvurmanız gerekir. İcra kurumu ödeme emirinin yazılı olduğu belgeyi bankaya göndererek 7 iş günü içerisinde ödemenin tamamlanmasını ister.

Eğer banka ödemezse icra dairesi devreye girerek zorunlu olarak müşteriye öder. Çoğu zaman olay bu kadar uzamaz. Bankalar tarafından dosya masrafının ödenmesi kabul edilir ve iadeyi en kısa sürede gerçekleştirir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.