En Yakın Finansçınız

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? (Etkili Yöntem)

0 4

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Kredi kartları artık hayatımızın her alanında kullandığımız bir unsur haline geldi. Özellikle nakit ihtiyacı duyulan zamanlarda hayatımızı kurtarıyor.

Kredi limitiniz sizin o ayki harcama tutarınızı belirlemektedir. Bu limiti kredi kartı alırken siz belirleyebiliyorsunuz. Kredi notu yüksek olan kişiler için bu limit daha yüksek bir tutarda olabiliyor.

Kredi kartı limitinizi belirlerken aylık kazancınızın üstünde bir limit belirlememenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu durum bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Limitin üzerine çıktığınız zaman aylık geliriniz yetersiz geleceği için bankaya olan borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz.

Banka borcu ödeyemediğinizde veya geciktirdiğinizde ise kredi notunuzu düşürecektir. Bu durum ise ilerisi için banka ile olan durumunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.

İşte bu nedenle kart limiti belirlerken oldukça dikkatli davranmak gerekir. Bazen ödeme planlarındaki değişmeler bizi kart limitini düşürmeye zorunlu bırakabilir. Peki, kredi kartı limiti nasıl düşürülür.

Carry trade yapmak nedir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

İlk olarak şunu belirtelim; internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden kredi kartı limiti düşürme işlemi yapılmamaktadır. İnternet bankacılığından sadece kart limitinizi arttırmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Banka limit artırma işleminizi kredi notunuza bakarak onaylayıp onaylamayacağına karar verir.

Kredi kartı limiti düşürmek için ise banka şubelerine gidebilir veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak limit düşürme talebinde bulunabilirsiniz. Banka çalışanları kart limitini artırma talebinizi hemen onaylarken kart limitinizi düşürmemek için sizi ikna etmeye çalışacaktır.

Eğer aştığınız limiti ödeyemeyeceğiniz konusunda eminseniz asla çalışanları dinlememeniz gerekir. Hatta dilerseniz banka kartınızı dondurma işlemi bile yapmanız mümkündür.

İlginizi çekebilir  Kripto parada ikili dip ne demek?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür
Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

Kredi kartı limit düşürme ne kadar sürer?

Bankalardaki kartlarınızın otomatik olarak yükseltilen kredi kartı limiti, kişilerin talebiyle en geç 7 gün içerisinde düşürülebilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  kredi kartlarıyla ilgili yönetmelikte kullanıcılara yönelik değişiklik yapmıştı. Buna göre Kredi kartı limit düşürme en fazla 7 gün sürmektedir.

Ödeme Yaparak Kart Limiti Düşürme

Bu yöntem en bilindik kredi kartı limiti düşürme yollarından biridir. Kartınız ile çok gereksiz harcamalar yapıyor ve artık bu harcamaların önüne geçmek istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Şimdi 1500 TL’lik kredi borcunuzun olduğunu varsayalım.

Altın almak için uygun zaman mı ? Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Bu borcunuzun 400 TL’lik ödemesini yaptıktan sonra banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerinden limit düşürmek istediğinizi belirtin. Borcunuzu ödedikten sonra limiti düşürdüğünüz için artık bu parayı harcamamış olursunuz.

Bu sayede hem borcunuzu ödemiş olursunuz hem de kredi limitinizi azaltarak gereksiz harcamaların önüne geçmiş olursunuz. Bu yöntemi kullanarak kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Kredi kartı limit düşürme kredi notunu etkiler mi?

Kullanılmayan kredi kartlarının kapatılması ve kart limitinin düşürülmesi kredi notuna olumlu yansıyan işlemlerdir. Kredi kart borçlarının düzenli olarak ödenmesi de kredi skorunu yükselmektedir.
Ayrıca ihtiyaç dışında olsa da küçük miktarlarda nakit avans çekip düzenli ödemek  kredi notu artırma etkili bir yöntemdir. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.