Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır?

Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır?

0 39

Kredi kartına fazla para yatırmak hepimizin başına gelen bir durumdur. Bu nedenle karta fazla para yatıranlar bu parayı nasıl geri alacaklarını ve bu paranın ne olacağını merak eder.

Kredi borçlarınızı öderken zaten zorlanıyorsanız bu durum sizi daha da sıkıntıya sokacaktır. Bu durumla sıklıkla karşılaşmasak bile zaman zaman hepimizin başına gelebilir. Fazla yatırılan para yasal olarak sizin hakkınızdır ve geri alabilirsiniz. Peki, kredi kartına fazla yatıran para nasıl geri alınır?

Kredi kartı Fazla yatırılan para nasıl çekilir?

Eğer fazla para yatırdığınız kartınızı düzenli olarak kullanmıyorsanız, yatırdığınız parayı geri talep edebilirsiniz. Geri ödeme talebinizi çağrı merkezini arayarak ya da bizzat banka şubesine giderek oluşturabilirsiniz. Geri ödeme talebiniz banka tarafından hemen işleme alınır.

Türk Lirası Hangi ülkelerde değerli 2021?

 

Ortalama 1 gün içinde kredi kartınıza fazla yatırmış olduğunuz para hesabınıza iade edilir. İade edilen tutarın miktarını görmek için banka hesabınızı kontrol etmeniz gerekir.

Kredi kartına fazla yatırılan para kredi notunu artırır mı?

Böyle bir işlemin kredi notunuzu etkilediği pek söylenemez. Fazladan yatırdığınız parayı harcarsanız yükselen limit eski haline döner. Üstelik fazla yatırdığınız parayla artan limiti aşarsanız, aştığınız tutara alışveriş faiz oranına da faiz uygulanacaktır.

Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır
Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır

Kredi notu ve kart borcu arasındaki ilgi, kendi limitinizin ne kadarını kullandığınız ile alakalıdır. Bahsettiğimiz bu oranın düşük olması kredi notunuzu olumlu etkiler. Kredi notunuzu yükseltmek için başka yöntemler denebilirsiniz. Yani kısaca fazladan yatırılan para limiti de artırmaz, kredi notunu da yükseltmez. Aynı zamanda faiz ödemenize sebep olur.

Gelecekteki Harcamalarınız İçin Kullanabilirsiniz

Kredi kartınıza yaptığınız fazla para kredi kartınızın bakiyesine eklenir. Bu durumda da yapacağınız ilk harcama bu bakiyeden düşer. Yapacağınız harcamalar fazladan yatırdığınız paradan kesileceği için yeni dönem ekstreniniz de borç olarak görülmez.

Eğer fazladan para yatırmış olduğunuz kredi kartınızı sürekli kullanıyorsanız gelecekteki harcamalar için iyi bir fırsat olabilir. Ancak fazladan yatırdığını paraya ihtiyacınız varsa ya da kartı düzenli olarak kullanmıyorsanız, bankanıza başvurarak veya müşteri hizmetlerini arayarak para iadesi talep edebilirsiniz.

Kredi kartına yapılan iade Nasıl Anlaşılır?

Fakat iade tutarı banka prosedürüne göre kredi kartına ortalama 7-12 iş günü içerisinde, debit karta ise yaklaşık 30 iş günü içerisinde yansıtılır. Taksitli ödemelerin iadesi banka tarafından karta taksit taksit yansıtılır.
Kredi Kartına Paranın İade Edildiği Nasıl AnlaşılırKredi kartına yatırılan iade ücreti, mobil ve internet bankacılığı üzerinden kredi kartı hareketlerinden görüntülenebilir. Ayrıca kredi kartı ekstresinde de iade edilen ücret yer alır. Telefon bankacılığı üzerinden de kart hareketlerinizi kontrol edilebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.