En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Kredi Sicil Affı Gündemde. Kabine Toplantısında Masada Olacak

0 0

Türkiye’nin gözü bugün yapılacak kabine toplantısına çevrildi. Beştepe’de gerçekleşecek toplantı saat 15:00’da başlayacak ve ana gündem maddesi korona virüs tedbirleri ve ekonomik düzenlemeler olması bekleniyor. Yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre kabinede kredi sicil affı gündeme gelecek.

Geçen yıl başlayan ve bir yılı aşkın süredir devam eden korona virüs salgını her sektörde büyük zararlar vermeye başladı. Özellikle istihdamı etkileyen salgının etkisi azaltmak için devlet nakdi yardımların yanında vergi, ssk prim ve diğer alacaklarını erteledi. Bankalar tarafında ise kamu iştirakleri aracılığı ile vatandaşlara ve esnaflara belirli limitlerde kredi kullandırılması sağlandı.

Ancak piyasaların beklediği kapsamlı kredi sicil affı hayata geçmedi. Son yapılan toplantılar ve STK’ların görüşlerinin ele alındığı komisyonlarda bireysel ve ticari bankacılık için kapsamlı bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısında vatandaşlara ve işletmelerde kredi kullanamayacak durumda olanlara sicillerine af getirilmesi gündemde. Kredi notu düşük olanlara müjde, sicil affı geliyor. Kabine sonrası açıklamalar “tcmb.gov.tr” adresinden yayınlanacak.

"<yoastmark

Kredi Notu Dikkate Alınmayacak..

Bankalara ve finans kuruluşlarına borcu olmayan ve açık icra dosyası bulunmayan vatandaşların kredi sicil affı için başvuru yaparak hak kazanması sağlanacak. Kredi notu düşük olan kişilerin belirtilen şartları sağlaması durumunda bankalardan kredi kullanmasının önü açılacak. Esnaf ve işletmelere özel kredi paketlerinin hayata geçmesi bekleniyor. Özellikle kredi çekemeyen esnafın tefecilerin yolunu tuttuğu ve yüzde 50 daha yüksek faizle finans sağladığına dikkat çekiliyor. Sivil toplum kuruluşları esnaf ve işletmenin ucuz finansa ulaşamadığı için fiyatlarda yüksekliğin artmaya devam edeceğinin altını çiziyor.

Kredi Notu Nedir?

Banka ve finans kuruluşlarından kredi çeken firma ve bireysel müşterilerine Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından ödeme performansına göre belirlenen puana verilen isimdir. Türkiye’de 1499 puanın altında kredi notuna sahip kişiler, Az Riskli, riskli, yüksek riskli olarak kabul ediliyor. 1500 kredi notu ve üzeri puana sahip olanlar, iyi ve çok iyi müşteri olarak kabul ediliyor. Bankalar kredi politikalarını kendi bünyelerinde belirledikleri için gerekli gördüklerinde kefil yada ek teminat talep edebiliyorlar.

Borç Yapılandırması Bir Kez Daha Yapılacak,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.