Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir?

Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir?

0 39

Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir? Bankalardaki mikrokredi anlamına gelen KMH nın nasıl belirlendiğini öğrenmenin yanı sıra yazının sonunda da Kredili mevduat hesabı borcu ne demek  başta olmak üzere aklınızı meşgul eden bir çok soruya yanıt bulmuş olacaksınız.

Kredili mevduat hesabı ne demek?

Kredili mevduat hesabının ne demek olduğunu kısaca hatırlatmakta fayda var. Bankada bulunan ve bir mevduat hesabına bağlı olarak açılan kredi türüdür diyebiliriz. Avans hesabı veya ek hesap da denilen Kredili mevduat hesabından asıl hesapta para olmadığı zaman KDH’ den para çekilebilmektedir. Çekilecek olan tutarın limiti önceden belirlenmiştir.

Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır?

Kredili mevduat hesabı borcu ne demek?

Kredi kartlarından çekilen avansın faizlerinin yüksek olması Kredili mevduat hesabına olan ilgiyi artırmaktadır. Tabi ki çekilen paranın zamanı gelince ödenmesi elzemdir. Çünkü her kredide olduğu gibi bankalar kredili mevduat hesabı gecikmeye girmesi durumunda yasal süreci başlatmaktadırlar. Mesela aynı bankadan kullanılan bir kredi kartı mevcut ise bloke edilebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Avantajları

KMH Vadesiz bir hesaptır ve bazı avantajları mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak:

  • Hesapta nakit olmadığında  Eft, havale yapma
  • Alışveriş yapabilme
  • ATM’den nakit para çekme
  • Kira ve fatura gibi ödeme gibi
Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir
Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir

Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir?


Kredili mevduat hesabı
limitinin belirlenmesi bankadan bankaya farklı olmakla birlikte başvuru yapan kişinin gelirine ve kredi notuna bağlıdır. Örneğin üst kredili mevduat hesabının limiti aylık gelirin 3 katıdır.

Kredi Mevduat Hesabı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı mevduat hesabı borcu ödenmediği taktirde yukarda da değindiğimiz gibi faiz uygulaması devreye girer. Eğer bu ödememe durumu 2 dönem olursa yasal işlem banka tarafından başlatılabilmektedir.

Aynı durum devam ettiği taktirde yani ödenmeyen borç  3. dönemi de geçerse yapılan işlem haciz işlemidir ve  maaşın dörtte birine el koyulma ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.