En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

Kripto Para Birimleri ve Blockchain Bankacılık ve Finansın Yerini Alacak mı?

0 0

Merkezi olmayan finansmanın bankacılığın ve geleneksel finansın yerini alıp alamayacağına dair basit cevap, yankılanan bir evettir. Kripto, bir değer deposu, değişim aracı ve hesap birimi olarak tüm kullanımlarında fiat’ın yerini kolayca alabilir. Merkezi olmayan blok zinciri tabanlı sistemler, bankacılığı daha hızlı işlemler, daha yüksek güvenlik seviyeleri, daha düşük ücretler ve akıllı sözleşmelerle değiştirebilir. Borç verebilir veya alabiliriz, projeler için sermaye artırabilir ve DeFi ile halihazırda ödeme yapabiliriz . Ve daha yeni başlıyor.

 

Birçoğu, bankacılık ve finansmanı daha verimli, merkezi olmayan bir dijital ekonomi ile kolayca değiştirebileceğimize inanıyor. Ama olacak mı? Bankacılık ve hükümetler dünyadaki en fazla güce sahiptir. Yerine kripto ve blockchain olarak sahip çıkacaklarını düşünmek saflık olabilir. Vergilerin ödenmesi gerekiyor ve hükümetin kesintiye ihtiyacı var. Bu noktada, neredeyse tüm dünya güçleri para birimlerinin dijital bir versiyonunu merkez bankalarından çıkarmayı düşündüler – asıl sebep Bitcoin ve kripto paranın çok fazla ivme kazanmasını önlemekti.

Yeni gerçeklik, merkezi otoritelerin neslinin tükenme riskinden kaçınmak için blok zinciri çözümlerini benimsemesine benziyor . Özgür, kendi kendini yöneten bir ütopya yerine, gelecek, geleneksel finans kurumlarını ve bankaları blockchain teknolojisiyle bütünleştirecek şekilde şekilleniyor. Ancak birçok merkez bankası, masaya ne getirebilecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Ne de olsa, merkezi olmayan ve özel bir işlem yöntemi sağlamak olan Bitcoin’in orijinal önermesine aykırıdırlar.

Merkez bankası dijital para birimlerinin, DeFi sistemlerinden gelen rekabeti engellemek için kripto ile aynı faydaların çoğunu sağlaması gerekir. Kullanıcılar, CBDC hesaplarında tutulacak fonları transfer edebildiklerinden, merkez bankalarının ticari bankaların kendilerini korumasına izin vermeleri gerekebilir – bu, işlemler arasında daha az aracı ile daha düşük ücretlere izin verir.

Bu faktörler ticari bankalar üzerindeki rekabet baskısını artıracak. Barron, Morgan Stanley aracılığıyla bildirdiğine göre, aracılıktan çıkarılma riskiyle karşı karşıyalar.

Ticari bankalar ve finansal hizmetlerin, kullanıcılarına daha fazla değer sağlamak için uyum sağlaması gerekecektir. Gerçek şu ki, halk kripto ve ademi merkeziyet konusunda daha eğitimli hale geldikçe, finansın ve internetin geleceğindeki faydaları o kadar çok görüyorlar.

Değiştirilmekten kaçınmak için, diğer eylem yolu kriptoyu tamamen yasaklamak olacaktır, ancak birçoğunun bunun olabileceğine dair şüpheleri var. Halk yeniliğe nazikçe bakıyor ve Microstrategy ve PayPal gibi devasa şirketler , dijital para biriminin muhtemelen geri döndürülemez bir şekilde benimsenmesine öncülük ettiler.

Halk, kripto para biriminin Bitcoin’in çok ötesine geçtiğini ve blockchain ve DeFi için çok daha derin kullanımları olduğunu fark etmeye başlıyor. İnsanların iradesi her zaman hakim olacak ve insanların her zaman istediği, sorunlarına daha fazla kolaylık ve daha iyi çözümler getirmektir. Bireylerden ve kurumsal yatırımcılardan gelen yeni satın alma, finansal bir dönüm noktasına yol açıyor: nihayetinde bildiğimiz bankacılık ve finansın yerini almasına yol açabilir.

Hırslı Yatırımcılar Kripto ve DeFi’ye Geçecek mi?

Birçok hevesli yatırımcı, inanılmaz getiriler nedeniyle kripto ve DeFi’ye akın etmeye başladı, bazen yatırım getirisi yüzdesi açısından binlere ulaştı. Ancak bundan da öte, Ethereum gibi para birimlerinin değişmez değerini bir değer deposu veya ticaret madeni parasının ötesinde gören bir grup uzun vadeli yatırımcı var.

Kripto para medyada ne kadar çok ilgi görürse, o kadar fazla yatırımcı çekiyor. Daha fazla yatırımcı kripto ile ilgileniyor çünkü blockchain teknolojisinin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok daha fazla kaynak mevcut. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.