En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Kripto para en güvenli nasıl saklanır?

0 0

Sanal para nerede saklanır? Kripto para alım – satımına başladıktan sonra aklınıza aldığım bu kriptoları nerede saklayacağım sorusu gelebilir. Bu noktada kripto paralarınızı güvenle saklamak için kripto para cüzdan çeşitleri yardımınıza koşar. Donanım, yazılım, kâğıt cüzdan veya paranızı borsada saklamak. Bunlardan hangisini tercih etmelisiniz?

Paranızı Borsalarda Saklamak:

İlk olarak aklınıza gelecek yöntem kripto parayı aldığınız borsada paranızı saklamak olacaktır. Hem her an işlem yapılabilmesi hem de saklamak için en kolay yol olması nedeni ile bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Özellikle sürekli al – sat yapacaksanız da sizin için en doğru yöntem bu olabilir. Fakat eğer siz bir miktar aldıysanız ve ben bunu unutacağım birkaç yıl bakmayacağım diyorsanız bu yöntem sizin için doğru olmayabilir.

Geçtiğimiz günlerde bir kripto para borsasının sahibinin müşterilerini dolandırarak kaçması ile de gördük ki borsalar tamamen güvenli diyemeyiz. Özellikle bu tür kendini henüz kanıtlamamış, uzun süredir piyasa da olmayan bir borsa üzerinden işlem yapıyorsanız paranızı borsada saklamak yerine diğer yöntemleri tercih etmeniz daha güvenli olacaktır.

Fakat bunun yanında sürekli al – sat yapıyorsanız aktarım ücretleri özellikle BTC ve ETH ağında çok yüksek olduğundan paranızı borsa üzerinde tutmak en mantıklı yol olacaktır. Bu durumda da gerek global olsun gerek Türk borsası olsun güvenilir bir borsayı tercih etmeniz gerekmektedir.

Kâğıt Cüzdanlarda Saklamak:

En zor kripto para saklama yöntemlerinden birisidir. Kâğıt cüzdanların kullanımı zor olsa da en güvenilir yollardan birisidir.  Kâğıt cüzdan hazırlamak için cüzdanınızın adresini ve private keyini bir kâğıda yazmanız yeterlidir. Fakat kâğıt cüzdanın bazı zorlukları vardır bunlar;

Parachain Nedir? Relay Chain Ne İşe Yarar? Parachain Neden Önemli?

  • İşlem yapmak için paranızı bir cüzdan uygulamasına veya borsaya aktarmak zorunda olmanız.
  • Yazdığınızın kâğıdın başına bir şey gelmesi durumunda paralarınıza erişemeyecek olmanız.
  • Birçok harf ve sayıdan oluşan bu keyleri yazarken yanlış yapma ihtimaliniz.
  • Kâğıdı kaybetme durumunuzda (veya kâğıdın başına bir şey gelmesi durumunda) bir kurtarma yolunun olmaması.

Dijital Cüzdanlarda Saklamak:

Gerek mobil olsun gerek bilgisayar üzerinde kullanılan bir dijital cüzdan olsun kripto paralarınızı saklamak için bir diğer yoldur. Fakat burada da yine borsalarda olduğu gibi yazılımın güvenilir bir yazılım olması önemlidir. Hatta mümkün ise internetle bağlantısı olmayan bir uygulama olması tercih sebebi olmalıdır.

Yazılım cüzdanlarının yani dijital cüzdanların en büyük avantajı birçok kripto para birimini desteklemesi, genellikle çoğunun düzgün bir ara yüzünün olması, paralarınızı platformlar arasında da yönetebilme imkânı sunmasıdır. Fakat bunun yanında özellik sayısı artıkça güvenlik riski de artmaktadır.

Eğer offline olarak bir yazılım cüzdanı kullanıyorsanız da yine bu cüzdanı bulundurduğunuz cihazın başına bir şey gelme ihtimali en büyük risklerden biridir. Bu durumda eğer kurtarma anahtarınızı saklamadıysanız maalesef bir daha kripto paralarınıza erişemezsiniz.

Yine de kâğıt cüzdana göre daha kullanışlı olması borsalara göre de daha güvenilir olması ile sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle offline olanların en iyi kripto para saklama yöntemlerinden biri olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Kripto para en güvenli nasıl saklanır
Kripto para en güvenli nasıl saklanır

Donanım Cüzdanlarında Saklamak:

Kripto para saklamak için en güvenilir ve en kolay yol donanım cüzdanlarıdır. Donanımsal cüzdanları fiziksel bir yapıda oldukları ve sadece cihaz olduğunda kullanılabildikleri için en güvenilir ve en sık tercih edilen yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkarlar.

Tabii ki bu eksi yanları da olduğu gerçeğini değiştirmez. En büyük eksi yanlarından birisi çalınma veya kaybolma ihtimalidir. Bu durumda eğer kurtarma anahtarınız var ise kripto paralarınızı tekrar kurtara bilirsiniz. Fakat cihaz kurulumu sırasında önem vermeyip bu kelimeleri bir yere not almadıysanız kripto paralarınıza veda edebilirsiniz. (Bu tür cüzdanlar kurulum sırasında size 12 veya 24 tane kelime verirler. Bu kelimeler cihazın başına bir şey gelmesi durumunda paralarınızı kurtarmanızı sağlar)

Bunun yanında donanım cüzdanlarının ikinci olumsuz tarafı ise ülkemizdeki yüksek fiyatlarıdır. Orta halli bir cihaz bile 600-700 TL civarlarına satılmakta, biraz iyi bir cihaz almak istediğinizde ise 1000 TL üstü rakamları gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu da donanım cüzdanlarının bir diğer dezavantajı olarak karşımıza çıkar.

Fakat yine de uzun süreli bir saklama işlemi yapacaksanız ve elinizde çok miktarda, yüksek bir değere sahip kripto para varsa tercih edebileceğiniz en kullanışlı ve güvenilir yöntem hiç kuşkusuz donanım cüzdanı olacaktır.

Kripto para en güvenli nasıl saklanır?

Kripto paralarınızı kendi kullanım tarzınıza göre en işlevsel ve güvenilir olan yöntemle tutabilirsiniz. Benim genel olarak önerim sürekli al – sat yapıyor, sürekli piyasayı kontrol ediyorsanız paranızı güvenilir bir borsa da tutmanız olacaktır.

Shirtum coin nedir ne işe yarar? Shirtum coin hangi borsada?

Eğer sürekli alım satım yapmıyorsanız büyük bir miktar alım yaptıysanız ve bunun uzun süre unutacaksanız paralarınızı donanım cüzdanınızda saklamanızdır. Yine uzun süre unutacaksanız ama zaten toplamda 100-200 TL civarı bir alım yaptıysanız bu durumda da borsalarda tutmanız veya dijital cüzdanları tercih etmeniz en iyi seçenek olacaktır. Bu gibi bir kullanımda donanım cüzdanının maliyeti nedeni ile, donanım cüzdanı mantıklı olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.