En Yakın Finansçınız

Spot piyasa nedir? Kripto para spot piyasa farkı

0 14

Spot piyasa nedir? Temel anlamda bir malı veresiye alarak kısa sürede peşin fiyatla satma işlemi diyebiliriz. Spot piyasalar her ürüne göre değişiklik gösterir. Yazımızda özellikle Spot piyasa örneklerini, Kriptoda spot işlem nedir? ve Para ve döviz piyasaların da nasıl yapılmaktadır ? sorularına geniş cevap verecek şekilde hazırladık.

Spot piyasa nedir?

Spot piyasa belirttiğimiz üzere ticaretin hızlı gerçeklemesini sağlayan piyasadır. Bu nedenle Nakit Piyasa da denmektedir. Döviz alım satımlarında kur farkı oluşması nedeniyle spot piyasa olarak daha çok anılır. Buradaki amaç kurun değişmesinde etkilenmemek için 2 iş gününde döviz alım satımını yapmaktır.

Spot piyasa genel olarak döviz alım satım işlemleri için kullanılsa da artık kripto para işlemlerinde de yerini almıştır diyebiliriz.

Spot piyasa işlemleri nedir?

Spot piyasa işlemleri  finansal varlıkları doğrudan alıp satmayı içeren işlemlerdir. Bu varlıklar kripto para, forex hisse senetleri vb. olabilir. Amaç dövizde olduğu gibi varlığın neredeyse anında teslim edilmesidir.

Varlık, çoğu zaman anında teslim edilir. Alım satım işlemleri borsalarda ya da borsa dışı spot piyasalarda yapılır. Spot piyasalarda alım satım doğrudan kullanıcılar arasında veya borsa temelinde gerçekleşir. NASDAQ ve NYSE dünya çapındaki en çok işlem gören spot piyasa işlemlerinin gerçekleştiği borsalardır.

Spot alım satım yapmaktaki amaç elbette kar elde etmektir. Bu yüzden değerinin artacağı düşüncesi ile varlıkları satın alınması daha sonra da yükseldiğinde spot piyasada satılması şeklinde gerçekleşir.
Spot piyasa işlemlerinde  açığa satış yaparak da yüksek kar edilebilmektedir. Açığa satış nasıl yapılır öğrenmek için Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları) başlıklı makalemize mutlaka göz atmalısınız.
Kripto para spot piyasa nedir
Kripto para spot piyasa nedir

Spot ve vadeli piyasalar arasındaki farklar

Yukarıda açıkladığımız üzere spot piyasalar işlemleri neredeyse anında gerçekleşir. Buna karşın vadeli işlemler piyasasında ödemeler ileri bir tarihte olacak şeklinde anlaşmalar yapılan işlemlerdir. Taraflar belli miktardaki malı belli bir fiyattan gelecek bir tarihte alıp satmak için anlaşırlar.

İlginizi çekebilir  Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? (Etkili Yöntem)

Bitcoin spot alım nedir?

Bitcoin spot alım hisse senetleri ve diğer finansal kaynaklarda olduğu gibi değeri yükselince satmak amacıyla elde tutmak şeklindedir. Satın alınan token kripto cüzdanlarda veya işlem platformunda saklanabilmektedir. 

Spot piyasaların avantajları

  • Fiyatlar açıktır.
  • Risk kolayca hesaplanabilir.
  • Her an işlem yapılabilmektedir.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Spot piyasaların dezavantajları

  • Satın alınan varlık fiziksel olarak elde tutma şansı yoktur .Petrol vs.
  • Gelir gider dengesi açısında hızlı bir değişkenlik söz konusu olabilir.
  • Spot alım satımlarda diğerlerine göre yüksek kar oranı görülmeyebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.