En Yakın Finansçınız

Kripto Stake etmek ne demek?

0 15

Kripto para stake etmek ne demek?  Diğer adıyla Staking, bir blok zincirdeki fonların belirli bir para cüzdanında tutulması anlamında kullanılan terimdir.

Daha anlaşılır bir ifadeyle kripto paraların kilitlenmesidir. Kullanıcılar kişisel bir e- cüzdan ile Blockchain işlemlerine katılmaktadırlar. Bunun yapılmasındaki amaç ödül kazanmaktır.

Proof of Stake nasıl çalışır?

Proof of Stake hesaplama gücünü kullanarak blokları blockchain’e kabul etmez sadece kripto para sahipliğini dikkate almaktadır.

Proof of Stake yapılırken öncelikle belirli bir sayıda üyenin seçilmesi için oylama yapılır. Seçilenler kendilerine oy verenler için Blockchain işlemleri gerçekleştirir ve kripto paraları stake edip, ellerindeki  fonlar sayesinde ödül kazanırlar.

[toggle title=”Note” state=”open”]Staking sisteminin çalışması için Blockchain platformunun Proof-of-Stake’e bağlı olması gerekir. [/toggle]

Yeni blokların doğrulanması ve onaylanması staking sayesinde olmaktadır. Böylece madencilik donanımlarına gerek kalmadan yeni bloklar üretilebilmektedir. PoS doğrulayıcıları, stake etmek istedikleri coin miktarına göre seçim yapmaktadırlar. Her bir PoS Blockchain’inin para birimi kendine özgüdür.

Kullanıcılar yüksek miktarda kripto para stake ettikçe bir sonraki blok doğrulama için kabul edilme ihtimalleri artar.

Blockchain ağlarından bazıları stake etme ödüllerini sabit enflasyon oranı olarak belirlemektedir. Bu sayede de yatırımcıların kripto paralardan daha fazla yararlanmasına olan sağlar. Böylece ortaya çıkan tüm maliyet stake eden herkese amorti edilmiş olur. Başka bir faydası da ağın kontrollü bir faiz oranında ödeme yapabilmesidir.

İşlem kimliği TXID nedir? Txid kodu nasıl alınır?

Ayrıca bilginin stake etme ya da etmemek kararını tüm ağ kullanıcılarına sunabilmesiyle önceden tahmin edilebilir bir ödül potansiyeli sunulmuş olur Bu da yeni başlamak isteyenleri teşvik edecek bir yoldur.

İlginizi çekebilir  Vulcan Forged PYR Coin Geleceği Yorum Grafikler Piyasa Değeri 2022 2023

Staking Pool nedir? (Staking Havuzu)

Staking pool, ödül alma hedefindeki kullanıcıların kaynaklarını bir araya getirerek oluşturdukları yapılara denir. Bu sayede ayrıca blok doğrulama şansları da artmaktadır. En etkili havuz oluşturabilecek yerler, giriş bariyerinin teknik ve finansal olarak yüksek olduğu kripto para ağlarıdır.

Havuzlar büyük kurulum ve idare gerektirdiğinden havuz sahiplerinin bir çoğu staking’den gelen ödüllerin bir bölümünü katılımcılardan sağlamaktadır.

Cold staking nasıl yapılır? (Soğuk Stake Etme)

Cold staking nasıl yapılır
Cold staking nasıl yapılır

Cold staking ağ bağlantısı olmayan kripto cüzdanları ile stake etme sürecine denir. Bu sayede kripto para ağları kullanıcılarının fonlarını hem güvenle tutar hem de stake edebilmesi sağlanır.Soğuk staking işlemlerindeki önemli nokta ise kullanıcın kripto parasını başka yere taşımak istediğinde ödüllerinin kesileceğidir.

Bu yöntem büyük stake sahiplerine daha fazla yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi fonların en üst seviyede korumak ve ağı desteklemeye devam edebilmektir.

Altcoinler ne zaman yükselir?

Proof of Stake’i Kullanan Platformlar

Ethereum (ETH), Tezos (TZX), Tron (TRX), Polkadot (DOT) ve Avalanche (AVAX) platformları  kullanılarak kripto paraların stake ederek ödül kazanılabileceği belli başlı platformlardan bazılarıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.