Kumpirciler Ne Kadar Kazanıyor? Kumpirci Açmak Maliyeti 2022

Kumpirciler Ne Kadar Kazanıyor? Kumpirci Açmak Maliyeti 2022

0 39

Kumpirciler Ne Kadar Kazanıyor?  Kumpirci Açmak Maliyeti 2022

Kimi insanlar bir kamu kurumunda çalışmayı, kimi insanlar özel sektörde yani hangisi olursa olsun ücretli olarak çalışmayı tercih etse de kimi insanlar her şart altında kendiişlerini yapmak isterler. Nitekim kendi işini yapmak isteyenlerin düşük maliyetler ile yapabilecekleri işlerden bir tanesi de kumpirci dükkânı açmaktır. Kumpirciler bilindiği gibi ülkemizin fast food kültürünün en önemli sektörleri arasındadır.

Maliyet olarak bakıldığında ise ortalama olarak maliyetler 2021 yılı günümüz koşulları itibarı ile 30.000 Türk Lirası ile 150.000 Türk Lirası arasında değişir. Maliyetler arasında dükkân kirası, kumpirciye alınacak malzemeler, masa sandalye gibi mobilya grupları ve klasik işyeri açma maliyetleri vardır. Kumpirci açıldıktan sonra elde edilecek olan kazanca bakıldığında ise ortalama olarak kazançlar bugün itibarı ile aylık 10 bin ile 20 bin Türk Lirası arasındadır. Dolayısı ile de kısa sürede kendisini amorti eder.

Kumpirci İşyeri Nasıl Açılır?

Burada maliyetleri belirleyen en temel faktör dükkânın nerede açıldığıdır. Kira yükseldikçe maliyetler de bir o kadar yükselecektir. Kumpirci açılacağı zaman öncelikli olarak diğer işyerlerinde olduğu gibi bu işin yapılacağı yer belirlenir.

Dükkân kiralanır. Dükkânın içi döşenmeye başlanır. Yine bu aşamada yasal süreç başlatılır. Vergi levhası çıkartılır. Odalara kayıtlar yapılır. Eleman alımları gerçekleştirilir. SGK süreçleri tamamlanır. Akabinde de belediyeden ruhsat alınır. Sonrasında artık kumpirci açılmaya hazırdır.

Kumpirci Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Peki, ama  insanlar bu işi yapmak istiyor ise neleri bilmek ve dikkat etmelidir sorusuna yanıt vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir. Öncelikli olarak eğer kişinin bu alanda herhangi bir yetkinliği yok ise mutlaka iyi bir kumpir ustası alınmalıdır. Bunun yanı sıra bir diğer önemli olan husus kumpircinin yeridir.

Bir fast food ürünü olduğu için dükkân fast food tüketen insanların bulunduğu yere açılmalıdır. Kalite ve lezzet burada son derece önemlidir. Kesinlikle günlük taze malzeme kullanılmalıdır. Hijyen ve sanitasyondan da hiçbir biçimde ödün verilmemesi gerekir Fiyatlandırma da ise fiyatlar aşırı yüksek hiçbir biçimde tutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.