En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

Kuyumcukentte Milyonluk Vurgun

0 0

Gün geçmiyor bir dolandırıcılık haberi çıkmasın. Son olarak da Türkiye’nin en büyük kuyumcu pazarlarından Kuyumcu Kentte 30 milyon liralık vurgun yapıldığı iddia edildi. Merkezde faaliyet gösteren firmanın yaklaşık 60 kg altın vurgunu yaptığı iddia edildi. Mağdurlar firma sahibi ve ortağını yakalayarak polise teslim etti.

İddiaya göre; Kuyumcukent’te 1,5 senedir etkinlik gösteren bir altın atölyesi sahibi 2 şahıs, itimatini kazandığı aşağı yukarı 50 firmayı dolandırdı. Yaklaşık 30 milyon lira tutan 60 kilogram altının ortadan kaybolduğunu öne süren firma sahipleri şikayette bulundu. Kaçmaya hazırlandıkları iddia edilen atölye sahipleri Erkan L. A. ve Milad I., esnaf doğrulusunda yakalanarak polise teslim edildi. 1 kilo ile 10 kilo arasında değişen oranda altınlarından olduğunu öne süren esnaf, avukatlarıyla beraber firma önünde açıklama yaptı.

“PİYASA DEĞERİ YAKLAŞIK 30 MİLYON LİRA”
24 saat geçmeden 45-50 mağdurun meydana çıktığını ifade eden Avukat Ümit Karadağ “1.5 yıldan beridir burada altın atölyesi olarak etkinlik gösteren bir grup, esnafa bir şekilde itimatceler sunarak altın toplamışlar. İlk etapta bu altınların karşılığı olan ödemeleri yapsalar da daha sonra bu ödemelerden kaçınmaya başlamışlar. Dün gece kaçma hazırlığındayken esnaf doğrulusunda fark edildiler. Bu şahıslar yakalandı şu an gözaltındalar” dedi.

“2 şahıs olduklarını biliyoruz” diyen Karadağ, “Bu bireylerin eşlerinin ve yakınlarının da bu şekilde çalıştıkları tarafında bir kanaatleri var. Yabancı uyruklu bu şahıslar, polis ve savcılıkta hassas bir şekilde çalışıyor. Umuyoruz ki esnafımızın mağduriyeti giderilecektir. Altınları erittiler diye de bir bilgi aldık. Dolandırıcılık ebatı ise esnafımız kimisi 1 kilo, kimisi 2, kimisi 3 kilo. Bu şekilde 60 kiloya yakın bir altın dolandırıcılığı söz konusu. Toplamda TL karşılığı da 30 milyon Türk lirası dolandırılan oran söz konusu. Umarım bir an evvelce aydınlığa kavuşur” diye konuştu.

“BAŞKASINDAN ALDIĞINI BİZE ÖDEME YAPIYORMUŞ”
Dolandırıldıklarını ve kayıplarının büyük olduğunu ifade eden esnaf bir an evvelce mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. 1 kilo 800 gram altın kaybının olduğunu ifade eden Mehmet Vural “Başkasından aldığını bize ödeme yapıyormuş. Kaçmaya çalışırken yakaladık” şeklinde konuştu. Ökkeş Balcı ise “1.5 senedir burada esnaflar evvelce itimat verdiler. Aldılar, verdiler. 45-50 şahısyiz bugün belki daha çoğalır bu. Güven sağlayaraktan belli bir vakit ödediler. Sonra ödemeleri yapmadılar bu esnafları mağdur ettiler. Sonra da patladı. Benim kaybımda 1900 gram” dedi.

Esnaf Milad Şarad ise “10 kilo altınım vardı. Son bir haftada şüphelendik. 5 milyon TL yapıyor altın. Maalesef gitti” diye konuştu. Soruşturmanın derinleştirildiği kaydedilirken mağdur adedi ve altın oranının artabileceği kaydedildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Erkan L. A. ve Milad I. adliyeye sevk edildi. Erkan L. A. ve Milad I. çıkarıldıkları mahkemece adli denetim şartıyla serbest bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.