En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

LC Waikiki’nin Gerçek Sahibi Ortaya Çıktı, LCW’nin Açılımı Ortaya Çıktı, Yakından Tanınan İsim Patronmuş

0 1

Türkiye’nin en çok tekstil ürünü satan firması şüphesiz LC Waikiki. Bu kadar büyük talep görmesi şirket hakkında meraklı soruları da yanında getiriyor. Alış veriş yapan yapmayan kim varsa LC Waikiki’nin sahibi kim araştırması yapıyor. Bir dönem adı çok farklı isimlerle anılan mağaza zincirinin gerçek sahibi ve ortaklarını görünce çok şaşıracaksınız. İşte LCW’nin sahibi ve ortakları. LCW Türk mü ve LCW’nin sahibi kim?

Dünya genelinde 47.700 çalışanı ve 1047 mağazasıyla her gün binlerce ürünü müşterilerin beğenisine sunuyor. En işlek caddelerden büyük AVM’lere kadar her yerde karşımıza mutlaka bir LCW  mağazası çıkıyor. Peki LCW Türk mü? LCW’nin sahipleri Türk vatandaşı mı? İlk kurulduğunda adı LC Waikiki olarak belirlenen markanın ilginç bir hikayesi var. Şirketin kurulmaya karar verildiğinde şirket ortakları o dönem Hawaii’de bulunuyordu. Fransızca “Lex Copains” olarak bilinen ve Türkçe’de “arkadaşlar” anlamına gelen kelimenin baş harfleri yine turistik bir plajın adı olan “Waikiki” bir araya getirilerek oluşturuldu.

Marka bilinirliği oluşturmak için sayısız organizasyona sponsorluk ve organizatörlük yaptı. Ülke içinde düzenlenen Dragon Boat ve moda tasarımcılarının en çok talep gösterdiği organizasyon Yenilik Sensin Moda Tasarım Yarışması’nın sponsorluğunu LCW yapmaktadır. Bilinirliği halledilince şirketin isminin ne anlama geldiği büyük merak konusu oldu.

LC WAİKİKİ NE DEMEK? NE ANLAMA GELİYOR?  LCW’AÇILIMI NE?

Türk firmaya yabacı isim olunca meraklarda artmaya devam etti. LCW’nin açılımının ne olduğu ve sahibinin kim olduğu yakından araştırıldı. LC Waikiki, ismini Hawaii adasında bulunan Waikiki plajından ve Fransızca “arkadaşlar” anlamına gelen “Les Copains” kelimelerinin baş harflerinden almaktadır.

LC WAİKİKİ’NİN KURUCUSU KİM? İLK KİM KURDU?

LC Waikiki kurucusu George Amoual’dır. Şirket daha sonradan Taha Tekstil tarafından satın alınmıştır. LC Waikiki CEO’su ise Mustafa Küçük’tür. Kısaltması LCW (LC Waikiki) olan markayı 1985 yılında Fransa’da George Amoual kurulmuştur. Ama şuanki sahibi o değildir. Bir Türktür.

LC WAİKİKİ KAÇ MAĞAZASI VAR?

Taha Tekstil tarafından satın alındıktan sonra Avrupa’daki ilk mağazasını Romanya’da açtı. 2020 Mart itibarı ile Romanya dışında 47 ülkede toplam 1004 mağazası vardır. Türkiye’de ise 78 ilde 400’den fazla LC Waikiki mağazası bulunmaktadır.

İŞTİRAKLER

Yurt içi

Taha Giyim A.Ş.Taha Konf. San. ve Tic. Ltd. Şti.Zirve Mimarlık İnşaat San. Ltd. Şti.

Yurt dışı:

Tema Textile LLCTema Retail EG S.A.ETemacos Fashion Wear Ltd.Tema InvestissementTema MağazacılıkTema Moda Ukraine LLCTema Moda RussiaTema Retail Ro SRLTema Shanghai Trading Co Ltd.Kaplan Retail For General Trading Ltd.Tema Retail Al ShpkTema Retail Bg EoodToo Tema Retail KZTema Retail Ba Doo U OsnivanjuOoo Tema Retail RuTema Retail De GmbhTema Ge Ltd.Tema Retail Pl Sp. Z.O.O.LC Vaikiki Retail Az MMCTema Taha ParsLC Waikiki Ma Sarl Au.

MUSTAFA KÜÇÜK KİMDİR?

Forbes’ın bu sene 11.’sini düzenlediği Türkiye’nin en zengin kişileri listesine göre ilk kez milyarder olan Mustafa Küçük, 1963 yılında Malatya Doğanşehir’de köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kısıtlı eğitim imkanlarına rağmen bulunduğu ilçeden üniversiteyi kazanan 2 kişiden biri oldu. 1986 yılında, yüksek lisans eğitimi sırasında tanıştığı arkadaşının ailesinin 8 küçük makinelik atölyesinde iş dünyası ile tanıştı. 1987’de Tema Tekstil’in teklifi ile bir apartmanın bodrum katında bir atölyede kendi işine başladı. İşe başladığında, bir şoför ve bir sekreterle birlikte 3 kişiydiler. Daha sonra numune dikmek için bir dikiş makinesi ve bir de kesim masası aldı. Bir süre tedarikçi firmalarla iş yaptı. Zamanla nakış, baskı, etiket, boyahane yatırımı yaptı. Mustafa Küçük, 1988’de Tema Tekstil’in Genel Müdürlüğü görevinin ardından Tema Holding’in Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 2000’de Taha Holding’te perakende ve üretim gruplarının ayrılması kararı çıkınca perakende sektöründe Tema Grubu’nun CEO’luğunu üstlendi. Küçük, LC Waikiki, LCW, South Blue ve X-Side markalarının geliştirilmesi ve mağazalar zincirinin oluşturulması sorumluluğunu yürütüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.