En Yakın Finansçınız
BTC
$57,149.72
+5.21
ETH
$4,337.71
+6.22
LTC
$198.11
+4.31
DASH
$178.06
+2.11
XMR
$236.92
+2.4
NXT
$0.02
+1.58
ETC
$47.65
+3.61
DOGE
$0.22
+11.87
ZEC
$248.06
+7.65
BTS
$0.05
+2.16

Leasing nedir ? En karlı leasing şartları nelerdir ?

0 0

Leasing nedir ? İşletmelerin kaynaklarını daha verimli kullanabilmesi adına yatırımlarını kiralama yoluna gitmesidir. Finansal kiralama olarak da adlandırılan Leasing şartları yerine getirilirse Menkul ve gayrimenkul almak için işletme sermayesini harcamaya bile gerek kalmaz.

Finansal Kiralamada , kiracının seçtiği yatırım mallarının mülkiyeti ödeme vadesi boyunca leasing şirketinde kalır. Kira karşılığında da kullanım hakkı kiracıya verilen yatırım şeklidir.

Bu yatırım araçları arasında; sıfır veya ikinci el inşaat makineleri, endüstriyel makineler sayılabilir. yatırım leasing ile firmaların, masrafları kontrol altına almalarına yardımcı olur. Ayrıca işletmeye ait verimlilik ve kâr oranları artırılabilir. Finansal kiralama ile sözleşme süresince mülkiyet leasing şirketine, kullanım hakkı ise kiracıya aittir.

Leasing ne demek kısaca açıkladığımıza göre leasing şartları nelerdir onlara bakalım.

Leasing çeşitleri ve Leasing şartları 

Orta ve uzun vadeli bir finansman yöntemi olan leasing 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’na göre iki şekilde uygulanmaktadır.

Finansal Kiralama

 • Yatırım malının leasing şirketi tarafından satın alınıp, kira ödemeleri karşılığında kiracının kullanımına bırakılması şeklinde olan yöntemdir.
 • Finansal Kiralamada malın mülkiyeti sözleşme dönemi sonunda  kiracıya devredilir. Cüzi bir bedel uygulanır.
 • Kiracı gider olarak  vade farkına karşılık gelen kısmı gösterebilmektedir.
 • Kiracı kullanım hakkını kullanarak amortisman ayırabilir

Faaliyet Kiralaması

 • Leasing şirketi yatırıma konu olan malın mülkiyetine sahiptir.
 • Kiracı kısa vadeler ile (ekonomik ömrün %80’inden az) ile kiralar.
 • Toplam kira tutarının bugünkü değeri, malın satış değerinin % 90ını geçemez.
 • Vade sonunda mal leasing şirketine iade edilmektedir.
 • Kiracı kiraların tamamını gider kaydetmek hakkına sahiptir.

Finansal Kiralama ( Leasing ) Şartları

leasing nasıl alınır
leasing nasıl alınır
 1. Finansal kiralama sözleşmesi, kiralayan ve kiracı arasında yazılı olarak yapılmaktadır. Sözleşmede bulunan bilgiler genel olarak ; taraflar, kiralanacak olan mal, kefiller, kiranın bedeli, tarafların borç ve yükümlülüklerdir.
 2. Sözleşme noterde düzenlenmek zorundadır. Söz konusu mal taşınır ise kiracıya ait ikametgah adresinin bulunduğu noterde özel sicile tescil ettirilir. Eğer taşınmaz mal ise, taşınmazın yer aldığı tapu kütüğünün beyanlar hanesine şerh edilmesi şartı vardır. Şerhin olmaması sözleşmenin geçersiz sayılmasına neden olur.
 3. Taraflardan birinin anonim şirket olma zorunluluğu vardır.
 4. Finansal kiralama sözleşmesi süresi en az 4 yıldır. Daha kısa vadeli bir leasing sözleşmesi için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen kıymetlerin devrede olması gerekir.
 5. Sözleşme bitince kiralanan mal, kiracının sorumluluğu kullanım hakkı biter. Ancak malın alım hakkı sözleşmede belirtilirse kiracıya tanınabilir.
 6.  sözleşmesi yapılan mal leasing şirketi tarafından sigortalanmalıdır. Aylık prim ödemeleri kiracıya aittir.
 7. Kiracı ise , sözleşmenin konusu olan malı başkasına kiralama veya kullandırmak hakkına sahip değildir Tek şart finansal kiralama sözleşmesinde belirtilmesidir.

Finansal Kiralama Sözleşmesi Örneği

Leasing nedir ,şartları ve çeşitlerini açıkladıktan sonra lizing olarak da telaffuz edilen finansal kiralama sözleşmesine örnek olarak Yapı Kredi’ye ait finansal kiralama sözleşmesi örneğini sizler için paylaşıyoruz.

Finansal kiralama muhasebe kaydı nasıl yapılır ? Leasing faturası muhasebe kaydı yaparken kiracıların tabi olduğu muhasebe uygulamaları nelerdir ? gibi bir çok sorunun cevabı için Leasing Muhasebesibaşlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.