En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Likidite oranları nelerdir?

0 0

Likidite oranları nelerdir? Likidite Finansal varlık ve kaynakların nakit paraya dönüşmesini ifade eder. Likiditeyi belirleyen en önemli unsur hızlıca ve değerinde nakde çevrilebilmesidir.

Likit varlıkların özelliği hızlı bir şekilde elden çıkarılabilir olması değerinde satılabilmesini sağlamaktadır. Fakat likiditesi düşük olan lan varlığın satılması için değerinin altına fiyat verilmesiyle gerçekleşecektir

Likidite Oranları şirketlerin borçlarını ödeyebilmesini reel olarak gösteren analizlerin en önemli unsurudur. Örneğin kısa vadeli borçların ödenebileceği gösteren ve likiditesi en yüksek olan varlık paradır. Uzun vadeli borçların ödenebilmesini ise şirket karı ve ayrıca borç düzeyi gibi etmenler belirlemektedir.

Başabaş noktası nedir, nasıl yorumlanır?

Likidite oranları Grubu nelerdir?

Likidite oranları olarak kullanılan değerlerden özellikle işletmenin likidite yeterliliğini analiz etmek adına önemlidir. Bu oranlar;

  • Cari Oran
  • Asit Test Oranı
  • Stok Bağımlılık Oranı
  • Nakit Oran

Cari oranı kaç olmalı? : Net çalışma sermayesinin seviyesini ve işlemenin kısa vadeli borçlarını ödeyebilme gücünü ölçmek için hesaplanmaktadır. Genel olarak Cari oran 1,5 kabul edilmektedir. Burada unutulmaması gereken varlıkların değeri ya da büyüklüğü değil nakde ne kadar çabuk bir şekilde dönüşebildiğidir.

Likidite oranları nelerdir

 

Cari oran eğer 1’in altındaysa bu işletmenin net çalışma sermayesinin yeterli olmadığını ifade etmektedir.

 

Likidite Oranı:  Asit testi oranı olarak da adlandırılan likidite oranı çalışma sermayesi yeterliliğini ölçmek amacıyla hesaplanır.

Likiditesi en düşük kabul edilen varlıklar olan stokların  kısa vadeli borçları ödeyebilme gücünün göstergesini de ifade etmesi açısından önemlidir.

Likidite oranları nelerdir
Likidite oranı asit test oranı olarak da bilinir

Asit test oranının geçerliliği 1 olarak kabul edilmektedir. Türkiye’deki işletmelerinin ortalama likidite oranı ise %70 civarındadır.

Stok bağımlılık oranı:

Bu oranın hesaplanması hazır değerlerin kısa vadeli yabancı kaynaklardan çıkarılıp stoklara bölünmesi ile yapılmaktadır. Stok bağımlılık oranı yüksek olması kısa vadeli borçların ödenmesinin stoklara ne kadar fazla bağımlı olduğunu ifade etmektedir.

Borsada Teknik analiz doji nedir? (Ücretsiz Pdf)

Nakit oran: Nakit oran hesaplanırken  nakit ve türevleri, kısa süreli yabancı kaynaklara bölünür. Nakit oranın pay kısmında bulunan değerler;  kasa, bankalar, sermaye  menkul değerler, tahviller, hazine bonolarıdır.

Likidite oranları nelerdir
Nakit oranı 1 olarak kabul edilir.

Nakit oran Kısa vadeli borçların ödenebileceğini en net biçimde gösteren ölçü olarak kabul edilmektedir. Nakit oranının 1 olması durumunda işletmenin kısa vadeli borçlarını en hızlı şekilde nakit olarak kolayca ödeyebileceğini ifade eder.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.