En Yakın Finansçınız

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Maaşı Dudak Uçuklattı. Ne Kadar Aldıkları Ortaya Çıktı

0 325

Belediye başkanlarının maaşları her dönem merak edilen milli sporumuz haline gelmiştir. Hele birde popüler belediye başkanı varsa maaşını öğrenmek artık milli mesele haline gelir. Son iki yıldır en çok merak edilen başkanlar Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu oldu. İki başkanın maaşı arama motorlarında sıkça aranıyor. O halde Mansur Yavaş’ın maaşı ne kadar? Ayrıntılar haberimizde.

Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediye başkanlarının maaşları değişiklik gösteriyor. Türkiye’de belediye başkanları ve meclis üyelerinin hak ve maaşları kanunla belirlenmiştir. Görece devam eden bu grupların maaş hesaplamasında bir çok etken hesaplanmaktadır. Öncelikle belediye başkanlarının maaşları nasıl hesaplanır buna bakalım

Büyükşehir Başkanın Maaşı 230 Bin Göstergeden Hesaplanıyor,
Belediye yasaları çerçevesinde belediye başkanı ve meclis üyelerinin hak ve maaşları yasa altına alınmış. Buna göre nüfus değişiklikleri başkanların maaşlarını belirlenmesinde en önemli rol oynuyor. Büyükşehirlerde yani nüfusu 2 milyonun üzerinde olan şehirlerde başkanların maaşları 230 bin gösterge ile belirleniyor.

2015 yılında yapılan ek ile 2 bin 280 gün gösterge yine belediye başkanlarının göstergelerine eklendi. Böylece başkanların göstergesi 230280 olurken altı aylık dönemlerde yeniden gösterge artışı yapılıyor.

Belediye Başkanlarının vergisi yıl içerisinde yüzde 15’ten başlayarak yüzde 27’ye kadar çıkıyor. Belediye başkan maaşları her altı aylık periyotta memur maaş katsayısıyla çarpılarak elde ediliyor. Bu tutar brüt oluyor ve tüm vergi, primler kesildikten sonra net maaş ortaya çıkıyor.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın Maaşı Ne Kadar?
Nüfus bakımında 2 milyonu geçen büyükşehir belediye başkanları vergiler kesildikten sonra bu yıl ellerine ortalama aylık 24 bin lira geçiyor. Bazı aylar bu rakam biraz aşağı düşebiliyor. Diğer taraftan AGİ ve eş, çocuk gibi yardımları da belediye başkanları alıyor. İmamoğlu ve Yavaş görevli ,izinli ve hasta sayıldığı günler maaşları kesilmiyor. Peki Erkem İmamoğlu maaşı ne kadar?
Bu yıl Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 24 bin 68 lira aylık maaş alıyor.
Mansur Yavaş Ankara BB görevi için aylık 24 bin lira maaş alıyor.
Tunç Soyer İzmir BB görevinden dolayı aylık 24 bin lira maaş alıyor.

İlginizi çekebilir  Chainlink Son 24 Saatte En Çok İşlem Gören Token Oldu

Burada yer alan maaşlar geçtiğimiz yıl üzerinden hesaplanmıştır. Güncel belediye başkanı maaşları ayrıca hesaplanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.