Markete Gidenler Şok Yaşadı. Aldıklarını Kasada Geri Bırakmak Zorunda Kaldılar

Markete Gidenler Şok Yaşadı. Aldıklarını Kasada Geri Bırakmak Zorunda Kaldılar

0 39

Market alışverişini bugüne bırakanlar gittikleri marketlerde sürprizlerle karşılaştı. Özellikle yasaklardan haberi olmayan vatandaşlar kasalarda aldıkları ürünleri geri bırakmak zorunda kaldılar. Bugün geçerli olan genelgeye göre marketlerde zorunlu ihtiyaçlar dışında alışverişlere izin verilmedi. Detaylar haberimizde.

29 Nisan’da Türkiye’de başlayan tam kapanma ile 18 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Kısıtlamanın ilk günlerinde İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sadece market, fırın, büfeler, restoranlar ve e-ticaret merkezleri açık olacağı belirtildi. Ancak genelgede yer almayan bazı maddeler tepkilere yol açtı. Bunların başında marketlerde züccaciye, kırtasiye, mutfak ve banyo gereçleri gibi bir çok ürünün satışının yapıldığı görüldü. Bu duruma tepki gösteren meslek gruplarının itirazının ardından marketlerde sadece zorunlu ihtiyaçlar dışında ürün satışı yasaklandı.

Bugün 07 Mayıs geçerli olan yasaklara göre, marketlerde sadece zorunlu ihtiyaçların satışına izin verilecek. Zorunlu ihtiyaç maddelerinin dışında başka ürünlerin satışı yasaklandı. Bu kapsam doğrultusunda, her türlü alkol satışı, kırtasiye malzemesi, mutfak banyo gereçleri, dergi, kitapçık, çocuk boyama ürünleri, otomobil aksesuarları, bahçe mobilya ve gereksinimleri, nalbur ve hırdavat malzemeleri gibi bir ürünün sadece online satışını izin verilirken marketlerden fiziki olarak satın alınması yasaklandı.

Yasak ne kadar devam edecek?

17 Mayıs saat 05.00 tarihine kadar tüm Tükiye’deki sokağa çıkma yasağı ve kapanma sona erecek. Haziran ayının sonuna kadar ise pazar günleri sokak kısıtlaması devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.