Metaverse Nedir, Ne İşe Yarar?

Metaverse Nedir, Ne İşe Yarar?

0 39

Metaverse Nedir? Ne İşe Yarar? Pandeminin yaşam sürecimize girmesiyle Metaverse platformlarına duyulan ilgi de oldukça arttı. Bu tip platformların bir çoğu, kripto varlık ve NFT’ler üzerine kurulan blok zinciri teknolojisinin desteğiyle, merkezi olmayan ve dijital olan varlıkların oluşturulmasına, üstlenilmesine ve fiziki paraya çevrilmesine olanak tanıyor.

Meta Veri Deposu Nedir?

İlk defa dünyamıza bilgim kurgu terimi ile gelen Metaverse, arazi, avatar, bina, hatta isim alınıp satılabilen ve genel olarak da kripto paralar ile sanal dünyalara karşılık gelen bir oluşumdur. Bu tip ortamlarda kişiler dostlarıyla dolaşabilir, binaların içerisine girip binaları ziyaret edebilir, hizmet veya ürün satın alabilir ve çeşitli etkinliklere katılım sağlayabilir.

Pandemi döneminin evde çalışma ve eğlence hayatımızı evde devam ettirdiğimiz sürecin tüm dünyaca gerçekleştiğini düşünürsek çevrim için bu tip konseptlerin oldukça popüler hale geldiğini söyleyebiliriz.

Metaverse Üzerinde Satın Alıp Para Kazanma

Çoğu Metaverse platformları, kişilerin katılımını kolaylaştırmak amacıyla ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor. Blok zincir sistemi üzerinden sanal olarak varlık satın alıp bunun ticaretinin yapımının da kripto paralar üzerinden gerçekleştirmesini sağlar. Bazı platformlarda MANA bazılarında SAND gibi Ethereum tabanını kullanan kripto paralar bunlara örnektir.

Decentraland üzerinden MANA ile işlem yapabilirsiniz. Bu işlemde NFT bir sanat eserini takas edebilirsiniz ve sanal olarak bir sergi oluşturabilirsiniz. Bunun dışında fiyatları açısından son dönemde ciddi olarak yükselen arazi ticareti yapmanız da mümkün.

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur?

Metaverse’in Geleceği Nedir?

Gerçek yaşadığımız dünyayı bir Metaverse deposuna dönüştürmek ne denli mümkün olacak ve bunun geliştirilmesi ne kadar bir süreç alacak tamamen belirsizdir.

Blok zinciri teknolojilerinin gelişmesiyle bu tip veri tabanlı sistemlerin, platformların, kullanıcılar için etkileşim sunmasını arttırarak sürdüreceği kesin. Bu tip değişimlere özellikle VR teknolojisinin de eklenme süreci ciddi anlamda devam ediyor.

Bu tip VR teknolojisinin özellikle önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla gelişmesini destekleyen birçok yatırımcı da bulunmakta. Özellikle Facebook’un VR teknolojisine katkısı belki de önümüzdeki dönemde bu sektöre öncülük edecek ciddi kuruluşlardan biri.

Facebook dışında VR teknolojisiyle Google ve Microsoft da ciddi anlamda geliştirmeler yapmakta. Bu sistemin büyüme beklentisiyle dünyanın en büyük şirketlerinin yaptığı yatırımların beklentileri karşılaması halinde gelecekte bu tip gelişmelerle fazlasıyla karşılaşmaya devam edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.