En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Mum formasyonları nelerdir? Mum grafikleri nasıl yorumlanır?

0 18

Mum grafikleri, online ticaret piyasasının analizi konusunda oldukça tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Mum şeklinde grafiksel olarak gösterilen mum çubukları bilinmekte olan çizgi grafiğine nazaran özel bir temsile sahip ve mum çubukları fiyat gelişimine dair birçok farklı ve ayrıntılı analizler yapılmasına olanak sağlar.

Mum çubuğu grafiği 18. yüzyıl Japonya’da oluşturulmuş ve piyasadaki markaların tam fiyat seviyelerini bulmak adına en çok tercih edilen yöntem olarak görülmeye başlanmış ve birçok mum formasyonları da söz konusu olmuştur.

Mum formasyonları nelerdir?

Mum grafik okumada grafik içerisinde yer alan şamdanlar analizi yapılmak istenilen herhangi bir varlık için kullanılabilir ve son kullanım süresine yani yeni bir mum oluşturulana kadar izlenilmesi mümkündür.
Mum çizgileri ne anlama gelir?
Grafik mumların anlamları görünümleri sayesinde piyasaya dair birçok farklı bilgiye okunabilir, düşük ve yüksek olan zaman dilimini analiz ederek açılış ve kapanış fiyatlarını görerek şahsi ticaret hamleleriniz de kullanabilirsiniz.

Piyasadaki stratejilerinizi belirlemeniz için borsada mumların anlamı hakkında genel bilgi sahibi olmanız kişisel olarak ticaret tarzınızı oluşturarak kendinize yeni bir yol haritası çizmenize olanak sağlar. İki farklı mum çubuğu formasyonu vardır: boğa ve ayı formasyonları.

Borsada boğa formasyonu nedir?

Boğa formasyonlarındaki mum çubuklarının kapanış fiyatları açılışa göre yüksek olmaktadır.  Belirlenmiş olan grafik süresi boyunca trend yükselişe geçerse mum çubukları yeşil renge dönüşür. Boğa formasyonları kendi içinde birçok farklı tipe sahiptir. Burada boğa formasyonlarının belli başlı tip örneklerini göreceğiz.

Çekiç Boğa 

Bu formasyon tipi bir trendin en dip seviyesine ulaşması veya bulunduğu yerden düşüşe geçmesi ile oluşmaktadır. Bu formasyon dibi döverek bir yükseliş kazanımı elde ettiği için ismi çekiç olarak ifade edilmektedir.
Çekiç formasyonu ne anlama gelir?
Günlük piyasa işlemlerinin zirvesinde ya da zirveye yakın olan bölgede oluşan bu formasyon tipi kısa bir gövdeye sahipken gölgesi tam aksine uzun olan bir mum formasyonudur.

Çekiç formasyonu gövdesi küçük olması gerekirken altında oluşan gölgenin ise gövdenin minimum iki kat uzunluğunda ve normal bir mum çubuğundan da daha kısa olmaması gerekmektedir.

Çekiç formasyonu ne anlama gelir
Çekiç formasyonu ne anlama gelir

Bunun tam aksine üst gölgenin ise neredeyse hiç olmaması ve küçük olması beklenirken çekicin gövdesinin ise alt seviyelerdeki 2 siyah mum çubuğundan da daha aşağılarda yer alması gerekir. Düşüşe geçen bir trend esnasında ortaya çıkan çekiç boğa formasyonu günün piyasa açılışında sert bir duruş sergiler.

Fakat düşüş yavaşlamaya başladıktan sonra piyasa o günün en üst seviyesine yeniden döner.

Belden Tutma Boğa Formasyonu

Yalnızca bir adet mum çubuğundan oluşmakta olan bu boğa formasyon tipi genel olarak düşüş trendi esnasında ortaya çıkmaktadır.

Günlük piyasa başlangıcının en alt seviyesinde açılan bu formasyon tipi bir sonraki piyasa gününde ise genel olarak oluşan trende zıt bir yönde hareket etmeye başlamakta ve bu başlanan hareket o günkü piyasanın en üst değer noktasına kadar ulaşır ve mum çubuğunda üst bir gölge oluşmasıyla biter.

Eğer belden tutma boğa formasyonu tipinde oldukça uzun gövdelerin oluşması durumunda trende karşı yapmış oldu zıt yükseliş daha güçlü olacağını göstermektedir.

Bu formasyon tipi alt ve üst bölgeleri olmayan ve kendisinden önceki siyah mum çubuğundan ise daha alt seviyelerde açılış göstermelidir. Piyasanın açılış fiyatlarına bakıldığı zaman gözleneceği üzere trenden aşağı doğru devam edeceği fakat açılış saatlerinden sonra hızla değişime başlayarak zıt bir yönde hareket edeceği gözlemlenebilir.

Bu durumda yatırımcıların davranışlarında bir endişe ortamının oluşmasına yol açar ve açık pozisyonlar kapatılarak trendin yönünü yukarıya doğru çevirerek hızlı bir yükselişin başlangıcına neden olur.

Elliot dalga teorisi ve Fibonacci Formasyonu

Sabah Yıldızı Boğa Formasyonu

Sabah Yıldızı doji nedir? Önemli bir dip dönüş formasyonu olan Sabah yıldızı boğa tipi üç mum çubuğundan oluşmaktadır. Başlangıç olarak siyah mum çubuğuyla oluşan bu formasyon tipi bir sonraki gün normal olarak altlara doğru boşluk bırakmakta olan kısa bir mum çubuğunu takip ederek bir yıldız oluşturur.

Üçüncü günde ise ilk gün oluşan siyah gövdenin içerisine doğru kapanmış beyaz bir mum çubuğu olarak gözlemlenir ve bu durumda tam anlamıyla bir dip formasyonu yaşanır.

Bu boğa formasyon tipi esnekliği açısından ilk günde siyah bir mum çubuğu olarak başlamak zorunda ve aşağı doğru beyaz ve siyah olarak devam ederek üçüncü günde oluşan beyaz mum çubuğunun gövdesinin alt seviyesinde veya yukarısında açılarak siyah mum çubuğunun içerisinde kalacak şekle gelmelidir.

Bu formasyon tipini yüksekte kapanış gerçekleştirmesi için diğer iki muma bağlı olarak hareket etmekte ve son günün kapanış fiyatı ilk ve ikinci günün orta noktasında yer almalıdır.

Sabah Yıldızı Boğa Formasyonu
Sabah Yıldızı Boğa Formasyonu

Siyah mum çubuğu bir düşüş trendi gelişirken düşüş devamlılığını sağlar. Ancak bu durum bir sonraki gün ortaya çıkacak boşluk bırakan kısa mum çubuğu fiyatı düşme noktasına getirir. İki gün kapanış ve açılış fiyatlarına bakıldığı zaman dar fiyat aralığını ve bir kararsızlık durumunu oluştuğunu gösterir.

Son günde gerçekleşen siyah gövdenin içine doğru hareket etmekte olan beyaz gövde trend de bir yön değişikliğinin olacağını işaretidir.

Ters Çekiç Boğa

Ters çekiç mum formasyonu ne demek? Siyah bir gövde ile oluşum sağlayan bu formasyon tipi onun takibin de ters çekiç halinde görünür ve ters çekiç küçük ve uzun bir gövde şeklini alır.

Şekil itibariyle kayan yıldız ayı formasyon tipine benzerlik göstermesine rağmen ters çekiç alt yöne doğru bir trend sergiler ve yukarıya doğru bir dönüş belirtisini de gösterir.

Gövdesinin küçük olması gereken ters çekicin üst gölgesi gövdesinden en az iki katı uzunluğunda ve normal bir mum çubuğu boyutundan da kısa olmamak zorundadır.

Alt gölgesinin çok küçük ve hatta neredeyse hiç olmaması istenirken ters çekiç gövdesinin ise kendisinden alt seviye olan mum çubuğunun gövdesinden daha aşağıda olmak zorundadır.

Formasyon tipi ayıların piyasaya egemen olduğu zaman da oluşur ve ilk günkü oluşan siyah mum çubuğu ile ayıların egemenliğini destekler görünüm sergiler. Ters çekiç formasyonunda ikinci günde piyasa en düşük seviyesinde ya da dibe yakın açılırken piyasanın yönü değişir ve yükselişe geçmektedir.

Fakat piyasadaki alıcılar gün içerisindeki yaşanan yukarı doğru hareketi uzun süreli sürdüremediği için fiyatlar o günün en düşük seviyesinde kapanış gerçekleştirir.

Ters çekiç mum formasyonu

Bu durum açık bir şekilde olabilecek bir dönüş sinyali olduğunu kolayca göstermezken bir sonraki günde yaşanacak olan gövdenin üst kısmında boşluk bırakarak bir açılış olması dün paralarını açığa çekenler para kaybı yaşamaya başlar.

Ters çekiç gövdesi piyasanın üzerinde kaldıkça açığa satış yapanların zararı gittikçe büyür.

Ayı Formasyonları

Borsada ayı formasyonu nedir? Mum çubuğu formasyonlarının ikincisi olan ayı mum çubukları genel olarak açılış fiyatının aksine daha alt seviyelerde bir kapanış fiyatına sahipken düşüş eylemi göstermektedirler.

Grafik için belirlenmiş olan zaman diliminde trend yükselmekte ise mumlar kırmızı renkte görülmektedir. Birçok farklı tipe sahip olan ayı formasyonlarından belli başlı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Yutan Ayı

Yutan Ayı Formasyonu nedir? Bu formasyon tipi piyasada bir yükseliş trendi hakimken oluşmakta ve kendisinden önce oluşan bir beyaz gövdeyi içine alarak büyük bir siyah gövde haline gelir.

Oluşan bu siyah gövde içerisinde beyaz gövdenin gölgelerini de içine çekmesine gerek yokken yalnızca gövdeyi içine hapsetmesi yeterli olacak ve bu durum ise yukarıdan düşüşün önemli bir işareti olarak görülmektedir.

İlk günkü hali olan beyaz mum çubuğunun boyutu ciddi bir öneme sahip değildir. Fakat bunun yanı sıra ikinci gün boyutu normal ya da oldukça uzun siyah bir mum çubuğu olması gerekmektedir.

Söz konusu olan bu iki mum çubuğunun gövdesinin üst ya da alt boyutları aynı düzeyde olurken her açıdan da siyah gövdenin daha önceki beyaz gövdeden büyük olması şarttır.

Piyasa içerisinde açıkça gözlenebilen bir trend yükselişi varsa İlk günkü beyaz gövdesi ile azalan bir alım oluştuğunu görürken bir sonraki gün ise piyasa yüksek perdeden açılır.

Bu durum piyasa içerisinde boğaların güç durumunu ifade etse de günün ortalarında yükseliş trendi azalışa geçerek ayılar piyasaya hakim olmaya başlar. Bu durum satış baskısının alım baskısına üstün geldiğini gösterir ve sonuçta piyasa önceki günün açılış fiyatından daha alt bir seviyede kapanarak yükseliş trendi engellenmiş olur.

Borsada Elmas formasyonu ne demek? Elmas formasyonu kuralları

Akşam Yıldızı Ayı

Akşam Yıldızı doji nedir? Yüksekten dönüş formasyonlarından bir tanesi olan ve üç mum çubuğundan oluşmakta olan akşam yıldızı formasyon tipi ilk gün beyaz mum çubuğuyla başlamakta ikinci gün ise normal olarak yukarı eylemli boşluk bırakan kısa bir mum çubuğu haline gelerek bir yıldızı oluşturur.

Üçüncü gününde ise ilk günde oluşan beyaz gövdenin iç kısmına doğru oldukça kapanmış siyah bir mum çubuğu haline dönüşür.

Üçüncü günde oluşan siyah mum çubuğu bir önceki gün de oluşan kısa mum çubuğunun gövdesinin üst seviyesinden daha aşağıda oluşmalı ve beyaz mum çubuğunun iç kısımlarında kalacak şekilde kapanmalıdır. Akşam yıldızı ayı formasyonun aşağıda kapalı kalma süresi diğer iki mum çubuğuna göre şekillenir. Üçüncü gündeki kapanış fiyatı ilk ve ikinci günündeki fiyatların ortasında seyretmelidir.

Bir yükseliş trendi gözlemlenirken ilk günkü beyaz mum çubuğu yükseliş trendinin devamını sağlar ancak iki günde ortaya çıkan yukarı yönlü kısa mum çubuğu boğaların piyasa fiyatını yükseltmeye devam ettiklerini gösterirken ikinci günün açılış ve kapanış fiyatlarının arasında yaşanan dar fiyat aralığı kararsız bir durumun oluştuğunu gösterir.

Fakat üçüncü gün beyaz gövdenin iç kısımlarına doğru hareket eden siyah gövde trend de önemli bir yön değişikliğinin gerçekleşeceğini gösterir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Borsada Teknik analiz doji nedir? (Ücretsiz Pdf) Forex mum formasyonları[/box]

Kayan Yıldız Ayı

Kayan yıldız mumu nedir? Beyaz bir gövde ile oluşan kayan yıldız ayının önemli bir özelliği uzun, yukarı gölgeli ve küçük bir gövdesi olan bu tip ters çekiçten oluşmaktadır. Şekil itibarıyla ters çekiç boğa formasyonuna benzerlik göstermektedir ancak onun tam aksine kayan yıldız formasyon tipi bir yükseliş trendi sergilerken aşağıya doğru dönüşünde göstergesidir.

Kayan Yıldız Ayı
Kayan Yıldız Ayı

Kayan yıldız ayı formasyonunun ters çekiç gövdesi küçük olmalı, üst bölgesi gövdesinin minimum 2 katı uzunluğunda ve normal bir mum çubuğunun gövdesi aksine daha yukarıda oluşmalıdır.

Bir yükseliş trendi esnasında oluşan bu formasyon ilk gün görülmekte olan beyaz mum çubuğu yükselişini desteklemekte ve ters çekice de dönüşmüş olduğu ikinci piyasa gününde ise daha yakın bir seviyeden açılış sergiler.

Daha sonraki günlerde ise fiyatlar hızlanarak değişim gösterir fakat boğalar piyasa da kalan zaman diliminde bu hıza yetişemeyecek piyasa fiyatları gün sonunda en düşük olarak kapanır. Bu durum tam anlamıyla tüm boğa formasyonlarını tedirgin etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.