En Yakın Finansçınız

Omuz baş omuz formasyonu (OBO) Nedir?

1 92

Omuz  Baş Omuz formasyonu teknik bir analiz formasyonu olan ve kısaca obo formasyonu da denilen bu terim yükselen bir trendin artık bitmeye yaklaştığını ifade etmektedir. Bu gösterge de düşen bir trendin başlamakta olduğuna işarettir.

Omuz Baş omuz Formasyonu Nedir?

Omuz  Baş Omuz formasyonu gerçekleşmeden önce yukarı yönlü bir oluşumunun görünmesi ardından da sol omuz bu trendin zirvesinde yer almalı ve bu zirvedeki durum çok sürmeden hafif geri çekilme şeklinde olması gereklidir.

Zirveyi oluşturan baş seviyesi yukarı trend içindeyken yaptığı hafif geri çekilmeyle sağ omuz oluşumunun gerçekleşmesi için yeniden bir yükselme görülür. Sonrasındaki düşüş iki omuz noktasının düşük seviyeleri ile destek konumundadır.

Boyun çizgisinin aşağıya yönlü hareketiyle Omuz  Baş Omuz formasyonu geçerlilik kazanmış olur. Odak noktasını hesaplamak için yapılması gereken boyun çizgisi ve baş arasındaki mesafe ile boyun çizgisinden aşağı yöne eklenmesidir.

obo formasyonu nedir
obo formasyonu nedir

Omuz Baş omuz Formasyonu genellikle neyin habercisidir?

OBO formasyonu  oluşmaya başladığında şekilde de görüldüğü üzere fiyatlar çok hızlı bir yükseliş içerisindedir.  Bunun ardından gelecek hafif bir düzeltme ile grafik bir tepe yapmaktadır. Bunun sonucunda da Omuz baş omuz formasyonunun SOL OMUZ u oluşmuş olur. Ardından yükselme devam etmektedir.

Omuz Baş omuz Formasyonundaki BAŞ pozisyonu, alışların artması ile yukarı hareket yeniden başlar ve fiyatlar yeni bir tepe yapmasıyla oluşmaktadır. Bu sürecin ardından fiyatların birinci omuz seviyelerine kadar çekilmesi sağlanır. Bu standarda da ‘’Boyun Çizgisi’’ denilmektedir.

İlginizi çekebilir  ABD'nin ham petrol stokları azaldı

Kripto parada ikili dip ne demek?

Omuz Baş omuzdan sonra ne olur?

SAĞ OMUZ oluşurken boyun çizgisindeki alımlar sayesinde fiyatlar tekrar yukarı çıkmaktadır. Dikkat edilecek olursa  Sağ omuz ve sol omuz seviyeleri neredeyse aynıdır. SAĞ OMUZ oluştuktan sonra satışlar güçlenmesi işe birlikte boyun çizgisi kırılmaktadır.

Bunun sonucu olarak da obo formasyonu tamamlanmış olur. Omuz baş omuz formasyonu yükseliş trendinin de bittiğinin bir manada habercisidir. Kırılma sonrasındaki satışlar sonucu, boyun çizgisi kadar geri çekilmenin oluşması beklenir.

Omuz baş omuz formasyonundaki en önemli kısım boyun çizgisi olarak göze çarpmaktadır. Çünkü boyun çizgisi satış kararlarının verildiği destek çizgisi demektir. Bu kararlar da formasyonun onayladığını ifade etmektedir.

Boyun çizgisinin çizilebilmesi için sol omuz ve baş zirvesindeki satışların noktaların birleşimi ile gerçekleşir.

Boyun çizgisi Aşağı ya da yukarı doğru eğim gösterebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta boyun çizgisi aşağı yönde kesilmesi ve sonrasındaki yeni bir yukarı doğru yöneliş satış için yeni bir fırsat anlamına gelmektedir.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir? (TOBO)

TOBO formasyonu ise kısaca Omuz baş omuz formasyonunun ters şeklidir diyebiliriz. Sadece şekil itibariyle değil şartlar, olaylar ve sonuçları da OBO formasyonun tam tersi halinde seyretmektedir.

Yükseliş trendinin sonlandığını haber veren Omuz baş omuz (OBO) formasyonunda olduğu gibi, düşüş trendi sona erdiğinde ise ters omuz baş omuz formasyonu görülebilmektedir.

Ters omuz baş omuz formasyonundan sonra ne olur
Ters omuz baş omuz formasyonundan sonra ne olur

Piyasalarda bir strateji oluşturmak için TOBO düşmekte olan trendin sonuna gelindiğini işaret eder. Bunun arkasından da bir yükseliş trendi başlamasını beklemek olağandır.

Ters omuz baş omuz formasyonundan sonra ne olur?

Üç dipli bir formasyon olan TOBO nun gerçekleşmesi için inceleme altındaki ürün düşüş trendine başlamıştır. Bu düşüşü hafif bir yükselme izlese de sert bir düşüş yaşanarak fiyatlar dip yapar. Böylelikle SOL OMUZ meydana gelir. Sonrasında tepki olarak gelen yükseliş fazla olmaz ve düşüş devam eder. SOL OMUZ un alt tarafında ikinci bir dip gerçekleşir. Bu dip TOBO’ nun BAŞ bölgesidir.

İlginizi çekebilir  Ekonomide resesyon nedir ? Nasıl önlenir ?

TOBO formasyonunun baş bölgesi oluşmasının ardından gelecek tepki alışları bir yükseliş hareketine sebep olur. Bu da SAĞ OMUZu oluşturmaktadır. Arkasından direnç seviyesinin kırılması yeni bir yükseliş trendini başlatır.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]En karlı yatırım araçları nelerdir? [/box]

Yatırımcıların alış pozisyonu açmayı tercih ettiği an Ters omuz baş omuz formasyonunun sonlandığı ve boyun çizgisinin kırıldığı bölgedir. Hedeflenen fiyatı hesaplarken baş ile boyun çizgisi arasındaki fiyat farkı alınarak yapılır.

 

NOT: Bu makalemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

1 yorum
  1. […] nedir?  yükselen ve düşen trend sonlarını gösteren yukarısında OBO, aşağısında ise TOBO formasyonu olan ve doğru çizildiğinde yüksek kar elde etmeye yarayan bir […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.