Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir?

Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir?

0 39

Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir? Eğer nakit paraya ihtiyacınız varsa birçoğumuzun aklına tabi ki borç almak geliyor. Günümüzde kredi kartlarının doğuşuyla borç almak da azaltılmış oldu.

Çünkü başka birine borçlanmaktansa kendinize borçlanmak her zaman kişiye daha avantajlı gelmiştir. Kredi kartı almak ise ne yazık ki kolayca gerçekleşemiyor.

Bankaların size kredi kartı vermek için özel talepleri bulunabiliyor. Bu talepleri tam olarak bilmediğimiz için birçok insan kredi kartı alıp alamayacağını denemek için bankalara kredi kartı başvuruları yapabiliyor. Kredi kartı onaylandığında ise içleri rahatlıyor.

Çünkü acil bir ihtiyaçta nakit para çekimi sağlanabiliyor. Eğer kredi kartınız onaylandıysa ama kartınızı kullanmak istemiyorsanız onaylanan kredi kartı iptal edilir mi diye düşünebilirsiniz.

Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir?

Kullanmayacağınız bir kredi kartı onay aldığında, bankalar otomatik şekilde kredi kartlarını iptal etme gücünü bulunduramaz. Bu yüzden kredi kartlarınızdan birini kullanmak istemiyorsanız ilk olarak kredi borcunuzu ödemelisiniz.

Kredi kartı kapatılması için dikkat etmeniz gereken en önemli şey sadece bulunduğunuz dönemin borçlarını ödemek değildir. Taksitli yaptığınız ödemeler dahil geçmiş ve geleceğe dönük tüm borçlarınızı kapatmış olmanız gerekmektedir.

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Borçlarınızın hepsini kapattıktan sonra, kredi kartınızı iptal etmek için bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Bankayla gerekli görüşmeler neticesinde kart işleminiz onaylanacaktır.

Kullanılmayan Kart Ne Zaman İptal Olur?

Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir
Onaylanan kredi kartı nasıl iptal edilir

Eğer kredi kartınızla 180 gün boyunca hiçbir işlem yapmamanız halinde, kartınız banka tarafından otomatik olarak pasif hale getirilir. Burada önemseyeceğiniz şey kartınızın alışverişinizin dışında bankamatikten hiçbir işlem yapılmamış olması gerekir. Kartınız pasif hale geldiğinde tamamen iptal oldu yanılgısına düşmemelisiniz.

Kartınız pasif hale getirilse bile mutlaka bankadan iptal olduğuna dair onay almanız gerekmektedir. Bankanızın onay vermesi haline kredi kartınız iptal olmuş olacaktır. Kredi kartı pasif haline getirdikten sonra mutlaka bankadan onay almalısınız. Aksi halde uzun vadede zarara uğramanız yüksek ihtimaldir.

Kullanılmayan Kredi Kartının Aidatı Olur mu?

Bu konu kredi kartı sözleşmenize göre değişiklik gösterir. Genel olarak sözleşme imzalanmışsa 180 gün boyunca işlem görmeyen kartlar pasif haline getirilir. Bu yüzden de aidat ya da herhangi bir ücret talep edilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.