Ortodontist Nasıl Olunur? Ortodontist Maaşı Ne Kadar?

Ortodontist Nasıl Olunur? Ortodontist Maaşı Ne Kadar?

0 39

Ortodontist Nasıl Olunur? Ortodontist Maaşı Ne Kadar? Diş hekimliğinin en gözde alanlarından birisi olan ortodonti bölümü, birçok kişinin merak ettiği konulardan birisidir. İşte ortodonti uzmanları ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

Ortodontist Nedir?

Ortodonti, kelime anlamı olarak Türkçeye “düzgün diş” olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşıldığı gibi ortodonti, yüz ve diş bozuklukları üzerinde çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. Türkiye’de ilk defa 1975 yılında bu bölüm kurulmuştur.

Her geçen gün gittikçe önemi artan bir alandır. Ortodontist ise ortodonti ana bilim dalı üzerinde uzmanlaşmış veya uzmanlaşmakta olan kişilere verilen addır. Ortodontist olmanın belli şartları bulunmaktadır. Peki, ortodontist ne iş yapar? Ortodontist olma şartları nelerdir? Ortodontist maaşları ne kadar?

Diş Sağlığı Uzmanı Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Ortodontist Ne İş Yapar?

Ortodontist ve diş hekimliği birbirinden ayrıdır. Ortodontistler genel olarak insan yüz, diş ve ağız sağlığı ile ilgilenirler. Ancak burada yaptıkları çalışmalar daha çok dış görünüş ile alakalıdır. İnsanların dış görünüşlerinde ki ağız yapısında ki bozukluklar, dişlerde ve yüzde oluşan diş kaynaklı sorunları gidermeye çalışırlar. Bu noktada insanların sosyal yaşamlarına da etki ettikleri söylenebilir.

Tabi ki ortodonti uzmanlarının görevleri bu kadar değildir. Gerekli durumlar tel takma işlemini ortodonti uzmanları gerçekleştirir. Çene yapısı bozuklukları ile ilgilenir; çene darlığı ve diş çarpıklığı gibi bozukluklar için müdahalelerde bulunurlar. Ağız açma ve kapama sorunları ile ilgili çözüm üretirler. Yani genel anlamda insan dış görünüşünde ağız, çene ve diş üzerine yoğunlaşılan bir alandır. Peki, Ortodontist nasıl olunur?

Ortodontist olmak için ne yapılmalı?

Ortodontist olmak için üniversite sınavında yeterli puanları alarak diş hekimliği fakültesinin kazanılması gerekmektedir. Diş hekimliği fakültesi 5 senelik bir eğitim sürecini ifade eder. Ortodontist olmak isteyen kişiler bu 5 yıllık eğitimi tamamlamak zorundadır.

Ortodontist Nasıl Olunur Ortodontist Maaşı Ne Kadar
Ortodontist Nasıl Olunur Ortodontist Maaşı Ne Kadar

Üniversite eğitimi bittikten sonra uzmanlık dönemi başlamaktadır. 4 yıl süren bu uzmanlık eğitimleri boyunca kendilerini geliştiren ve eğitimi tamamlayan kişiler “Ortodontist” olurlar. Ve bundan sonra ki süreçte 9 yıl gibi uzun bir süreden sonra bir ortodonti uzmanı olmuş olurlar.

Ortodontist Olma Şartları Nelerdir?

Ortodontist olmanın en önemli şartı öncelikle iyi bir üniversite eğitimidir. Üniversitede ilgili bölümde eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. Mezun olduktan sonra başlayacak 4 yıllık uzmanlık eğitimi ise ikinci şarttır. Yani ortodontist olmak için iki temel şart vardır.

Üniversite ve uzmanlık eğitimini başarı ile bitirmek. Bu iki eğitim sürecinin başarılı bir şekilde tamamlaması sonucunda ortodonti uzmanı olunur. Peki, Ortodontist maaşları ne kadardır? Ortodontist iş imkânları nelerdir?

Ortodontist Maaşı Ne Kadardır?

Ortodontistler ile ilgili en çok merak edile konulardan birisi de aldıkları maaş konusudur. Ortodontist maaşı bulundukları kurum ve kuruluşa göre değişkenlik gösterebilir. Özel sektörde hizmet veren bir ortodonti uzmanı ile kamu kurumunda çalışan ortodonti uzmanının tabi ki maaşları aynı olmayacaktır. Ayrıca kendisine ait bir poliklinik açan ortodonti uzmanının apayrı bir gelir ve gider tablosu oluşmaktadır.

Kamu kurumlarında ortodontist ne kadar kazanır diye batığımızda, 6500 Lira civarında bir maaş almaktadır. Tabi ki bu maaş kıdeme göre değişmektedir. Kamu kurumlarında çalışan tüm ortodonti uzmanları aynı maaşı almıyor tabi ki. Ortodonti uzmanının kıdemine göre bu maaş 10 bin Liraya çıkabilmektedir.

Biyokimya Uzmanı Nasıl Olunur? Biyokimya Maaşları Ne Kadar?

Bunun dışında özel sektörde yeni başlayan bir Ortodontist, 5 ila 8 bin lira arasında bir maaş alabilmektedir. Ancak yine kıdemli ve tecrübeli bir Ortodontist, özel sektörde aylık 30 bin Lira kazanabilmektedir.

Ortodontist İş İmkânları Nelerdir?

Ortodontist iş imkânları özel ve kamu sektörü olarak oldukça yoğundur. Özellikle son yıllarda ortodontiye olan ilginin artması ile birlikte Ortodontist ihtiyacı da gittikçe artmaktadır. Bu nedenle bir Ortodontist günümüzde kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.