Otomobil Hisseleri Yükselecek mi? Bilançolar Nasıl Okunur?

Otomobil Hisseleri Yükselecek mi? Bilançolar Nasıl Okunur?

0 39

Piyasalarda en fazla büyüme ve karlılık otomotiv sektöründe görülmeye başlandı. Sektörün büyümesinde başlıca 4 ana sebep bulunuyor. Bunlardan birincisi ilk çeyrek raporlarının düşük baz dönemi olması ikinci sebebi kampanyaların hız kesmeden devam etmesi özellikle halk arasında çip tedarik sorununun büyük bir sorun haline dönüşmesi ve taleplerin buna bağlı artması ve son olarak yurt içinde satışların büyük ölçüde artış göstermesi.

Tüm bunların yanında bundan sonra bilançolar açıklanmaya başlayacak. Piyasalar bundan sonraki dönemde mali tabloları fiyatlamaya başlayacak. Yatırımcıların bilanço raporları ve analizlerine dikkat etmesi bekleniyor.

Peki yatırımcılar bilançoları nasıl okumalılar. Yatırımılar için bilanço okuma ve analiz etmede dikkat edilecek önemli konuları sizler için derledik. İşte yatırımcıları bilançolarda dikkat etmesi gereken alanlar.

1- Satış, kâr, özvarlık, yatırım ve FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) büyümeleri izlenmeli.

2- Kârlılığın süreklilik gösterip göstermediğine bakılmalı.

3- “Diğer” kelimesi ile başlayan tüm kalemler incelenmeli.

4- Beklentilere yakın kârlar fiyatlanmış olabilir yeni verilere göre açıklanan F/K ve PD/DD oranları izlenmeli. Bu oranlar sektör ortalamaları ile karşılaştırılmalı. Sektör ortalamasının altında olanların neden bunun altında kaldıkları araştırılmalı. Bunun nedeninin yönetimsel bir problem olup olmadığına bakılmalı.

5- Finansal sektörler hariç borçları özvarlıklarını aşan şirketlerden uzak durulmalı.

6- Şirketlerin dipnotları mutlaka okunmalı.

7- Yüksek görülen rakamların neden ve nasıl olduğu öğrenilmeli.

8- Güçlü şirketlerin yeni hikâye oluşturup oluşturamadıklarına odaklanmalı.

9- Güçlü mali veriler fiyatlara yansımıyorsa fiyatın artmamasının başka nedenleri olabilir. Takip etmeli.

10- F/K (Piyasa değeri/Yıllık kâr) ile son 5 yıllık ortalama net kâr büyüme oranı kıyaslanmalı. F/K, yıllık net kâr büyümesinin altında ise bu kritere göre şirket gerçek değerinin altındadır. Böyle bir durumda daha detay incelemeye alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.