En Yakın Finansçınız
BTC
$57,149.29
+4.78
ETH
$4,315.42
+5.26
LTC
$196.90
+3.5
DASH
$177.86
+1.66
XMR
$237.76
+3.69
NXT
$0.02
+1.17
ETC
$47.54
+3.04
DOGE
$0.20
+2.09
ZEC
$245.08
+3.92
BTS
$0.05
+2.54

Pamuk fiyatı nasıl hesaplanır? Cotlook a Index nedir?

0 30

Pamuk fiyatı nasıl hesaplanır? Pamuk, bir çok kullanım alanıyla tüm dünyada önemli endüstriyel ürünlerdendir. Pamuk fiyatının belirlenmesinde de bu küreselliğin getirdiği uluslararası ihracat rol almaktadır. Bu yüzden uluslararası pamuk fiyatlarının takibi yatırımcılar için önem arz etmekte.

Pamuk fiyatlarını etkileyen unsurlar

New York vadeli işlemler borsası aynı zamanda ABD pamuk vadeli işlemler borsası olarak görülebilir çünkü çoğu emtianın vadeli piyasalarda işlem görmesi ve kontrat aylarının olması pamuk fiyatlarının da nasıl şekilleneceği hakkında bilgi vermektedir.

Borsada kontrat aylarında teslim edilecek pamuğun alış/satış fiyatını temsil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse marttaki kontrat martta teslim edilecek pamuğun fiyatını temsil ediyor demektir.

En kısa sürede vadesi dolacak olan kontrat da nearby terim ile ifade edilmektedir. Eğer nearby terimi ocakta görünüyorsa mart ayındaki kontratı belirtiyor demektir. Aynı şekilde nisan ayında “nearby” en yakın kontrat olarak mayıs ayını kontratını haber vermektedir.

Nearby teriminin önemi en yakın vadeli kontratın fiyatı ile birlikte pamuğun teslimatının da yakında olacağını ve piyasadaki fiyatın elyaf kıymet takdirine yaklaşmakta olduğunu göstermektedir.

Cotlook a Index nedir?

Cotlook şirketi tarafından yayınlanan A Endeksi global pamuk fiyatı için önemli bir kıstas olarak kabul edilmektedir. Pamuk ticareti yapanların günlük anketleri temel alınıp Uzak Doğuya gönderilecek ihracat fiyatının ortalaması olarak değerlendirilmektedir.

A Endeks ortalamasına dünya çapındaki “orta sınıf” pamuk elyafı 16 pamuk türü katılmaktadır. Sonrasında ise belli kısıtlamalar devreye girerek en ucuz 5 tanesi A Endeks ortalamasını oluşturmaktadır. Bunun nedeni ucuz olan türlerin daha fazla ticaretinin yapılma ihtimalidir. Bu sayede de ucuz türler global piyasalardaki işlemleri yansıtma olasılığı artmaktadır.

ÇİN PAMUK (CC) ENDEKSİ

Çin Pamuk (CC) Endeksi Çin sınırları içindeki ticarete konu olan pamuk fiyatlarının ortalaması olarak alınır. Satın alma için tetikleme olarak kullanılmakta olan CC Endeks (328) en sık fiyat verilen kalite kodudur.

 Cotlook a Index nedir?
Cotlook a Index nedir?

HİNDİSTAN ve PAKİSTAN PAZARLARI

Spot piyasa nedir? başlıkta detaylı olarak açıkladığımız gibi pamuğun nakde hızlıca dönüştürüldüğü değerleri ifade etmektedir.

Dünyadaki en aktif spot pazarlarından olan Hindistan ve Pakistan piyasalarındaki günlük ortalama fiyatlar pamuk organizasyonları aracılığı ile rapor edilir. r.

Polyester başta olmak üzere sentetik elyaflar rekabet gücü yaratmakta ve Polyestere olan talebin artması da pamuk fiyatlarının değişmesinde etkili rol oynamaktadır.

Pamuk fiyatlarının belirlenmesindeki diğer önemli etkenler ise iklim koşulları, rekolte, devlet politikaları, arz ve talep dengesindeki durum. Pamuğun Endüstriyel bir ürün olması ticaretinin de ağ küresel çapta  kuvvetli olmasına bir etkendir. Böylece türev piyasalarda da tercih edilen bir yatırım aracı haline gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.