En Yakın Finansçınız

Parachain Nedir? Relay Chain Ne İşe Yarar?

1 26

Parachain nedir, ne işe yarar? Parachain, paralelleştirilebilir zincir manasına gelen, farklı tip ağlarla birlikte çoklu zincir yapısındaki ağların üzerinde de çalışabilen ve her biri kendine özgü katman 1 blockchain çözüm tipidir.

Parachain Nedir?

Parachain, sistemin genelini kontrol altına alabilen ve Polkadot’un merkez zincir yapısı olan Relay Chain ile güvenliği desteklenen bir sistemdir. Bunun yanı sıra parachain yapısındaki hesaplamalarını otomatik düzeyde gerçekleştirir. Parachain özelliği ve uygulaması açısından farklı düzeylere sahip olabilmektedir. Yönetişim ile tokenlar ile gizli ya da açık şekilde çalışabilmesi mümkündür.

NiceHash Nedir? NiceHash nasıl kullanılır?

Parachain, sistemin kalanıyla paralel olarak çalışabilir ve Polkadot ağının uyumluluğu ile de her türde veriyi gönderebilmesi mümkündür. Diğer dış blockchain sistemleriyle de ağ arası köprü denilen özelliği sayesinde bağlanabilmesi de kolaydır.

Parachain Neden Önemli?

Var olan ve bilinen birçok blockchain alt yapılarının neredeyse tamamı birbirine bağlı bir çark gibi çalışır. Ana parçanın temel özelliği ise, birçok güvensiz düğümün ağın kalanında güvenilirlik elde etmesi için oluşturulmuş bir bütünleyici algoritmadır. Bu bütünleyici mekanizmanın temel göreviyse bu sistem içerisindeki güvenliği sağlamaktır.

Blockchain parçaları, mekanizma dışı kaynağa karşı ağın son durumunu güncel tutan bir makine görevindedir. Bu da anlık olarak zincir sisteminin güvenliğini sağlar.

Polkadot ve Parachain

Yeni bir blockchain tasarlamayı düşünen ekibin bunu kendine özgü bir sistem güvenlik makinesine ve kendine özgü bir konsensüs algoritmasına oturtması zor olacağı için devreye Polkadot’un sıfırdan blockchain ağı kurma gereksiniminin önüne geçip başlangıç mimarisiyle desteklemesini görüyoruz.

Polkadot bilindiği gibi farklı blockchain ağlarının birbirine bağlanmasına olanak veren, zincirler arasındaki  veri iletimini güvenli şekilde sağlayan, şartlara göre ölçeklenebilen açık kaynaklı bir protokoldür. Polkadot un yerel tokeni DOT tur.

İlginizi çekebilir  Türkiye'de Kripto para madenciliği yasal mı? Değişiklik Sinyali

Polkadot, kendi yapısı itibariyle de protokollerin üstünde bir protokol yapısının olduğunu ispat eden bir sistemdir. Blockchain sistemleri bu gibi bir ağ ile sistemde yer alması, güven inşa etme gereksinimi duymadan sistemle etkileşimde olabilecek ve özellikli görevlerine odaklanabilmeleri için ağı paylaşabilecek.

Kripto Stake etmek ne demek?

Bunun yanı sıra Polkadot kurucularının, bir sistem geliştiren ve bunu sıfırdan blockchain ağı kurma gereksinimi duymadan fikirlerini anında hayata geçirmek isteyen kişiler, geliştiriciler için deneysel olarak Kusama adında bir ağ dahi oluşturmuş durumda.

 

1 yorum
  1. […] Parachain Nedir? Relay Chain Ne İşe Yarar? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.