Pet Shop Açmak İstiyorum Kaça Mal Olur? 

Pet Shop Açmak İstiyorum Kaça Mal Olur? 

0 39

Pet Shop Açmak İstiyorum, Kaça Mal Olur? 

Son yıllarda evcil hayvan dükkânı açma iş fikri hakkında birçok araştıra yapılmaktadır. Bu yüzden pet shop açmayı düşünen girişimcileri bilgilendirmek için bu yazıyı derledik. Yazımızı okuyarak pet shop açmak ne kadara mâl olur, pet shop açmanın getirisi nedir, pet shop açmak için gerekli şartlar nelerdir, hangi belgeler gerekli vs. gibi birçok soruya cevap bulacaksınız.

Evcil Hayvan Dükkânı Açmaya Değer mi? Kazanç Ne Kadar Olur?

Hem dünyada hem de ülkemizde evcil hayvanlar doğal ortamından alınan, satılan ve alınan ürünler haline gelmiştir. Talep olduğu için girişimciler pet shop açarak bu talebi karşılamaya çalıştılar.

Tüm hayvanlar evcil hayvan mağazalarında satılmaz. Ancak yasal olarak izin verilen hayvanlar alınıp satılabilir. Kanun buna izin vermese de, bazı evcil hayvan dükkânları yasaklı hayvanları satabilir. Ancak son zamanlarda kontroller sıkılaştırıldığı için böyle bir durum ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Ülkemizde “tezgah altı” da dahil olmak üzere 100.000 civarında pet shop bulunmaktadır. Bunun nedeni yüksek kar marjı. 50 metrekarelik petshop ile ayda ortalama 10.000 Türk Lirası kazanabilirsiniz. Geri dönüş, türe bağlı olarak %100 ile %500 arasında değişebilir.

2022’de Pet Shop Açmanın Maliyeti Nedir?

Bir evcil hayvan dükkânı açmak küçük bir işletme fikridir. Çok az sermaye ile gerekli izinler ve lisanslar ile bir evcil hayvan dükkânı açabilirsiniz. Pet shop açmanın maliyeti 50.000 ile 150.000 Türk Lirası arasında değişebilmektedir. Burada önemli olan işinize kaç hayvanla başladığınızdır. Ayrıca sattığınız evcil hayvan mağazalarının çeşitliliği de maliyetlerinizi etkileyecektir. Gerekli yenileme ve genişletme süreçleri gözden kaçırılmamalıdır.

Pet Shop Açmak İçin Gerekli Olan Şartlar ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bir evcil hayvan dükkânı açmak için yapmanız gereken ilk şey güvenilir bir muhasebeci bulmaktır. Muhasebecinizle bir iş kurma sürecini kolayca geçirebilirsiniz. Ayrıca vergi danışmanınız karşılığında gerekli izin ve ruhsatları da alabilirsiniz. Pet shop açma izni almak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

  • İş açmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı bölge müdürlüğü ile iletişime geçerek başvuru ile birlikte aşağıdaki bilgi ve belgeleri doldurmaları gerekmektedir.
  • Başvuruya uygun olarak girişimci tarafından doldurulan başvuru,
  • Yerleşim yeri ve çevresi hakkında bilgileri içeren teknik resim kurallarına göre hazırlanmış işyerinin yeri veya mevcut planı,
  • İşyerinin tüm bölümlerini ve hangi amaçlarla kullanıldığını gösterir, ayrıca teknik resim kurallarına göre oluşturulmuş yaklaşık bir harita ve adres,
  • Ait olduğu belediyenin su kullanım belgesi; Resmi kurumlarca usulüne uygun olarak alınan su numunelerinin bakteriyolojik ve kimyasal analiz sonuçları ile kentsel içme suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu temini projesine ilişkin rapor; derin kuyulardan su temini durumunda – kuyu suyu kullanım sertifikası ve devlet su yapısından alınması gereken bir analiz raporudur,
  • Birinci fıkrada belirtilen bilgi ve belgeler, Devlet Veterinerlik, Islah ve Su Ürünleri Kurumu tarafından kontrol edilir. Belgeler uygun bulunursa; Yerinde inceleme, bir yer seçim komitesi tarafından gerçekleştirilir. Yer seçimi raporuna ilişkin esaslar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenir.
  • Yer seçim raporuna göre, bu yönetmeliğin ekinde yer alan Ek 2 “İskân İzni ”ne göre yerleşme izni düzenlenir. Daimi ikamet izni üç ay geçerlidir. Bu süre içinde işine hazırlanamayanlara, Bakanlığın uygun görmesi halinde üç ay ek süre verilebilir. Ancak ek süreler uzatılamaz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.