Pilot Olmak Zor Mu? 2022 Şartları

Pilot Olmak Zor Mu? 2022 Şartları

0 39

Pilot Olmak Zor Mu? 2022 Şartları

Şahsi uçak, yolcu uçağı veya kargo uçaklarını profesyonel bir şekilde kullanma sorumluluğunu alan kişiye pilot denir. Uçuş esnasında iki tür pilot bulunur. Bunlardan biri komuta pilotudur. Komuta pilotları uçaktan sorumludur. Diğeri ise ikinci pilottur. İkinci pilot hava trafik kontrolünden ve sistemden sorumludur, bunlarla ilgilenir.

Pilot olmak isteyen adaylar için üç alternatif bulunur. Bunlar; askeriye, sivil havacılık okulu ve ücretli kurslarda alınabilecek olan pilotluk eğitimleridir. Lise mezunları uçuş eğitimlerine katılabilir. 4 yıllık lisans bölümünden mezun olan pilot olmak isteyen adaylar daha avantajlıdır. Pilot olmak için en kısa yöntem askeri bir okulda okumaktır. Aynı zamanda pilotaj bölümünde 4 yıllık okuma sürecinden sonra mezun olarak THY’nin Uçuş Akademisi’ne başvuruda bulunularak pilot olunabilir.

Pilot Olmak İçin Alınacak Eğitimler Nelerdir?

Pilot olmak için birçok eğitimden geçilmesi gerekir. Pilot eğitimi için ilk olarak kişinin temel fizik, matematik, meteoroloji, uçak sistemleri, navigasyon sistemi ve fizyoloji derslerine ilgili olması gerekir. Pilot olmak için en önemli unsurlardan birisi oldukça iyi bir şekilde İngilizce dilinin bilinmesi gereklidir.

Pilotaj eğitimi alındıktan sonra başarılı şekilde tamamlandığı durumda Hususi Pilot Lisansı alınır. Bu eğitimden sonra ehliyet alınması gerekir. Tek motorlu uçak ehliyeti için 165 saat yer dersi ve bu derslere ek olarak 40 saat uçuş yapılması şarttır. Bunun ardından kontrol uçuşu sınavına girilir.

Pilot Olmak İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Pilot olabilmek için en az lise mezunu olunmalıdır. Üniversitede Pilotaj bölümünden mezun olan kişiler de pilot olabilir. Ayrıca özel pilot olmak için çok fazla şart aranır. Hususi pilot olmak için 18 yaş üstünde olunmalı, en az lise mezunu olmalı, SHGM yetkilendirmesi bulunun havacılık tıp merkezlerinden 1. veya 2. sınıf sağlık sertifikası alınmalı, teorik uçuş eğitimini tamamlamış ve uçuş tecrübesine sahip olunması gerekir.

Ticari pilot lisansı için de bu şartlar gerekir. Ancak hava yolu nakliye pilotu lisansı için bu şartlar farklılık gösterir. Kişi 21 yaşını doldurmuş olmalı, en az lise mezunu olmalı, sınıf sağlık sertifikası bulunmalı, teorik bilgi sınavını başarılı şekilde tamamlamalı, MCC kursunu alıp başarı ile tamamlamalı, uçuş kontrolü sınavını da başarılı şekilde geçmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.