En Yakın Finansçınız

Piyasa değeri defter değeri oranı nasıl hesaplanır?

0 16

Piyasa değeri defter değeri oranı nasıl hesaplanır anlatmadan kısaca  pd/dd nedir? ona bakalım. Daha önce yayımladığımız Borsada f/k nedir kaç olmalı? yazısını okuyarak F/K oranı hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

PD DD FK nedir?

PD/DD oranı bir hisse senedinin değerini öz kaynaklarından faydalanarak ölçmek için kullanılan bir terimdir. Bu değerleme sonun hisse senetlerinin ucuz mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında bir kanıya varılır.

Genel olarak eğer PD/DD oranı yüksek olan hisse senetleri pahalı, düşük olanlar ise ucuz olarak değerlendirilir. Yalnız hemen hatırlatmak gerekir ki bu durum bir kesinlik ifade etmemektedir.

PD/DD  Piyasa değeri defter değeri oranı nasıl hesaplanır?

PD/DD oranı hesaplanırken şirketin ait öz kaynakları ve piyasa değeri baz alınır. Negatif Öz kaynaklar sahip şirketler için PD/DD oranı hesaplaması yapılmaz.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Piyasa Değeri = Hisse Senedi Fiyatı x Ödenmiş Sermaye [/box]

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]PD/DD Oranı = Piyasa Değeri / Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar[/box]

Piyasa değeri defter değeri oranı nasıl yorumlanır?

Eşik değerinin 1 kabul edildiği PD/DD oranına sahip şirket öz kaynakları ile eşit olarak değerlenmiş demektir. Bu değerin altında olan PD/DD oranı eğer 1den düşük seviyede ise şirketin zaten zarar etme beklentisi de olacağından şirket öz kaynaklarından ucuz olarak fiyatlandı diye yorumlanmaktadır.

Rakamların 1’den yukarı olduğu şirketin öz kaynaklarından daha fazlasından işlem görüldüğüne işaret eder. Fakat  bu durum o hisse senedinin pahalı olduğu anlamına her zaman gelmemektedir.

PD/DD oranını iyice anlamanın yolu öz kaynaklar konusunun iyice öğrenilmesinden geçmektedir. Şirketin öz kaynakları sahip olunan varlıklardaki yükümlülükler çıkarılır elde kalan miktar olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi çekebilir  ÜLKER 1Ç2021 Bilanço Analizi Belli Oldu. Kurum Hisseler İçin Hedef Fiyat Verdi

PD/DD oranının kullanım amacı bilanço yapılarının benzer olması nedeniyle genel olarak aynı sektördeki şirketlerin kıyaslanmasıdır. Mesela Sanayi sektöründeki bir işletme ile yazılım şirketini kıyaslamak manasız olacaktır.

Defter Değeri ve Öz kaynak Karlılığı

PD/DD oranı ile öz kaynak karlılığının beraber kullanılması ve yorumlanması şirketler açışından önemli olduğunu belirttik. Çünkü  öz kaynakların artırmak şirketin kar etmesine bağlıdır. Az da olsa kullanılan başka bir sermaye artırımı yolu ise bedelli sermaye artırımlarıdır.

Öz kaynak artışlarının sağlamak için şirketler elinde tuttuğu karlar ile sağlamaktadırlar. Bu karların bulunduğu kalemler geçmiş yıl karları ve yedek akçeler vb. dir. Eğer bir şirket Temettü dağıtmıyorsa onun öz kaynaklarını artırma hızı da öz kaynak karlılığı ile aynı olacaktır.

Eğer bir şirketin yüksek öz kaynak karlılığı varsa sonraki dönemde defter değeri yani öz kaynaklarını da artıracağı beklentisi fiyatlara yansımaktadır. Böyle şirketin PD/DD oranı diğerlerine göre yüksek olmaktadır.

F/K oranına kar büyümesi ile birlikte  PD/DD oranına da öz kaynak büyüme hızı ile birlikte değerlendirilmesi doğru sonuç vermektedir

Düşük öz varlık karlılığına sahip olup da yüksek PD/DD oranı olan hisseler için pahalı, yüksek öz varlık karlılığı ve düşük PD/DD oranına sahip şirketler için  de ucuz değerlendirilmesi yapılmaktadır.  Bu iki oran arasındaki  görüldüğü üzere pozitiftir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.