En Yakın Finansçınız

Piyasalar FED toplantısını beklemeye başladı

0 2

Piyasaların gözü paraya yön veren kurumların açıklama ve karalarına çevrildi. Son takip edilecek toplantı ise FED ve merkez bankası açıklamaları oldu. ABD enflasyonun yükselmesi gelişen ülke piyasalarında önemli gelişmelere yol açtı.

Dünya çapında para siyasetlarının geleceğine dair belirsizlikler varlık fiyatlamalarını etkilemeye devam ediyor.

Hafta içersinde ABD’de belirtiler Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) senelik bazda yüzde 5 artarak beklentileri geride bırakırken, alt kalemler enflasyonun geçici bulunduğu söylemlerini destekledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyaset faizinde farklılığa gitmezken, varlık alımlarının süratinın piyasaların ihtiyacına ideal şekilde senenin ilk aylarına göre mühim şekilde artabileceği bildirildi.

Analistler, bu ilerlemelere rağmen enflasyona dair devam eden kaygıların pay piyasalarında karışık bir seyre namacıyla bulunduğunu ifade ederek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) atacağı adımların yatırımcıların odağına yerleştiğini kaydetti.

Hafta içersinde Dünya Bankası’nın küresel büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 5,6’ya çıkarması ise küresel pay piyasalarını destekleyen unsurlardan oldu.

Öte yandan, 11-16 Haziran tarihlerinde Avrupa’da yapılacak 4 mühim doruk varlık fiyatlarını etkileyebilir.

Analistler, G7, NATO, ABD ve Avrupa Birliği doruksi ile beraber ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşmelerden çıkacak sonuçların yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Devam eden belirsizliklerle ABD’nin 10 senelik tahviline isteğin arttığı gözlemlenirken, ABD’nin 10 senelik tahvil faizi bu ilerlemelerle yüzde 1,43 ile 3 Mart’tan bu yana en düşük düzeye gerilemesinin ardındannda yüzde 1,46’ya yükselse de haftayı 9 baz puan düşüşle tamamladı.

Dolar endeksi bu ilerlemelerle yükseliş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşıyarak yüzde 0,5 artışla 90,6 standardına çıktı.

Altının ons fiyatı ise çoğalan tahvil isteği ve çoğalan dolar endeksine paralel değer kaybederek haftayı yüzde 0,8 düşüşle 1.877 dolardan tamamladı.

Emtia fiyatları bu hafta dalgalı bir seyir izlemesine rağmen haftayı değer kazancıyla tamamlamayı başardı. Bakırın libresi hafta içersinde 4,41 dolarla 26 Nisan’dan bu yana en düşük civarını görmesinin ardındannda yükselişe geçti ve haftalık bazda yüzde 0,5 değer kazanarak 4,53 dolara çıktı.

İlginizi çekebilir  Omuz baş omuz formasyonu (OBO) Nedir?

Brent petrolün varil fiyatı yükseliş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşırken, hafta içersinde ABD’nin İranlı bir yetkiliye uyguladığı yaptırımı kaldırdığını duyurması Brent petrolün varil fiyatında dalgalanmalara sebep oldu. Söz hususu haberle 70,6 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı bu seviyeden gelen reaksiyon alımlarıyla yükseldi ve haftayı yüzde 1,5 artışla 72,55 dolardan kapattı.

Kripto para piyasalarında da dalgalı bir seyrin gözlemlendiği haftada, Bitcoin 31 bin dolara kadar gerilemesine rağmen bu seviyeden gelen reaksiyon alımlarıyla 38 bin 500 dolara kadar yükselmesinin ardındannda 37 bin dolar orantısında dengelendi.

New York borsası karışık seyretti

Bu hafta ABD gündeminin odağında TÜFE bilgileri bulunurken, istikbal hafta Fed’in FOMC toplantısından çıkacak faiz kararı, toplantının karar metni, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı ardından gerçekleştireceği açıklamalar ve ABD Başkanı Biden’ın Avrupa’daki görüşmelerinden istikbal haber akışı yatırımcıların odağında bulunuyor.

Fed’in siyaset faizini yüzde 0,00 ile 0,25 arasında sabit tutması ve varlık alımında farklılığa gitmesi beklenmezken, toplantı ardından Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği açıklamalarda ipuçları aranacak.

Analistler, beklentileri geride bırakan enflasyon verisinin piyasalardaki belirsizlikleri artırdığını kaydederek, Fed’in para siyasetsının geleceğine dair yönlendirmelerinin öneminin gerektiğince arttığını ifade etti.

Karar metninde Fed’in varlık alımlarına dair yönlendirmesine dair ipuçlarının aranacağını belirten analistler, varlık alımlarının azaltılması yönündeki vurgulamaların oynaklığın artabileceğini bildirdi.

ABD’de hafta içersinde dış ticaret açığı 68,9 milyar dolara gerilerken, Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni 86,4’e yükseldi.

Söz hususu ilerlemelerle karışık bir seyir izleyen New York borsasında, haftalık bazda Nasdaq endeksi yüzde 1,85 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,41 değer kazanırken, Dow Jones endeksi de yüzde 0,80 değer kaybetti.

14 Haziran ile başlayan haftanın veri takviminde, salı perakende satışlar, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), New York Fed endüstri endeksi, endüstri üretimi ve kapasite kullanımı, çarşamba FOMC faiz kararı toplantısı ve devamında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ile konut başlangıçları ve inşaat izinleri, perşembe Philadelphia Fed imalat endeksi bilgileri takip edilecek.

İlginizi çekebilir  Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek? 1100 TL bayram ikramiyeleri hesaplara yatıyor, zamlı ikramiye geliyor

Avrupa’da dizinler rekor kırmaya devam etti

Avrupa’da bu hafta gözler ECB’nin faiz kararındaydı. ECB, hafta içersindeki toplantısında beklentiler tarafında faiz oranları ve varlık alım programında farklılığa gitmedi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun senenin ikinci %50 sinde daha da artmasını beklediklerini fakat geçici faktörlerin ortadan kalkması ile düşüşün başlayacağını belirterek, ekonomik aktivitenin süratlenmesini beklediklerini kaydetti.

Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) büyüklüğü ve sürati ile alakalı tartışmak amacıyla erken bulunduğunu dile getiren Lagarde, mali ve para siyasetlarında destekleyici duruşun devam etmesi gerekliliğini vurguladı.

ECB’nin karar metninde varlık alımlarının süratinın piyasaların ihtiyacına ideal şekilde senenin ilk aylarına göre mühim şekilde artabileceği de ifade edildi.

Enflasyona dair kaygıların azalması ve varlık alımlarında bir vakit daha kısıtlamaya gidilmeyeceğinin açıklanmasıyla Fransa, İtalya ve İspanya 10 senelik tahvil faizleri düşüş eğilimlerini üst üste dördüncü haftaya taşırken, Almanya’nın 10 senelik tahvil faizleri yüzde eksi 0,27’ye indi.

Avro Bölgesi ilk çeyrekte senelik bazda yüzde 1,3 daralırken, Almanya’da ZEW beklentiler endeksi de 79,8’e geriledi.

Avro/dolar paritesi bu ilerlemelerle düşüş eğilimini üst üste ikinci haftaya taşıyarak, haftalık bazda yüzde 0,5 azalarak 1,2100’e indi.

Fransa ve Almanya borsalarında rekorların kırıldığı haftada, İngiltere’de FTSE 100 endeksi 24 Şubat 2020 haftasından bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Haftalık bazda Almanya’da DAX endeksi 15.732 puanla tarihi yüksek civarını görmesinin ardındannda kazançlarını koruyamadı ve haftayı yatay seyirle 15.693 puandan tamamladı. Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,3 artışla haftalık kapanış rekoru kırarken, İtalya’da MIB 30 endeksi 1,3 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

Gelecek hafta; pazartesi Avro Bölgesi’nde endüstri üretimi, salı Almanya’da TÜFE, Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi ve İngiltere’de işsizlik, İngiltere’de TÜFE, Avro Bölgesi’nde TÜFE ve cuma günü ÜFE bilgileri takip edilecek.

İlginizi çekebilir  Forex Spread nedir, nasıl hesaplanır? (Kazanç artırma)

Asya piyasaları karışık seyretti

Asya borsalarında bu hafta para siyasetine dair belirsizliklerle karışık bir seyir izlenirken, istikbal hafta Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararı yatırımcıların odağında bulunuyor.

BoJ’un siyaset faizinde farklılığa gitmesi beklenmezken, varlık alımlarına dair mümkün ipuçlarının varlık fiyatlarının üstünde etkili olması bekleniyor.

Öte yandan, enflasyon kaygıları bilhassa Çin pay piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ederken, Asya’da söz hususu hali destekleyen veri akışı bu hafta da devam etti.

Analistler, Japonya’da yüzde 4,9 artarak 2008’den bu yana en yüksek standardına çıkan ÜFE’nin enflasyon kaygılarıni beslemeyi sürdürdüğünü aktararak, haftaya cuma günü Japonya’da açıklanacak TÜFE verisinin öneminin daha da arttığını ifade etti.

Bu hafta Japonya’da belirtiler Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ilk çeyrekte senelik bazda yüzde 3,9 daralarak beklentilerden iyi gerçekleşirken, ödemeler dengesi çoğu beklentilerin arkasında kaldı.

Bu ilerlemelerle, bu hafta Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,02 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,6 değer kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,06 değer kaybetti.

14 Haziran ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi günü Japonya’da endüstri üretimi ve kapasite kullanımı, çarşamba Çin’de perakende satışlar ve endüstri üretimi, cuma günü ise Japonya’da TÜFE ve BoJ’un para siyasetsı toplantısı takip edilecek. Pazartesi günü Çin’de tatil namacıylaiyle piyasalar kapalı olacak.

Yurt içi piyasalar pozitif seyretti

Yurt içi piyasaların odağında bu hafta endüstri üretimi bilgileri bulunurken, vatan içi piyasalarda gözler haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı, ödemeler dengesi bilgileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile gerçekleştireceği görüşmeye çevrildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.