Programda Yoktu. Bir Anda Açıklamaya Yaptı, Doların Önü Açıldı

Programda Yoktu. Bir Anda Açıklamaya Yaptı, Doların Önü Açıldı

0 39

Dün akşam saatlerinde gelen açıklama dolar kurunu harekete geçirdi. TRT ekranlarında gündeme dair açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamalar sonrası dolar yeniden yükselişe geçti.

Başkan Erdoğan’ın katıldığı bir programda yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Erdoğan faiz konusundaki düşünceleri piyasalara olumsuz karşılık buldu ve dolar bir anda yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” sözlerinin ardından dolar/TL paritesi sert yükseldi. Dolar, Türk Lirası karşısında yaklaşık yüzde 2.5 değer kazanarak 8.78 seviyesine geldi.

Faizler düşecek algısı fiyatlandı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından piyasalarda sonraki TCMB toplantısında faizler düşecek algısı oluştu. Yurt dışı ve Fx piyasalarda dolar Türk Lirasına karşı yüzde 2 değer kazandı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yeniden düşüşe geçti ve 8,61 seviyelerinde dengelenme aradı.

TRT ortak yayınında sorularını yanıtlayan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile telefonla görüştüğünü söylerken, “Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart. Onun için de temmuz ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından dolar/TL paritesi sert yükseldi. Saat 00.24 itibariyle 8,7795 seviyesine yükselen dolar/TL, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Dolar/TL’nin bir önceki rekoru 8.61 seviyesiydi.

S&P Türkiye Değerlendirme Raporunu Açıkladı. Dolarda Hareket Başladı

Dolar Tüm Zamanların Rekoruna Koşuyor. Bu Hafta Sonuna Dikkat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.