En Yakın Finansçınız
BTC
$57,391.09
+5.54
ETH
$4,335.31
+6.52
LTC
$198.64
+4.6
DASH
$179.78
+0.88
XMR
$237.43
+4.62
NXT
$0.02
+1.77
ETC
$47.72
+3.38
DOGE
$0.21
+2.89
ZEC
$242.67
+2.6
BTS
$0.05
+4.12

Rekor Gelir Beklenen Şirket Onay Aldı. Halka Arz Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

0 0

Borsa İstanbul’da halka arz rüzgarı esmeye devam ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu son bülteninde 4 şirketinde daha halka arz başvurusunu onayladı. Yatırımcılar en fazla merak ettiği halka arzlara arasında Başkent Doğalgaz geliyor. Yapılan açıklamaya göre mevcut 700 milyon lira sermayeye sahip şirket, ortak satışı ile 175 milyon TL nominal değerli payların halka arzını gerçekleştirecek. Peki Başkent Doğalgaz halka arz ne zaman ve hisse fiyatı ne kadar? Ayrıntılar haberimizde.

Yılbaşından buyana yatırımcılar en çok merak ettiği halka arzlar arasında Başkent Doğalgaz geliyordu. Şirket yıl başında halka arz görüşmeleri yaptığını basına duyurmuştu. Ancak beklenen halka arzın dışında çok büyük hisse satışı ile rekor talep gelmesi beklenirken ortak satışıyla halka arz başvurusu geldi. Şirketin ortaklarında Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ elinde bulundurduğu payları halka arz yoluyla satış yapacak.

Başkent Doğalgaz Halka Arz Edecek Aracı Kurum Hangisi?

Şirket yaptığı açıklamada, “ortaklığımızın ve halka arzda satışa aracılık edecek Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nin www.baskentdogalgaz.com.tr ve www.garantibbvayatirim.com.tr adresli İnternet siteleri ile Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) (www.kap.org.tr) yayımlanmıştır. Ayrıca başvuru yerlerinde incelemeye açık tutulmaktadır.” ifadesi kullandı.

BAŞKENT DOĞALGAZ KİMİN, ORTAKLARI KİMLER?

Şirketin yüzde yüz hissesi Torunlar Gruba aittir. Başkent Doğalgaz tamamı Torunlar Enerji’ye ve Torunlar Enerjinin 100 Yüz hissesi Torunlar Gruba aittir. Şirketin başında Aziz Torun ve çocukları bulunmaktadır. Türkiye’de örneğine çok rastlanır bir şekilde aile şirketi yapısındadır. Torunlar Grubun, Torunlar Yapı, Torunlar Gıda, Torunlar Enerji, Torunlar Enerji gibi markalarının yanında Borsa İstanbul’da işlem gören Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi bulunmaktadır. ayrıva torun Kağıt olarak yeni faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

Hisse Fiyatı ve Halka Arz Geliri,

Şirket mevcut ortak satışı yapacağı için şirketin kasasına herhangi bir nakit girdisi olmayacak. Halka arz sonrası 1,7 milyar lira gelir bekleniyor. Hisse başı halka arz maliyeti 0,04 ile 0,21 Tl arasında olması bekleniyor ve toplam maliyetin 7 milyon lira olması bekleniyor. Şirketin elde edeceği net kar ise 1,693 milyon lira olması bekleniyor. Gelirin tamamı satışı gerçekleştiren Torunlar Enerji’ye ait olacak. Bu gelir doğrudan şirketin kasasına girmeyecek.

Başkent Doğalgaz Halka Arz Taahhütleri Neler?

Şirketin Sermaye Piyasasına verdiği taahhütler içerisinde, 180 gün boyunca pay satışı yada dolaşımdaki payların borsa dışında satışına veya sulanmasına izin verilmeyecek. Şirket bir yıl boyunca halka arz fiyatının altında pay satmayacak yine şirket önümüzdeki bir yıl boyunca sermaye artırım ve benzeri bir karar almayacak.

Pay Dağıtım Şekli ve Oranları,

Şirket mevcut halka sermayesinin yüzde 25’lik kısmına denk gelen 175 milyon Tl nominal değerli payların Torunlar Enerji tasarrufunda satışa konu edecek. Halk arz yurt içi, yurt dışı ve bireysel yatırımcılar için hazırlanan dağıtım şekli şu şekilde,

  • Yüzde 36’lık kısma karşılık gelen 63 Milyon Tl nominal değerli pay yurt içi bireysel yatırımcılara,
  • Yüzde 40’a denk gelen 70 milyon TL nominal değerli pay kısım ihraççı şirket çalışanları ve Torunlar Enerji çalışanlarına,
  • Yüzde 18’lik kısım 31,500.000 TL nominal değerli pay yut içi kurumsal yatırımcılara,
  • Yüzde 6’sına denk gelen 10,500,000 TL nominal değerli payda yurt dışı kurumsal yatırımcılara dağıtılacak.

Paylar “En iyi Gayret Yöntemi” ile satışa sunulacak ve talep toplamayı takip eden iki iş günü içerisinde hesaplara geçmiş olacak. Şirket konsorsiyum lideri olarak Garanti Yatırım ile anlaşma yapıldığı açıklanmıştı. Garanti Yatırım kesin taahhüt vermemekle birlikte 30 güne kadar fiyat istikrarı konusunda alım yapabileceği belirtildi.

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ SPK’ya Sunulan İzahnameye Buradan Ulaşabilirsiniz.

Geri Sayım Başladı. Türkiye’nin En Büyük E-Ticaret Platformu N11 Halka Arz Oluyor

Boğaziçi Beton Halka Arz Tamamlandı mı? Talep Toplama Bitti mi, Kaç Lot Düştü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.