En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

Resmi Gazete’de Yayınlandı. Üç Gün Önce İşyerini Açana 5 Bin Lira Nakit

0 0

Korona virüs tedbirleri kapsamında esnafa destek paketi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karara göre iki kategoride toplam 235 bin esnafa 4.6 milyar lira ödeme yapılacak. İlk grupta yer alan esnafa 5 bin lira ikinci grupta yer alan esnaflara ise 3 bin lira bir defaya mahsus hibe ödemesi yapılacak.

Esnafa hibe desteği programının detayları belli oldu. Gelir mükellefiyeti kapsamına 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren giren esnaflar hibe desteğinden yararlanabilecek. İlk grupta yer alan esnafların ödemeleri için başvurular alınacak.

Esnaf hibe desteği birinci grup (5 Bin Lira alacaklar)

Kafe, kahvehane, çay bahçesi gibi yerler ile düğün salonları, okul ve personel servisleri, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar ve bunlar gibi vergi mükellefi olan toplam 235 bin esnaf birinci grupta 5 bin lira hibe alacak.

Esnaf Destek Ödemeleri

İkinci grup esnaflar (3 bin lira alacaklar)

Bakım, onarım, kaporta işleri ile uğraşanlar, tamirat, sıhhi tesisatçılar, seyyar satıcılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler ve kurs işletmecileri 3 bin liralık hibe desteğinden yararlanacak.

Daha önce alanlarda yararlanabilecek,

Hibe desteklerinden daha önce nakdi yardım alan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da yeni destek programından ikinci grupta yer alarak 3 bin liralık hibe desteği alabilecek.

Toplamda 1,5 milyon esnafa 4.6 milyar lira destek ödemesi yapılacak. Vergi mükellefi olan esnafların ödemeleri hesaplarına yatacak. Başvuru ve öncelik sırası Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Çiftçi esnafı desteklerden yararlanacak. Tarım krediyi olan taksitler ve Ziraat Bankası’da olan aylık taksitler ertelendi. Ayrıca kuraklık sebebiyle mahsülü zarar gören çiftçilerin zararı bakanlık tarafından karşılanacak. Çay üretici ve hububat üreticilerinin de ürünleri yeni alım fiyatları ile yeniden alıma geçilecek. Yaş çay alım fiyatları 2021 yılı için destekle beraber 4 lira olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Mayıs’ta gerçekleşen kabine toplantısı sonrası alınan kararları açıklamış ve ekonomik destek programı içerisinde sırasıyla uygulanacak paketleri açıklayacaklarını söylemişti. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından gözler bu kez mecliste görüşülen yeni torba yasaya çevrildi. Yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre torba yasa içerisinde yeni borç yapılandırması ve taksit erteleme yer alacak.

Esnaf Desteği Resmi Gazete

Kabine Sona Erdi. İşte Yeni “Tam Normalleşme Kararları”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.